şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: eurocentrism)

  ayrıca bu sözün bir benzerini bütün medeniyetler eşit değildir diyerek nicolas sarkozy söylemişti. bu sözün tutarlılığı ile sarkozy'nin tutarlığı aşağı yukarı aynı seviyededir.
 • anadolu insanı kötüdür önermesinin yandan yemiş hâli. oradan ekmek çıkmayınca "insan" "kültür"le değişmiş. o kadar.
 • avrupalıların hala yılda bir kez yıkanıp, sokağa sıçtığını sanan insanların kabul etmediği önerme. istanbul'da herhangi bir toplu taşıma aracına binin hele, ter kokan insanlardan şekliniz değişiyor mu değişmiyor mu. hala çıkmış avrupalı yıkanmasını bilmiyor biz öğrettik edebiyatı yapanlar var. işte bu yüzden memleketim insanı bir türlü gelişemiyor.
 • avrupayı gözünde büyütenlerin onların kültürünü yüceltenlerin söylemleri.

  bu avrupa değil mi ki dini inançları yüzünden insanları yakan, koskoca osmanlı dönemini çöpe atan oradaki eserlerimizi yıkan, atatürk resimlerini boyayan, yıllardır türkiye'yi kandıran parmağında oyuncak eden. eski zamanlarda bu adamlar dünyanın en pis en iğrenç insanlarıydı, şimdi ne olduda baş tacı oldular?

  adamlar kendilerini iyi pazarlıyorlar. (bkz: ayaklar baş oldu)

  zamanın ötesinden gelen uykucu: doğru avrupa mükemmel avrupa bir rüya.
 • sadece tek bir avrupa ülkesi görülerek bile anlaşılacak olan gerçek. bunun böyle olmadığı ise "taharet musluğu onlarda yok ama yaa" diyerek savunulmaya çalışılıyor. komik.
 • hastalıklı bir bakış açısı. bu şekilde bir kavram geliştiren kişi, hem kendisi komplekse kapılacak, hem de hastalığını etrafına bulaştıracaktır. aşağılık kompleksine girmek kişide kısır döngüye sebebiyet verir. kendi oluşturduğu zihin hapishanesinde mahpus kalır. bu eksende geliştirdiği her fikir, hapishanenin duvarına bir tuğla daha ekler.

  peki sonuç ne olur? o türlü bakışın bir faydası olmadığı gibi, durumu büsbütün berbat eder. ifrattan tefrite savrulup durur. başarı için duygusallık değil, prusya subayı soğukkanlılığı lazımdır. doğu ile batı beş asırlık bir frekansı olan gel-git dalgası veya tahterevallinin iki ucu gibidir.

  bu iniş ve yükselişler insan iradesi dışındadır. böyle, insan iradesi dışında cereyan eden hadiseler için niye kendimi suçlayayım? sadece elimden geleni yaparım. gerisini, tarihi çekip çeviren gizli el, düşünsün.
 • yaklaşık "modernlik premodernlikten üstündür"e denk gelen bir söylem (tabii aydınlanma çağı sonrası avrupa için, yoksa insan kurban eden pagan kabilelerin veya işkence fetişisti engizisyon mahkemelerinin modernlikle alakası yok). modern insanlar için doğrudur herhalde.

  kültürün sanatsal, ve diğer değer yargılarıyla alakasız kısmının üstünlük karşılaştırması daha zevklere-renklere kalmış.
 • kültürünü bilmem de, onların 500 yıl önce yaptıklarını ortadoğu şu an yapıyorsa, bir oturup düşünmek lazım. el elden üstündür ayrıca. çünkü bülent üstün bunun için:

  http://www.youtube.com/watch?v=5ggflscomw8

  demiştir.
 • (bkz: #33469488)