• alkazar sinemasının salonlarından bir tanesinin ismi..
 • sanatsal ve dramatik yönü ağırlıklı, başarılı olduğu kadar zor ve ayrılıkçı bir sinema endüstrisi. özellikle film festivalleri ve hollywoodun son dönemdeki yeniden çevrimleriyle gitgide daha da içli dışlı olmaya başladığımız bu dönemde, kendi yönünü biraz daha popülist eğilimlere çevirmiş çok da iyi etmiş olan bu sinema pazarı kendi katı kurallarını zamanla yıkarak, hollywoodun sahip olamadığı yaratıcılığıyla doruk noktalarına sık sık tırmanmaya devam edecektir.
 • entellektuel gorunumlu tribal kizlari bir hortum gibi icine ceken ve bunlari kandirmaktan cekinmeyen gercek yasamin bu yasamdan farkli oldugunu gostermeye calisan kandirikci bir sinema ..
 • ulkemizde bagimsiz sinema ile bir tutulan tanimlama,tamlama*.

  ayrica bazi kedilerin mundar dedigi bir sinema turuymus bu. entelektuel gorunumlu tribal kizlar, universiteye yeni giren kizlar, sinefil kizlar, kizlar da kizlar***...ve avrupa sinemasi icin geliyor siradaki parca: (bkz: beni kategorize etme).
 • parası olmadığından sanat filmlerinin gözüne gözüne vuran bir zamanlar dünya film endüstrisini lideri iken bu gün ayakta zor duran sinema. sanat sanat içindir lafından ekmek yemeğe devam eden sinema. (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
 • entellektüel karı kız ortamlarına girmek isteyen nice yiğidin hayatını kararttı bu avrupa sineması. buradan da avrupa sinemasının değerli yönetmenlerine sesleniyorum; oğlum vebaliniz çok ağır öyle böyle değil. gelin yol yakınken vazgeçin şu işten, çıkın bir açıklama yapın "biz bir hata ettik" diye, şu entel kızları vazgeçirin bu sevdadan.

  gizli gizli gidiyorum çeki çen filmi izliyorum evde kendime gelmek için, çift kişilikli oldum lan...
 • fantastik degil realist hikayeler uzerine calisan bir sinema anlayisidir. bence bunun sebebi avrupa insaninin hayalperest olamayacak kadar kendi vatanlarinda savas gormus olmasidir. ote yandan amerikali hic bir zaman kendi anayurdunda dusman askeri gormemis zulmu aciyi hissetmemistir dolayisiyla gercek hayattan kopmasi cok kolaydir.
 • bir film avrupa sinemasindan mi değil mi nasil anlariz? eğer kadraj bir yere sabitlenip uzun bir süre boyunca oynamıyor ve bu esnada görüntüde de aksiyon bağlamında hiç birşey olmuyosa o film avrupa sinemasına ait son derece sanatsal bir örnektir. hemen örnekleyelim, misal kamerayı böyle toprak bir yola sabitledik, öyle bakıyoruz. 1 dakika filan hiç hareket yok, sonra uzaktan yavaş yavaş biri yürüyerek gelmeye başlıyor. adamı net olarak görene dek bir 5 dk filan öyle izliyoruz. bu arada hışır hışır diye yaprak sesinden başka bir şeyde duymuyoruz. aha size bir başyapıtın giriş sekansı. filmin geri kalanında da aynı mantıkla ilerler ve işin içine bir takım sorunları varmış gibi davranan bir kaç kadın ve erkek eklersek en az üç festivalden ödülle döneriz gibi geliyor bana...
hesabın var mı? giriş yap