• daha önce de yazmıştım; türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden birisi. bugün bile izleniyor, özleniyor. bunun dışında, izlerken nelere hasret kaldığımızı bir kez daha görüyorum; malum tv’de artık “ulan”, “salak” gibi kelimeler bile sansürleniyor; avrupa yakasını izledikçe “vay bee, bu kelimeler bugün sarfedilse dizi yayından kaldırılırdı” dedirtiyor.

- volkan sütçüoğlu ve arkadaşları, günaşırı rakı sofrası kurup kadeh tokuşturuyorlar. sertaç’a ağzı dolu dolu “allah belanı versin” diyor. dün gece izlerken “sex and the city” diyaloğu geçti; volkan aslı’ya “sen iyice sex and the city oldun” diyor. volkan’ın giydiği sloganlı t-shirt’ler bazen cinsel içerikli oluyor. bülent onaran karakteri, şarap kadehini elinden düşürmüyor. saadettin yerebakan, elinden sürekli puroyla dolaşıyor. diğer karakterlerden de sürekli sigara içenler var. ve aklıma gelmeyen ama bugün yayınlansa, dediğim gibi bi’ dizinin yayından kaldırılmasına yetecek bolca şey var. üstelik bu dizi atv‘de yayınlanmıştı. tüm bu detaylar hoş mu? hoş olan yanı, özgürlük. bugün tv’de yayınlanan hiçbir dizide bu tip diyaloglara ve görüntülere şahit olamazsınız. 2 saatlik bir film kesintilerle 1 saate iniyor neredeyse.

özetle; insanların ufacık zevkleri bile sansürlendi. nelere alıştırıldık zamanla. hiç hissettirmeden üstelik. eski türkiye’yi çok özledim.
  • yemek yeme ve uyuma itemi olarak 10.tekrarı geçmişimdir.
  • yayına girdiği ilk an izleyip herkese önerdiğim dizidir. o zamanlar burun kıvıranlar daha sonra müdavimi haline gelmişlerdi.

güzel zamanların güzel dizisiydi.
  • bence en iyi dizlerdendin komedi olarak çok sağlamdı ve gürse birselin en iyi senoryosu belki buydu
  • lan sertaç
  • dün akşam vakit geçsin diye eşimle 3. sezonunu açtık , burhan'ın ilk geldiği bölüm , şunu diyebilirim ki son 15 yılda 25 yıl geriye gitmişiz...
  • en sevdiğim sahnesi volkan karakterini oynayan ata demirer'in şu şarkıyı canlı olarak söylediği sahne olan efsane türk dizisi.

bu sahnenin çekilmesinde rol yapılmamış olduğunu düşünüyorum. şarkı boyunca yani.
  • güncel türk komedisinin şekillerini çizmiş olan kült yerli sitcom. tek bir dizi de olsa içinde kendini sürekli yenilemiş, bünyesinden türeyen yan hikayelerle aslında 3-4 dizi ağırlığında bir dizi olmuştur.

genel beklentinin aksine, yeniden başlamasının aynı tadı vereceğini sanmıyorum. evet, başarısı yadsınamaz ama bizim özlediğimiz sadece o dizi değil, o dönem. avrupa yakası daha mutlu, daha genç, daha umutlu olduğumuz zamanlara duyduğumuz özlemin bir simgesi aslında (simge??). bir diziden fazlası olarak baktık çünkü avrupa yakasına. ama jet sosyetenin son bölümünde de gördüğümüz üzere, tıpkı bizim gibi, karakterler de değişmiş. büyümüşler, yaşlanmışlar, olgunlaşmışlar, yalnızlaşmışlar, duygusallaşmışlar. bıraktığımız yerde kalmamışlar haliyle. belki yine gülse birsel özlediğimiz karakterleri jet sosyeteye veya ilerideki başka projelerine misafir etmeye devam eder ve biz yine çok mutlu oluruz.

evet, hepimiz biliyoruz ki yalan dünya ve jet sosyete, asla bir avrupa yakası olamaz. üzerine çıkacak hiçbir dizi avrupa yakası olamaz. çünkü o türünün ilk örneğiydi ve döneminin aurasını taşıyordu. gülse birselin şu anki projeleri de gayet güzel. jet sosyete her ne kadar ilk başlarda zorlama ve yorucu geldiyse de, özellikle puhutvye geçtikten sonra bambaşka bir enerji kazandı. gülse birsel hala üretken, hala komik, hala bizi güldürüyor. ondan biraz haddinden fazlasını bekliyoruz. beklentilerimizi bir kenara bırakıp yeni hınzırlıklarını takip edelim.
  • türk dizisi seyretmemeyi snobluk kabul edenlere cevabımda yer alan dizi.

avrupa yakası, şaşıfelek çıkmazı, ikinci bahar gibi diziler çekiliyor, senaryolar yazılıyor, oradaki oyunculuklar sergileniyor da biz mi seyretmiyoruz!

fikrimce herhangi bir sanat dalını kendi dilinde, kendi insanından çıkmışı gibisi yoktur. çevirisine, deyim kullanmasına takılmadan, göndermesini salisede kavrayıp okumak, seyretmek, görmek gibisi yok.

valla dizi sektörü bizi nelere muhtaç ettiniz, geçenlerde the windsorsu seyrettim, ha yoklukta gitti mi evet, ama en azından 2 olay(birinde prensesler online date sitesi için "ascot'un internette olanı gibi mi" diyordu, diğeri de, zamanında kraliyet ailesi gerçekten tvde yayınlanan bir yarışma programına katılmışlar, ona atfen "daha youtubeda onun görüntüleri hala varken asla" diyorlardı) için "ne diyor bunlar bir şeye atfediyorlar belli" diye, gittim google'la başlayıp neredeyse dizi bölümü kadar vakti espriyi anlamaya ayırdım, güzel esprilerdi* ne yalan söyleyeyim.
  • türkiyede ikili ilişkiler üzerine kurulmamış nadir dizilerden en sevdiğim dizi
    sosyal mesaj vermeleri ayrı güzel
    orijinal karakterler ki bu dönem hala hatırlanıyor
    oyuncu kadrosu zaten dönemin iyilerinden dizideki figüranların bazısı büyük oyuncular olmuş
    gülse birseli bu dizi sayesinde tanıdım sanatçı dendiğinde aklıma direkt o geliyor oyuncuların önünü açması halka gerçekten değer vermesi özellikle o köşe yazıları...
    sözün kısası dizi inanılmaz komik ,aşkın yaş farkı tanımaması, türk aile yapısı, arkadaşlığın önemini ,eşinden ayrılmanın o kadar da zor olmadığı ve birçok güzel şeyi vurguluyor izlemenizi öneririm
hesabın var mı? giriş yap