şükela:  tümü | bugün
278 entry daha
 • türkiyede gece dışarı çıkmaya korkmanıza, aman abi ara sokaklara girmeyelim demenize sebep olan insanlar ile avrupalılar arasında öyle bir etkileşim olmuş ki neredeyse her avrupalının bir türkle tatsız bir anısı varmış gibi bir ortam oluşmuş. oysa ki avrupadaki türk magandalar türkiyedeki magandalardan çok daha dost canlısı yahu.
 • türkiyede dolmuşçunun potansiyel tecavüzcü olduğu genel bir kabuldür o yüzden bir kadın araçta tek yolcu kalırsa ilk fırsatta o araçtan iner, bu sayede dolmuşçuların yolculara tecavüz etmesi senede 1 veya 2 kez olan bir şey. tabi avrupalı alışık değil buna, tek kadın son durağa kadar gidiyor tecavüze uğrayınca da bık bık ediyor.

  yahu pegasusla istanbuldan brüksele gidiş 100 euro'dan az tutuyor, bizim dolmuşçu uçağa atlıyor 3 saat sonra avrupanın göbeğinde. böyle bir ortamda son durağa kadar tek başına gidilir mi lan.
 • mesela bizim türk interrailcılar bilir, avrupada matı serdiğin yerde yatıp uyuyabilirsin, başına gelebilecek en kötü şey bir görevlinin senidürtüp git başka yerde yat demesi.

  aynı adamların türkiyede otostop çekmemesinin, gece sokağa tek başına çıkmamasının elbette bir sebebi var. entegrasyon süresince avurpalı bu gençlerin bildiği şeyleri öğrenecektir elbette.
 • türkiyede devlete kazık atmak, yakalanmayacağını anladığın an kuralları çiğnemek, beleşçilik gibi şeyler zeka ile özleşleştirilir. mesela hayvan gibi trafik varken bomboş duran güvenlik şeridi ortalama bir tükü çileden çıkarır. entegrasyon çerçevesinde bu kurallar ve cezalar yeniden değerlendirilmeli.
 • veya ne bileyim, mesela bazı ab devletleri dil kursuna gidenlere para yardımı yapıyor sonra türkler neden 10 senede bu kurstan mezun olup çalışmaya başlamıyorlar diye hayıflanıyor. bu resmen program hazırlanırken türklerin kültürü dikkate alınmadan hazırlanmış olmasından kaynaklanıyor. türkiyede yüzbinlerce kişi askerliğe gitmemek için akademik kariyer yapıyor yahu, para gelen musluğu neden tıkasın ki?

  yani avrupa türkiyeye entegre olacaksa bunları da düşünmeli. ne bileyim mesela o para karşılıksız değil de kredi gibi olmalı. türkiyede pek çok kişi okulu 4 senede bitiriyor olmasının sebebi yurtkurdur. avupa birliği de bu sisteme geçsin, beyaz eşya üzerinden bağlasın entegrasyon sürecini, o zaman herkes entegre olmaya bakar.
 • bu herifler her taraf cami oldu, çok serbestiz dedik, ne bok yedik biz diye ağlıyorlar. yahu arkadaşım, koskoca avupalısın eminim ki bodruma, istanbula falan gelmişsindir yada en azından arkadaşın falan gelmiştir; hiç mi dikkatinizi çekmedi burada her tarafın cami ile dolu olduğu? e aynı adamların en dincisini en bağnazını en bi ekstra hak ve hüriiyetle donatıyorsun sonra yok her taraf cami oldu aman referandum yapalım diyorsun. bence saçma, hayal dünyasında yaşamayı bırak.
 • avrupa birliği türkler iyi entegre olamıyor, kendi içlerine kapanıyorlar diye bık bık ediyor. yine kendi hıyarlıklarından kaynaklanıyor. yani az önce dedim, bi istanbula gelmeden siz hangi akla hizmet türkler gelecek alman gibi yaşamaya başlayacak hayallerine kapılıyorsunuz ki? lan türkiyenin başka şehrinden istanbula gelenler bile aynı mahallelere toplanıyor, istanbul içinde kendi memleketlerini kuruyorlar kendi yemeklerini yeyip alıştıkları kıyafetleri giymeye devam ediyorlar, nasıl bir almana bir fransıza benzesinler ki?

  yani çok isterseniz kürtleri, karadenizlileri v.s beğenmeyen türkler de var, onlardan alın onlar daha mı kolay entegre olacak sanıyorsunuz? onlar da aynı mahalleye toplanıp aynı şekilde kafa sikmeye devam edecekler.
772 entry daha