şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bir şekilde, bölüm başı istisnasız 10 kere görebileceğiniz boomdur. yani sen git böyle bir dizi yap, 190 bölüm televizyonlarda oynat, şu booma dikkat etme. hayat garip yani, kuşlar falan.
  • boom değildi o bizim icin. dizinin kadrolu oyuncusuydu. neredeyse her bölüm gözükürdü.
  • televizyondaki format değişiminden dolayı gözüken boomdur. 2004 senesinde diziler 4:3 formatında oynatılırken 2009 senesinde bu format 16:9'a dönüştü, 16:9 formatında yayınlanan dizilerin sahne kurgusu, 4:3'e göre ayarlandığı için kenardaki crew de çıkıyor doğal olarak. friends dizisinde sadece boomer değil kameraman vesaire bile bazen yandan çıkıyor. aynı şekilde kurtlar vadisinin bazı bölümlerinde polatın kenardan yürü komutunu bekleyip sonra yürümeye başladığı da gözlenebiliyor.

    şimdi "e kamera niye alıyor" diyen olacaktır, kamera orayı komple çekiyor ama 4:3 formatına göre kesiyor. 4:3e göre ayarlayabildiğin diziyi 16:9'a göre de ayarlayabilirsin, ama boomdur kameradır kenardan fıttırır. standart tüplü televizyon dediğimiz televizyonların çoğu 4:3, plazmalar 16:9. o zamanlar yüksek çözünürlüklü televizyon sayısı çok az olduğu için muhtemelen çok az kişi tanık oldu, ama şimdi bilgisayardan bile izlediğinizde gözünüze çarpar (diye düşünüyorum).

    (bkz: aspect ratio)