şükela:  tümü | bugün
 • boş zaman ister.
 • bu aralar yapmayı planladığım aktivite.

  vakit geniş değilse, çok planlı ve bilinçli olmak gerekiyor. bende öyle bir bilinç olmadığı için bir korku saldı içimi.

  şöyle bir rota düşünüyorum.
  ispanya > fransa > çek cumhuriyeti > italya > yunanistan > türkiye

  bundan başka da hiçbir şey belli değil, sadece rota var, oda henüz net değil.

  bilgisi, tecrübesi olanlar, yardımı dokunabilecekler bir haber verse, mutlu etse...
 • yaklaşık on yıldır her yaz yaptığım turdur. artık yaşadığım gaziantep'den bile daha iyi biliyorum romayı, prag'ı... karış karış...
 • eylul ayinda yapmayi planliyoruz. tum tavsiyelere acigim. ben italya istiyorum cevresinde kimler var nedir nereyi gorsek yesillendiriniz lutfen.
 • bir arkadaş grubu ile sokak müziği yaparak yapmayı düşündüğümüz olay. konuyla ilgili bilgisi olan suserlar bana ulaşırlarsa muhteşem bir mutluluğa erişmiş olurum.

  öncelikle planımız çok düşük bi meblağ ile yola çıkıp 1-1.5 ay gibi bir süre içerisinde gezebildiğimiz kadar şehir gezip, sadece sokak müziğinden elde ettiğimiz gelirler ile bu turu gerçekleştirmek.

  muhteşem bir azime sahibiz bu konuda ancak araştırmaya nereden başlayacağız bilmiyoruz.

  dediğim gibi konuyla ilgili bilgisi olan suserlar ulaşırlarsa acayip mutlu olurum, şimdiden teşekkürler.
 • artan döviz kurları ile beraber genç nüfusun yapmasının neredeyse imkansız olduğu tur.

  20'li yaşlarda yeşil pasaportu olmayan bir arkadaşımızı düşünelim. bu arkadaş avrupa'yı gezmeye kafaya koyuyor ve pasaporta başvuruyor. giderleri minimumda tutmak adına 1 senelik pasaport alsın bu arkadaş. 1 yıllık pasaportumuzun harç bedeli 175.50 tl ve defter bedeli 94tl. yani sadece 1 yıllık pasaport başvurusu 269.50 tl. pasaportu aldık, sıra geldi schengen vizesine. schengen vizesi 60 euro talep etmekte, yani gün itibariyle 278tl. buna ilave olarak da aracı firmalar servis ücreti olarak 90 tl talep etmekte. bütün bu ücretleri topladığımızda 637.5 tl yapmakta.

  günde 50 euro harcasın, 1 hafta kalsın. 50 euroya konaklama, ulaşım dahil, iki tane de müzeye girse oldukça mütevazı bir bütçe bence. 7 gün için 350 euro harcayan bu arkadaşımızın harcamaları da etti mi 1.620 tl yapıyor. uçak parası da git gel kampanyalı fiyattan 100 euro olsa 460 tl, bunu da eleyelim; toplam ücret 2,717 tl oldu. 2018 kyk aylık burs ücreti ise 425 tl.

  benim bu tablodan anladığım avrupa seyahati artık orta sınıf aileler için dahi lüks, geçim zorluğu yaşayan aileler için sadece bir hayalden ibaret.
 • bu konuda araştırdım çok sayıda firma vb organziasyon var. fakat en iyi fiyatı veren otobüsle avrupa turu düzenleyen haydi avrupaya tur organizasyonu.

  2018'de bu kadar uzun süreli tatile çıkmak için bayram tatillerine denk gelmesi gerekir ki bu turları da bayram tatilinde yapıyorlar

  17 ülke, 33 şehir 16 günde ve 10 gece de konaklama ve kahvaltı veriyor. isterseniz siz de inceleyin:
  avrupa turu detaylı bilgi
 • muhakkak şurdan başla, şöyle yap diye yeşillendirenin 40 yıl kölesi olamasam bile, bi paket raffaello, ne bileyim bi şişe jack daniels'ı filan olurum.
 • tüm avrupayı, avrupa rüyası ile parmak arası terliklerimle arşınladığım turdur. yanıma kazak almadığım için alplerde üşüdüğüm ve halay çekerek ısındığım,

  italyada roma, floransa, venedik, bari gibi şehirlerde sıcaktan sıcaktan bronzlaştığım,

  viyanada saray bahçelerinde yalın ayak çimlerde yürüdüğüm ve ağaçların altına uzanıp piknik yaptığım unutulmaz maceram.

  tur dönüşü terliklerimi çerçeveletip duvara astım. avrupanın her şehrinden aldığım magnetlerden, kartpostallardan ziyade terliklerimi baş köşeye koydum.

  unutulmaz bir seyahat yaptığım otobüsle avrupa turunu hepinize öneriyorum.

  cümlelerimi size şu önerilerle bitiriyorum "terlikle avrupa gezmek zor iş arkadaş" düşünüyorum da seyahat dönüşü keşke guniesse başvursaydım.
 • sadece sirbistan'a, gitmis biri olarak, sicakta bu sehire gitmeyin diyebilirim. gerci sicakta hicbir yere gitmeyin bence.

  arkadaslarimin ilk etapta avrupa'yi turlayacaklari soyle bir youtube kanali var. gitmeden once bakarsaniz belki birkac ise yarar bilgi edinebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/…l/ucr6s-1qf1v2fac5gyus26ma