• arap birliği yobazları falan dağılır, nato dağılır ama ab dağılmaz kardeşim. mülteciler elimizde patlar , ab ye bordo pasaportumuzla bakariz, vize serbestisesi gelse keşke der dururuz. maalesef ve ne yazık ki bu vatana,ortadoğuya döndük yüzümüzü.
  • ab şu andan itibaren formaliteden bir yapı olmaktan öteye geçemeyecektir. bu virüs salgınını fırsata çeviren çin yavaşça avrupa üzerinde etkisini güçlendirmeye başlıyor, elbette karşısında güçlü bir birlik istemeyecek.
  • sadece avrupa değil birçok ülkelerde ve sistemlerde çözülmeler meydana gelecek. herkes sokağa çıkma yasağı neden yok diyor. tam anlamıyla bir yasak henüz hiç bir ülkede yok. neden sizce? tabii ki para. düşünün ki italya’da bile belli başlı bazı fabrikalar ancak bu hafta kapatıldı. tüm dünyada yavaş yavaş geliyor yasaklar. neden?

aman ekonomi durmasın. tamamen durursa xxx milyar euro zarar olacak. panik havası olacak, sistem çökecek. fakat olası bir kötü senaryoda 50-100 milyon civarında bir insan ölebilir. ama ölürse ölsün değeri yok ki insanın, beş para etmez!

ne olurdu aynı anda her şeyi bir aylığına kapatsak dünyada, sadece gıda hizmeti sunan yerler açık olsaydı. riske en aza indirirdik değil mi? belki zaten çok bir şey olmayacak, az sayıda insan ölecek. ama burada hesabını yaptığımız, insan. daha değerlisi yok ki. onun yerine ekonominin riskini en aza indiriyoruz. çünkü olası bir panik havası durumunda insanlar aynı anda bankalara hücum edip bankaların çökmesine neden olabilirler.

bu bankalar da bu sistem de er ya da çok da geç olmadan zaten çökecek. yeni bir döneme gireceğiz. batılı sistemin söylediği yalanların sonu geldi. yani devletlerin ekonomiye çare olduğu teorisi. öyle mi? tabii ki hayır. onun yerine yanlış yatırım kararı veren büyük şirketlere çare oluyorlar. halk yine aynı durumda. ama bir yandan meteliksiz yan komşu gidip kullandığı plastik kartla fahiş faizler ödeyerek alışverişler yapıyor ve altında son model bir bmw var. durum tabii ki bizde de aynı.

şimdi bir ay her şeyi kapatmayı düşününce ne de güzel olurdu. her şeyi aynı anda tam bir aylığına ötelesek. bu kadar para yardımlarına da gerek yok. kimse kimseye bir ay ödeme yapmıyor kardeşim, tam bir ay sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. her şeyi donduruyoruz, kimse kimseden geri kalmıyor. gıda desteği devletten. bir ay boyunca dünyaya ne yanlış yaptık onu düşünüp sistemi baştan kuruyoruz!
  • almanya'nin, fransa'nın değil de italya'ya rusya'nın yardım götürdüğü konjonktürde düşünülmesi saçma değildir. hele de ingiltere'nin işaret fişeği ortada iken.
  • avrupa birliği rasyonel gerekçelerle kurulmuştur. dağılacaksa da yine rasyonel gerekçelerle dağılır. henüz öyle bir ortam oluşmadığından dağılması da yakın gelecekte mümkün değildir. tek ekstrem koşul almanya'da artık birliğin yükünü çekmek istemeyen bir siyasi oluşumun %70 gibi bir oyla iktidara gelmesidir.

edit: ab demek, almanya demektir. almanya olmadan geri kalanı (evet, fransa bile) hikayedir. almanya politikayı ve hedefi belirler, iş bölümü yapar, finansmanı ve altyapıyı sağlar, süreci yönetir, kazanımlardan birliği faydalandırır.
  • ingiltere vazgeçmişse çöker
  • rusya italya'ya askeri yardım gönderiyor
    italya caddelerinde rus askeri araçları geziyor
    bunlar olurken nato dan çıt çıkmıyor
    ispanya nato dan destek istiyor
    nato dan hala ses yok

ama rasyonel bir durum yokmuş. daha ne olsun acaba
  • bayılıyorum şu kahvehane sohbetlerine.katılmak istiyorum.
    o italya ve ispanya(ve genel olarak tüm avrupa) eğer bu felaketten ders çıkarmak istiyorsa almanya öncülüğünde abd tarzı bir federatif yapıya dönüşmeye çalışsın.
  • ab ustune calisanlarin bildigi bir sey vardir. her donem ab dagilacak diyen insanlar cikar. her olayin sonrasinda "iste ab'nin sonunu getirecek olay' bu tarzinda soylemlerle koskoca birligin sonunu getirirler. ben de brexit'in bu tarz bir dalga yaratacagini dusunuyordum ama may'in brexit konusunda rezalet bir performans sergilemesi ustune bir cok ulkede bu ayrilikci fikirler durdu. bu olaylardan sonra yine sesler yukselmeye baslar tabi ama dagilma olmasi cok cok cok dusuk bir ihtimal. insanlar cikms rusya ekseni falan deyip duruyor. hadi italya, ispanya falan ayrilsin ab'den. milyarlarca dolarlik ticareti rusya ile yapabiliyorlar mi goruruz.
  • aga ab ülkelerinin hepsi almanyadan geçiniyor. nereye dağılıyon anam. ingiltere gitti bu yüzden. almanlsr kazandı bu kadar yılın özeti. artık ab de alman öncülüğündeki birliktir. diğerleri zayıf ve borçlu ülkelerdir.
hesabın var mı? giriş yap