şükela:  tümü | bugün
 • onumuzdeki bir hafta boyunca, ankarada bulunacak olan gezici film festivali.
  daha sonra, eskisehir, bursa, izmir vs gezecekmiş. ankara'daki butun gosterimler kizilirmak sinemasinda.
 • tarkovsky, almodovar, ingmar bergman gibi yonetmenlerin filmlerini izleme imkanına erişecegimiz film festivali.
 • 7.si bu cuma ankarada başlıycak olan gezici festival.avrupanın en iyileri bölümünde yüz(ingmar bergman) ve suç unsuru(lars von trier) da var.
 • ankaradaki gosterimler kızılırmak sinemasından kavaklıdereye alındı.
 • bu cuma günü ömer kavur'un anayurt oteli ile ankapol sinemasında başlayacak olan festival. öğrencilerin 3 milyona, işsiz güçsüz kişilerin ise 4 milyona bilet alabileceği söylendi. bu arada kısa filmler ücretsiz olarak gösterilecek.
 • 2001'de zeki demirkubuz, 2002deyse* ömer kavur filmlerine ağırlık veren, kısa filmelerle türk filmlerinin ücretsiz olduğu, diğerlerininse öğrenci kişiler tarafından 2 milyona izlendiği, kapanışını aşka övgüyle yapmış festival..
 • bu yıl 3-28 ekim tarihleri arasında 9.su düzenlenecek festival. festivalde 31 uzun ve 80 kısa metrajlı film 6 ilde gösterilecek. filmler arasında benim dikkatimi çekenler şunlar:

  türk filmleri: yol, sürü, uzak, umut(zaten birtek bunlar var)

  avrupa filmleri: festival jean luc godard'ın 5 filmini göstererek bize büyük bir iyilik yapmış olacak, filmler de şunlar: alphaville, pierrot le fou, a bout de souffle, la chinoise ve une femme est une femme.

  bunların dışında avrupa'nın en iyileri adı altında pedro almodovar'ın mujeres al borde un ataque de nervios'u; ìngmar bergman'ın scener ur ett aktenskapı; aki kaurismaki'nin kauas pilvet karkaavatı; festivalde geçen sene de bir filmini izlediğimiz * claude sautet'in vincent, françois, paul et les autresi; françois traffaut'un jules et jim ve la nuit americaine'i; carol reed'in akademi ödüllü ve orson welles'li filmi the third mani ve michael haneke'nin 71 fragmante einer chronologie des zufalls'ı dikkati ilk çekenler arasında..

  ayrıca avrupa avrupa adı altında güzel filmler gösterileceğini internetten yaptığım kısa bir araştırmaya dayanarak söyleyebilirim.
 • 10.su, 1-24 ekim 2004 tarihleri arasında ankara, izmir, bursa, kars ve van'da gerçekleştirilecek olan, "3000-4000 km yolculuk yaparken 80-90 film gösteren" tekerlekler üzerinde bir festival*
 • bu yıl 1-31 ekim 2004 tarihlerinde, altı kentte, onuncusu düzenlenecek olan film festivali.

  gezici festival 1-7 ekim’de ankara’da ankapol ve megapol sinemaları'nda, 8-14 ekim’de bursa'da tayyare kültür merkezi'nde, 15-21 ekim'de izmir'de izmir sanat ve fransız kültür merkezi salonu'nda, 22-25 ekim'de kars'ta kültür merkezi'nde, 26-28 ekim'de van'da, 29-31 ekim'de kayseri’de gerçekleştirilecektir.

  festival, 10. yılını çeşitli özel gösterimlerle renklendirecek: italyan sinemasının unutulmaz ikilisi marcello mastroianni ve sophia loren'e ayrılacak bölüm bunlardan biri. bu bölümde, ikilinin vittorio de sica yönetiminde bir araya geldiği italyan usulü evlilik ve dün, bugün, yarın ve ettore scola'nın başyapıtı özel bir gün yer alıyor.

  kafka ve sinema bölümünde, michael haneke'nin kafka uyarlaması filmi şato, hem kafka hem de haneke hayranlarının ilgisini çekecek. bölümde ayrıca, kafka'nın yapıtlarından uyarlanan kısa filmler de gösterilecek.

  filmlerini genellikle festivallerde izleme fırsatını bulduğumuz kieslowski de dekalog'larla festival programında.

  gezici festival bu yıl, avrupa ülkelerinden kısa ve uzun metrajlı filmleri altı kentte gösterecek. avrupa avrupa bölümünde çoğu uluslararası festivallerde ödüller almış ve beğeni toplamış, 2003 - 2004 yapımı uzun metrajlı filmler yer alıyor. bu bölümde, ken loach'ın ae fond kiss'i, pedro almodovar'ın bad education'ı, geçen yıl, trendeki adam filmiyle festival izleyicisinin beğenisini kazanan patrice leconte'un confidences trop intimes'i, hans weingartner'ın the edukators'u, nimrod antal'ın kontrol'ü gösterilecek. ayrıca, iki kent iki film başlıklı bölümde dariusz gajewski'nin varşova'sı ve scola'nın ironik bakışını roma sokaklarında dolaştırdığı son yapıtı roma insanları yer alıyor. roma insanları, türkiye'li izleyicinin karşısına ilk olarak avrupa filmleri festivali kapsamında çıkacak.

  avrupa sinemasının klasiklerinin yer aldığı avrupa'nın en iyileri bölümünde her zamanki gibi, her sinemaseverin olmazsa olmazları arasında yer alan filmler var: fellini'den amarcord, moretti'den sevgili günlüğüm, bergman'dan güz sonatı, kaurismaki'den kibritçi kız.

  bu bölümde ayrıca, sessiz sinemanın en büyük yönetmenlerinden biri olan carl theodor dreyer'ın joan d'arc'ın tutkusu, çellist reyent bölükbaşı ve grubunun yapacağı müzik eşliğinde sunulacak.

  geçen yıl, raoul servais toplu gösterisi kısa film fanatikleri için gerçek bir şölendi. bu yıl da festivalin kısa film programında belçika'lı canlandırma ustası servais'nin seçtiği kısa filmler izleyiciye sunulacak.

  kısa film programında, ayrıca 10. yıl etkinliği olarak geçmiş yıllarda gösterilen kısa filmler içerisinde en çok beğenilenlerden seçilen bir bölüm, çeşitli ülkelerin sinema kurumları tarafından seçilen “favoriler” bölümü ve avrupa panoraması kısa iyidir başlığı altında toplanacak diğer bölümler. geçen yıl olduğu gibi izleyicilerin oylarıyla seçilecek en iyi kısa filme 1000 euro'luk izleyici ödülü verilecek. bu oylamaya katılacak izleyiciler arasında çekilecek kurada kazanan 10 izleyici 11. avrupa filmleri festivali'nin tüm gösterimlerini ücretsiz olarak izleme hakkına sahip olacak.

  avrupa filmleri festivali, bu yıl türkiye sinemasının ustalarından metin erksan'a onur ödülü veriyor. festival kapsamında yönetmenin susuz yaz, sevmek zamanı ve kuyu filmleri gösterilecek. ayrıca, metin erksan'a sinemaya yaptığı katkıya teşekkür için bir armağa kitap hazırlanıyor. yönetmenin sinemasına ayrıntılı bir bakış niteliğinde olan kitap, prof. dr. kurtuluş kayalı tarafından kaleme alınıyor.

  gezici festival'in afişini ilk festivalden bu yana olduğu gibi behiç ak çizdi ve grafik tasarımını yeşim demir gerçekleştirdi.

  *bu yazı festival tanıtım broşüründen alıntıdır.