38 entry daha
  • evvel ezelden ab karsiti bir milliyetci olarak yanlis yaparlar dedigim sey. turkiye acisindan ab sacma bir hayal olmakla birlikte hristiyan avrupa icin birlik tek cikar yoldur. avrupa orta vadede abd, cin, hindistan gibi dev ekonomilerin karsisinda ezilmemek icin bir olmali, iri olmali, diri olmalidir.

turkiye icinse ab olmazsa olmaz degil. bir defa kulturumuz farkli. avrupali turkiye en az iki yuzyil icin alman gettolarinda takke-cuppe dolasan hem kotu almanca hem kotu turkce konusan iki arada bir derede kalmis gurbetciler anlamina gelecektir. iki yuzyil sonra turkiye'nin tamamen asimile olacagini varsayiyorum.

japonya'da kimonolarini giyip cay seramonisi yapan japon cok otantik ve zarif ama ayni japon ayni kimonoyu berlin sokaklarinda giyip, karnini doyuran almana surekli 'bizim kulturumuz daha iyi' muhabbeti yapsa ve bunun altini dolduracak en ufak bir uretimi olmasa ne kadar igrenc durur. turklerin durumu bu ikinci varsayimsal japona benziyor. kendi ekonomimizi kurmadan kendi kulturumuzu yuceltemeyecegimiz gibi ha deyince kulturumuzden vaz gecemeyecegimiz icin tek sansimiz o kulturu ve o iddialari destekleyecek bir ekonomiye ulasmaktir. bunun lami cimi yok. bunun sizin 7. yuzyil arabistan'inda dogmus bir kultle ilgili bireysey duygu ve dusuncelerinizle de alakasi yok. eldeki malzeme bu. dbu saatten sonra komple din degistirip bunu icsellestiremeyiz. getiye gitmek icin vakit cok gec. ileri gitmek ve bu kulturel dokuyla basarili olmak zorundayiz.

ikincisi ab'nin yuksek teknoloji urunleri kendi sanayiimizi atalete itiyor. guya euro'da degiliz ama bagimsiz bir para politikamiz var olamiyor. kur dusuyor uretim sektoru krize giriyor kur cikiyor gene krize giriyor. resmen yari somurge olduk. ekonomimiz gumruk birligi sayesinde madde bagimlisi keslere dondu. ithalat bagimlisi olduk. zaten zayif olan imalat sanayimiz gumruksuz dolasim yuzunden iyice fasonlasti.

gumruk birligi yuzunden ekonomimiz kur riskine karsi savunmasiz kalmis durumda. kur yukselse ayri dusse ayri dert. sadece kurun uzun sure sabit kaldigi durumlarda kazanabiliyoruz. cunku katma degeri dusuk ara mal uretimi yapiyoruz. sermayedarlarimiz on senede bir gelen kur dalgalanmalarinda fabrikayi kapatip yeni alanlara yatirim yapmak zorunda. bunun icin kurulum maliyetleri dusuk olmali. o da sifir ar-ge'yle fason uretim yapmakla mumkun oluyor. zira hicbir sektor on senelik ar-ge maliyetini terkedip baska ise baslayacak kadar cok kazandirmiyor.

turkiye'nin acilen uretim ekonomisine donmesi bunun icinse ilk olarak gumruk birligi antlasmasini feshetmesi gerekiyor. yoksa cok degil on yil sonra ortada bir ekonomi kalmayacak.
32 entry daha
hesabın var mı? giriş yap