• ortasinda isvicrenin tek komsu*ya sahip bir ülke olarak kalacagi olusum. amerika birlesik devletlerinden daha şöven olmasi, esitlik ilkesine sübjektif yaklasmasi beklenmektedir.
 • ingilizcesi "united states of europe". avrupa ekonomik toplulugu'ndan avrupa birligi'ne donusen yapinin gelecekte meydana gelecek yeni bir sekil degisikliginde muhtemelen alacagi isim. bugunku devlet sinirlarinin korunacagi, fakat konfederal veya federal bir yapi ile birlikte dis iliskilerinde tek bir merkezin karar verecegi ve son sozu soyleyecegi, yaklasik 400 milyonluk* dev bir ulke. bu gidisle dunyada 3 super guc olacak; abd, avrupa birlesik devletleri ve uzak dogu blogu. bu ibareyi* daha once kullananlar arasinda victor hugo ve winston churchill gibi dunyaca unlu sahsiyetler de var. victor hugo 1871'de fransa meclisinde, churchill ise 1948'de zurih universitesinde kullanmis.
 • kurulacağına dair en ufak bir ümidim olmayan devlettir, bu tip birliği sağlayacak ülkeler asla günümüz avrupa ülkelerinin zihniyetine sahip olmamalıdır. avrupa birliği örneğine bakarsak, kurucu devletler bazı kurallar çıkarır zira zayıf ekonomili ufak ülkelere güvenmemektedir, daha sonra o ülkeler onlardan daha iyi bir ekonomik gelişme gösterir, tutup kendi koydukları kuralları çiğnerler. dış politika stratejileri, belirli ülkelerin çıkarları dolayısı ile şantajlarına bağlı olarak son derece yanlış düzenlenir. kendi üye / aday ülkelerine bile taraflı davranır. ondandır ki bu ülke kurulmaz kurulamaz.
 • temelleri 80 li yıların sonlarında (sempatik şempanze) "hugo egon balder" in sundugu tutti frutti adlı yarışma programı nda atılan ve program sonlarında avrupa ulkelerini temsil eden hatunların soyledigi "züper züper europe" şarkısı ve ülke puanı sistemi perçinlenen idea, ulku, kizilelma
 • hitler'in almanya'sının, avrupa'yı işgal edebileceği öngörülemeyen bir durum değildi zira bu potansiyele sahip bir devletin versailles gibi bir anlaşma ile girdiği durumun sonsuza dek süremeyeceği tahmin edilemez bir şey değildi. aynı şekilde, napolyon'un fransa'sının yapacakları -ki bir yere kadardır, napolyon'un dehası daha fazlasına izin vermemiştir- da tahmin edilemez şeyler değillerdi.

  ingiltere ve fransa arasındaki rekabetin yedi yıl savaşları sonucunda yapılan tarihi işbirliği her ne kadar geçmişte de zaman zaman kesintiye uğrasa da artık en zayıf dönemlerini yaşıyor ve daha ne kadar süreceği belirsiz. almanya ve fransa ise birbirlerine karşılıklı olarak ekonomik olarak bağlı olsalar bile ben şahsen ne fransa'nın almanlar tarafından işgal edildiklerini, ne de almanya'nın versailles'ı ve fransa'nın yıllar boyu kendilerini parçaladıklarını unuttuklarını sanmıyorum. umarım yanılıyorumdur. ingiltere'nin kıta avrupa'sı zaafını avrupa birliği içerisindeyken de sürdürdüğü ve karşıt kamp olarak nitelendirebileceğimiz abd'ye yakın durduğunu hatırlatmaya gerek yok zaten. son olarak ufak avrupa devletleri ise ingiltere, fransa ve almanya'nın çıkar savaşına girdiği zaman kendilerini nasıl feda ettiklerini hala hatırlıyorlardır eminim.

  hal böyle iken, üzerinden çok zamanlar geçmeden, o köprülerin altından çok sular akmadan bu avrupa birleşmez, birleşemez.
 • konuyla ilgili eski bir yazı:

  http://www.economist.com/node/2313040
 • iyi işitebilenler ayak seslerini duyabilir...
  ilk olarak gevşek bir federasyon olarak karşımıza çıkacaktır,
  hatta supranational bir örgüt olarak, avrupa birliği bir devleti oluşuran ana unsurlara şimdiden sahiptir.
 • yanılmayı çok ama çok isterdim fakat ısrarla savunuyorum ki avrupa ülkelerinin hiçbiri bu ütopyayı gerçekleştirebilecek bırakın güce, vizyona bile sahip değillerdir. abdnin ve ingilterenin böyle bir birliği bozmak için ellerinden geleni yapacakları gerçeği de başka bir konudur.
 • avrupa birliğini kuran ilk altı ülkenin(almanya,fransa,italya ve benelüx ülkeleri) ayrılıp ayrı bir kurması söz konusu*çünkü avrupa birliğinde kararlar oy birliğiyle alınıyor bir ülkenin reddettiği karar onaylanmıyor bu uygulamanın değiştirilip oy çokluğuna geçilmesi için yine oy birliğiyle karar alınması lazım*.en kötü ihtimalle fransalmanya birliği kurulabilir.üye sayısının 25e çıkması kaos yaratıcaktır.
hesabın var mı? giriş yap