şükela:  tümü | bugün
 • olmayacaktır.
  yaşlı nüfusu kaybedince mi batacaklar.
  mültecileri şutlamak için salgın ve asayiş gibi bir mazeret'de geliyor, niye batsın.

  avrupa'nın dağılacağına inanmak için
  mantıklı tek bir neden yok...
 • arap birliği yobazları falan dağılır, nato dağılır ama ab dağılmaz kardeşim. mülteciler elimizde patlar , ab ye bordo pasaportumuzla bakariz, vize serbestisesi gelse keşke der dururuz. maalesef ve ne yazık ki bu vatana,ortadoğuya döndük yüzümüzü.
 • lizbon andlaşmasının reddinin üzerinden 10 seneden fazla geçmiş; ingiltere ab'den ayrılmış; güney mensupları iktisadi olarak çökmüş daha hala ab dağılmaz filan diyen andavallar var...

  ya ağabeyler siz neden bu kadar cahilsiniz :( az biraz okuyun hadi okumuyorsunuz az biraz hatırlamaya çalışın ne yani 2009'u da mı hatırlayamıyorsunuz??? ağabey neden böylesiniz ya :(
 • ab şu andan itibaren formaliteden bir yapı olmaktan öteye geçemeyecektir. bu virüs salgınını fırsata çeviren çin yavaşça avrupa üzerinde etkisini güçlendirmeye başlıyor, elbette karşısında güçlü bir birlik istemeyecek.
 • sadece avrupa değil birçok ülkelerde ve sistemlerde çözülmeler meydana gelecek. herkes sokağa çıkma yasağı neden yok diyor. tam anlamıyla bir yasak henüz hiç bir ülkede yok. neden sizce? tabii ki para. düşünün ki italya’da bile belli başlı bazı fabrikalar ancak bu hafta kapatıldı. tüm dünyada yavaş yavaş geliyor yasaklar. neden?

  aman ekonomi durmasın. tamamen durursa xxx milyar euro zarar olacak. panik havası olacak, sistem çökecek. fakat olası bir kötü senaryoda 50-100 milyon civarında bir insan ölebilir. ama ölürse ölsün değeri yok ki insanın, beş para etmez!

  ne olurdu aynı anda her şeyi bir aylığına kapatsak dünyada, sadece gıda hizmeti sunan yerler açık olsaydı. riske en aza indirirdik değil mi? belki zaten çok bir şey olmayacak, az sayıda insan ölecek. ama burada hesabını yaptığımız, insan. daha değerlisi yok ki. onun yerine ekonominin riskini en aza indiriyoruz. çünkü olası bir panik havası durumunda insanlar aynı anda bankalara hücum edip bankaların çökmesine neden olabilirler.

  bu bankalar da bu sistem de er ya da çok da geç olmadan zaten çökecek. yeni bir döneme gireceğiz. batılı sistemin söylediği yalanların sonu geldi. yani devletlerin ekonomiye çare olduğu teorisi. öyle mi? tabii ki hayır. onun yerine yanlış yatırım kararı veren büyük şirketlere çare oluyorlar. halk yine aynı durumda. ama bir yandan meteliksiz yan komşu gidip kullandığı plastik kartla fahiş faizler ödeyerek alışverişler yapıyor ve altında son model bir bmw var. durum tabii ki bizde de aynı.

  şimdi bir ay her şeyi kapatmayı düşününce ne de güzel olurdu. her şeyi aynı anda tam bir aylığına ötelesek. bu kadar para yardımlarına da gerek yok. kimse kimseye bir ay ödeme yapmıyor kardeşim, tam bir ay sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. her şeyi donduruyoruz, kimse kimseden geri kalmıyor. gıda desteği devletten. bir ay boyunca dünyaya ne yanlış yaptık onu düşünüp sistemi baştan kuruyoruz!
 • almanya'nin, fransa'nın değil de italya'ya rusya'nın yardım götürdüğü konjonktürde düşünülmesi saçma değildir. hele de ingiltere'nin işaret fişeği ortada iken.
 • ıngiltere'nin erken boşalması yüzünden tam birleşme gerçekleşemedi.
 • avrupa birliği rasyonel gerekçelerle kurulmuştur. dağılacaksa da yine rasyonel gerekçelerle dağılır. henüz öyle bir ortam oluşmadığından dağılması da yakın gelecekte mümkün değildir. tek ekstrem koşul almanya'da artık birliğin yükünü çekmek istemeyen bir siyasi oluşumun %70 gibi bir oyla iktidara gelmesidir.

  edit: ab demek, almanya demektir. almanya olmadan geri kalanı (evet, fransa bile) hikayedir. almanya politikayı ve hedefi belirler, iş bölümü yapar, finansmanı ve altyapıyı sağlar, süreci yönetir, kazanımlardan birliği faydalandırır.
 • rusya italya'ya askeri yardım gönderiyor
  italya caddelerinde rus askeri araçları geziyor
  bunlar olurken nato dan çıt çıkmıyor
  ispanya nato dan destek istiyor
  nato dan hala ses yok

  ama rasyonel bir durum yokmuş. daha ne olsun acaba
 • 100 hatta 50 sene sonra ne avrupa birliği'nin ne de bugün bildiğimiz anlamda avrupa'nın kalacağını pek zannetmiyorum. şimdiden göçmen doldu oralar, 19. yy civarlarında hangisi hangi bölgeyi sömürdüyse bugünlerde de o bölgenin insanları zamanında kendi bölgelerini sömüren avrupa ülkesinde bayağı nüfus elde etmiş durumdalar; ingiltere'de hintli ve pakistanlılar, fransa'da cezayirliler vs.

  avrupa'nın yerli halkı pek evlenme ve çocuk büyütme meraklısı değil, bireyselliği tamamen özümsemiş durumdalar, dolayısıyla bu göçmenlerin ilerleyen yıllarda avrupa'da nüfusun çoğunluğunu oluşturacağı kanaatindeyim. avrupa dışından gelen göçmenlerin oluşturduğu bir avrupa'ya ne kadar avrupa diyebiliriz bu da ayrı bir konu işte.

  en temizi amerika galiba, tüm bu göç rotalarından izole bir şekilde müstakil bir kıtada varlığını devam ettiriyor.

  edit: ayrıca amerika için bazı özel durumlar da var, birincisi en başından beri göçmenlik kültürü üzerine kurulmuş olan bir ülke, yani avrupa ülkeleri gibi yoğun göçe maruz kalsa ve bu göçmenler çoğunluğu oluşturacak seviyeye gelse bile bu durum yine de amerikan yapısına zarar vermez, çünkü en başından beri adamların olayı bu zaten. ikincisi amerika'nın birkaç kuşaktır orada yaşayan kitlesi arasında da erken yaşta evlenme, çok çocuklu aile sahibi olma gibi durumlar çok yaygın (dikkat ederseniz kendi yerli halkı demedim, birkaç kuşaktır orada yaşayan dedim çünkü bir göçmenin "amerikalı" ünvanını kazanabilmesi ve yerli halktan bir amerikalı olarak benimsenmesi çok kolay, vatandaşlık alınca doğrudan herkesle eşit bir amerikalı oluveriyor zaten.) bir de son olarak amerika'nın aldığı göçmenler avrupa'daki göçmenlere göre daha nitelikli, her ülkenin en parlak kişilerini kendine çekiyor genelde.