şükela:  tümü | bugün
 • komisyon ab'nin yürütme organıdır. üye ülkelerin hükümetleri tarafından atanan 20 üyeden (komiser) oluşmaktadır. ab komisyonunun, konseye sunulmak üzere yasa tasarıları hazırlamak, tüzükler, yönetmelikler ve kararlarda öngörülen hususların uygulanıp uygulanmadığını izlemek, yerine getirilmediği durumlarda konseye bilgi vermek ve adalet divanında dava açmak, yapılacak çok taraflı ve uluslararası antlaşmaları inceleyip, konseye bilgi ve görüş sunmak, yeni alınacak üyeler için yapılan başvuruları inceleyip, konseye görüş (avis) bildirmek, topluluğun bütçesini hazırlamak, topluluğu hukuken üçüncü kişilere karşı temsil etmek, hak ve menfaatlerini korumak, topluluk ortak politikalarını oluşturmak ve yürütmek, yapısal fonları oluşturan sosyal ve bölgesel fonların yönetimini yürütmek, toplulukta rekabet kurallarının işleyişini izlemek, damping, sübvansiyon gibi tam rekabeti bozan unsurların varlığı halinde tedbirler almak, karşı uygulamalara başvurmak, adalet divanı tarafından alınan kararların uygulanmasını izlemek, uygulanmadığı durumlarda ceza davaları açmak gibi birçok görevleri vardır.
 • avrupa birliği'nin temel organlarından. merkezi brüksel'dedir oluşumu görevleri ve çalışma usulleri hakkında detaylı bilgi almak için ,http://www.deltur.cec.eu.int/ab-komisyon.html
 • bir nevi yürütme organı gibidir.ama sistem fena halde karışıktır, yetkiler diğer kurumlarla çakışabilmektedir.
 • asil adi avrupa topluluklari komisyonu'dur. 2ser tane birligin dassakli (almanya, fransa, ingiltere, italya, ispanya) üyelerinden birer tane de diger üye ülkelerden olmak üzere konsey tarafindan atanmis 20 üyesi vardir. halihazirdaki yürütme görevinin yaninda yasa olusumunda da önemli bir agirligi vardir. bu üyelerinde belirlenmis 20 alanda sorumluluklari ve calismalari vardir. misal encük agizli verheugen genislemeden sorumlu komisyon üyesidir. romano prodi baskandir.
 • nice andlaşması ile birlikte üye sayısı her devlet için bir olarak belirlenmiştir yani şu an için 25'dir. nice andlaşmasıyla üye maksimum sayısı ise 27 olarak belirlenmiş olup romanya ve bulgaristanın üyelikleri de gözönünde bulunmuştur ne varki üye sayısı kesin olarak belirlenmemiş olup üyelerin ortak kararına* bırakılmıştır. 27den fazla devletin üye olması durumunda ise rotasyon adil bir biçimde ve yine ortak kararla belirlenecektir. anayasanın draft halinde ise 2009 yılından geçerli olmak üzere 15 üyeli bir komisyon benimsenmiş olmakla birlikle, 2009 yılına kadar her üye devletin bir üyesi olacak ancak daha sonra ortak kararla aksi yönde ortak karar olmadıkça topluluğun üçte ikisini temsil edecek şekilde düzenlenecektir.
 • türkiye delegasyonu'nun sitesi:
  http://www.deltur.cec.eu.int/
 • avrupa birliginin degil avrupa toplulugunun organidir, o nedenledir ki adi avrupa birligi komisyonu degil avrupa komisyonudur. senede iki kez staj olanagi sunar. ilgilenenler icin;
  http://europa.eu.int/comm/stages/index_en.htm
 • (bkz: intel/@okuz)
 • az once gelen haberlere gore komisyon binasina ilk once bir ihbar gelmis, ardindan iceride bir patlama yasanmis ya da yangin cikmis. su an oraya dogru giden itfaiye araclari falan var. henuz bunlar sadece soylentiden ibaret. yeni haberler aldikca guncelleyecegim.

  ekşi sözlük haber ajansı bruksel'den bildirdi.
hesabın var mı? giriş yap