*

şükela:  tümü | bugün
 • eskiden turk vatandaslarinin avrupa konseyi uyesi olarak gururla ve vizesiz olarak avrupada dolasim hakkina sahip oldugu, simdilerde nispeten etkisini yitirmis konsept.
 • 1949 yılında kurulmuştur
 • türkiye hakkinda monitoring raporu hazirlayan kurumdur. gözümüzü ab üyeligi için brüksel'e dikmeden önce buraya dikmemiz gerekir.
  zira demokrasi ve insan haklari çerçevesinde hazirlanan bu rapor lehimize oylanmazsa zaten bastan kaybetmis sayiliriz...
  mesela var bu aralar oylanacak mi, ertelenecek mi.. muallaktir sonu her türkiye-avrupa konusunda oldugu gibi, penaltilara kaliriz hep...
 • üye sayısı an itibariyle 46'dır.
 • avrupa birliği ile hiçbir organik bağı olmayan, türkiye'nin de zaten üyesi durumunda bulunduğu ve avrupa insan hakları mahkemesi'ni bünyesinde barındıran uluslararası örgüt.

  yalnız başlıca açmazı, ab ile aynı bayrağa sahip olması ve benzer kurum isimleri taşımasıdır.
  daha doğrusu, ab, tüm hakları avrupa konseyi'ne ait bayrağı kullanmaktadır.

  (bkz: council of europe)
  (bkz: european council)
 • türkçeye "avrupa konseyi" seklinde çevrilen iki yapi vardir.

  council of europe: 1949'da kurulan, su anda 46 üyesi olan, merkezi strasbourg'da bulunan ve ab ile bir organik bagi bulunmayan organizasyon.

  european council: avrupa birligi devlet ve hükümet baskanlarini bir araya getiren, avrupa birligi'nin genel siyasi ilkelerinin belirlendigi konseydir. genellikle brüksel'de toplanir.
  (the european council brings together the heads of state or government of the european union and the president of the commission. it defines the general political guidelines of the european union.
  the decisions taken at the european council meetings are a major impetus in defining the general political guidelines of the european union. the meetings of the european council usually take place in brussels, in the justus lipsius building.)

  council of the european union (avrupa birligi konseyi) ise yine avrupa birligi çerçevesinde bulunmakla birlikte, üye ülkelerin basbakan veya cumhurbaskanlarindan degil, bakanlarindan olusur ve birligin ana karar alma organidir.
 • üyelerini de yazalim;
  almanya, arnavutluk, andorra, ermenistan, avusturya, azerbaycan, belçika, bosna - hersek, bulgaristan, hırvatistan, güney kıbrıs, çek cumhuriyeti, danimarka, estonya, finlandiya, fransa, gürcistan, yunanistan, macaristan, izlanda, irlanda, italya, letonya, liechtenstein, litvanya, lüksemburg, malta, moldova, monako, hollanda, norveç, polonya, portekiz, romanya, rusya, san marino, sırbistan - karadağ, slovakya, slovenya, ispanya, isveç, isviçre, makedonya, ukrayna, ingiltere ve türkiye.
 • türkiye dahil bazi avrupa ülkeleri tarafindan kurulmuş ve üye sayısı giderek artan kültürel ve siyasal iş birliği teşkilati.
 • turkiye'nin kurulusundan uc ay sonraki ilk genisleme dalgasiyla 9 agustos 1949 tarihinde yunanistan'la ayni anda uye kabul edildigi, avrupa'daki en eski uluslararasi orgut.

  1970'li yillara kadar genel kurulu strazburg universitesi salonlarinda toplanmis, simdiki salonunu da 1999'a kadar avrupa parlamentosu ile paylasmistir. yasama organi olan avrupa konseyi parlamenterler meclisi'nin oturumlari halka acik olarak gerceklesmektedir. insan haklari, ekonomik kalkinma ve sosyal politikalar gibi bircok alanda, yaptirim gucu sinirli da olsa, uluslararasi kabul gormuslugu ve avrupa insan haklari mahkemesi'nin hukuk alanindaki destegi sayesinde etkili kararlar alabilen bir olusumdur.