şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1 haziran 1998'de kurulan, merkezi frankfurt - eurotower'da bulunan, euro para birimini kullanan avrupa birligi uyelerinin merkez bankası. merkez bankası gorevlerini euro'nun gectigi bolge icin kullanmaktadır, ilk etapta olu$um icerisinde belcika, almanya, ispanya, fransa, irlanda, italya, luksemburg, hollanda, avusturya, portekiz ve finlandiya bulunmaktaydı. bu ulkelere 2001'de yunanistan da dahil olmu$tur.
 • enflasyonu dusurmeyi ilk amaci olarak goren, bu hedefte gecen hafta beklendigi gibi faiz oranlarini yukselten banka. kurulus amaci, ozellikle almanya'nin amerika'ya karsi surdurdugu ekonomik mucadelede faiz oranlari ile oynarken diger avrupa ulkelerine zarar vermek istememesidir.

  netekim gecen haftaki oran yukseltimine amerika gerektigi gibi cevap vermeyip killik yaparsa hareketi cok pis elinde patlayacak olan merkez bankasi.
 • avrupa nın en büyük ekonomisi olması sebebiyle merkezi almanya da bulunan ve alman etkisini özellikle enflasyonla mücadelede fena halde gösteren banka. öyleki enflasyon oynamasın diye, faizlerleri yeterince hızlı düşürmeyip, piyasada parasal genişlik sağlamıyorlar.*
 • almanya'yı çökertmeye yemin etmiş merkez bankası. euroland ülkelerini kapsar.
 • buyrunuz bu da web adresi
  (bkz: http://www.ecb.int/)
 • an itibariyle gosterge faizini 25 basis arttirarak 2.25'ten 2.50%'ye cikarmi$tir. bu da son 3 yilin en yuksek euro gosterge faizidir.. dolar da 50 basis artip 5.00 olursa guzel olur, yari yariya, hesap kitap i$lerini kolayla$tirir.
 • bir çanta dolusu madeni avro sahibi iseniz size yardımcı olabilecek tek yer burasıdır.
 • faiz oranında 25 baz puanlık bir artış yaparak euro faizini 2.75'e yükseltmiştir.
 • avrupa bankalarına tek kalemde 350 milyar €'luk likidite sağlayarak, fed'den geri kalmayacağını ispatlamıştır. ecb bu davranışı ile, abd mortgage piyasasına kötü yatırım yapmış bankaları zor durumdan kurtarıyor ama krizin ceremesini enflasyon olarak avrupalılara çektiriyor.
 • faiz indirme baskısı altında olan merkez bankası. euro'nun fed'in ard arda yaptığı faiz indirimlerine rağmen 1.50 seviyesini bir türlü aşamadığı ve zayıf seyrettiği düşünülürse, ecb'nin faiz indirmeye başlaması durumunda euro'nun aşağı doğru ivmeleneceği aşikar.

  bu arada eğer euro dolar karşısında değer kaybetmeye başlarsa (ve hatta bunu avrupada ekonomik yavaşlama takip ederse) çanlar kimin için çalıyor sorusunun cevabı türkiye olur. zira değerli ytl'ye karşı sanayiciyi bir nebze olsun koruyan bir şey varsa o da paritenin euro lehine olmasıydı. zira türk sanayisinin maliyetleri dolar, geliri ise euro bazlıdır. dolayısıyla değer kaybeden euro, gelirin azalmasına, maliyetlerin ise artmasına neden olur. zaten hali vaziyeti pek iyi olmayan sanayi için en büyük darbe de bu olacaktır sanırım.

  eğer euro dolar karşısında düşmeye başlarsa, ytl de bu seviyelerinde duramaz. en azından aynı faiz seviyesinde. zira türkiye'nin riskleri her bakımdan artmaktadır. hem siyasi* hem de ekonomik olarak...