• otobüsle gerçekleştirdiğim turdur. neredeyse hayalimdeki tüm avrupa şehirlerini görmeme vesile olan interbus otobüsle avrupa turu konusunda benzerlerine göre oldukça iyi diyebilirim.

öğrencilik yıllarımda yurtiçinde bir çok kez tura katılan biri olarak başta amsterdam roma gibi en çok istediğim avrupa şehirlerini görsem yeter desem de araştırmalarım sonucu interbus'a denk gelmemle fikrimin tamamen değiştiği. ulan adamlar tek seferde otobüsle hayvan gibi gezdiriyorlar (benim zamanımda 23 şehirdi şimdi 28 şehir olmuş) kesin böyle bir şey yapmam gerek diyerekten katıldığım ve hayatımın en güzel anlarını bana yaşatan turdur aynı zamanda.

ister avrupa olsun ister başka bir kıta olsun gezin arkadaşlar. ne kadar gezerseniz o kadar özgüveniniz artıyor ve kesinlikle aynı kişi olarak dönmüyorsunuz o çıkacağınız yolculuklardan. her şey bir yana anılarınız olsun. benden size bir abi tavsiyesi.
  • boş zaman ister.
  • yaklaşık on yıldır her yaz yaptığım turdur. artık yaşadığım gaziantep'den bile daha iyi biliyorum romayı, prag'ı... karış karış...
  • bu aralar yapmayı planladığım aktivite.

vakit geniş değilse, çok planlı ve bilinçli olmak gerekiyor. bende öyle bir bilinç olmadığı için bir korku saldı içimi.

şöyle bir rota düşünüyorum.
    ispanya > fransa > çek cumhuriyeti > italya > yunanistan > türkiye

bundan başka da hiçbir şey belli değil, sadece rota var, oda henüz net değil.

bilgisi, tecrübesi olanlar, yardımı dokunabilecekler bir haber verse, mutlu etse...
  • her insanın mutlaka 1 kez yapması gereken tur. ama sadece 1 kez. bazı noktalar için birden kez olabilir (bkz: roma)(bkz: istanbul)(bkz: krakow)(bkz: prag)(bkz: paris)(bkz: barcelona) (bkz: floransa) fakat bunun dışında tekrar tekrar gezilmesi gerekmiyor, hele almanya ve üst kısımda gezilecek pek de bir yer olduğu söylenemez. onun yerine orta doğu'da gezilecek ve belki de gezilmesi gereken çok daha ilginç yapıtlar, tarihi yerler var.

tek başına avrupa turu yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim, avrupa abartılmış bir balondur. yukarıda yazmış olduğum şehirlerde tarih vardır ve gezilmesi gereken büyük müzeler vs vardır, ondan dolayı birden fazla kez gezilebilir demişimdir.

avrupa'da denenecek pek de lezzetli bir yemek olmayışı, yemeklerin sürekli olarak tekrara düşüyor oluşu (roma'da pizza-makarna-kahve-dondurma döngüsüne hapsolmak gibi) epey keyif kaçıran bir durum. hele bir de içki içmiyor, domuz yemiyorsanız işler daha da vahim olacaktır sizler için.
  • ilk sefer gitmek acemilikten dolayı biraz güme gidebilir ancak ikinci gidişiniz hayatınızın en unutulmaz tecrübelerinden birisi olacaktır. ilk sefer ne var ne yok diye öğrenmek amacıyla turla gidebilirsiniz ama ikinci gidişinizde kesinlikle kendiniz planlayarak gidin , çok ama çok keyif alacaksınız. özellikle dönüşünüzü uçakla yapmayacaksanız turunuzu uzatabildiğiniz kadar uzatın. evsiz , aç bile kalsanız müthiş keyif alacaksınız. üçüncü veya daha sonraki seferlerde genelde tur değil de spesifik olarak belirli yerlere gidilebilir ya da avrupa yerine başka kıta seçilebilir. ben her zaman 2-3 tane yakın arkadaşla yapmaktan yanayım çok ama çok keyifli oluyor. sorusu olan varsa yeşillendirebilir.
  • 1 yıl önce çocukluk hayalim olan tek başıma yaptığım hollanda>almanya>belçika>fransa turudur.
    amsterdama indiğimde kendime inanamadım başımı ellerimin arasına alıp nerdeyim ne yapıyorum nasıl geldim ne yapacam gibi sorular sorup kısa süreli bi şok yaşamıştım.
    en kısa sürede tekrar gidip o heyecanı yaşamayı planlıyorum.
  • muhakkak şurdan başla, şöyle yap diye yeşillendirenin 40 yıl kölesi olamasam bile, bi paket raffaello, ne bileyim bi şişe jack daniels'ı filan olurum.
  • bir arkadaş grubu ile sokak müziği yaparak yapmayı düşündüğümüz olay. konuyla ilgili bilgisi olan suserlar bana ulaşırlarsa muhteşem bir mutluluğa erişmiş olurum.

öncelikle planımız çok düşük bi meblağ ile yola çıkıp 1-1.5 ay gibi bir süre içerisinde gezebildiğimiz kadar şehir gezip, sadece sokak müziğinden elde ettiğimiz gelirler ile bu turu gerçekleştirmek.

muhteşem bir azime sahibiz bu konuda ancak araştırmaya nereden başlayacağız bilmiyoruz.

dediğim gibi konuyla ilgili bilgisi olan suserlar ulaşırlarsa acayip mutlu olurum, şimdiden teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap