• bir avrupa yakası gurusu olarak çalışan sayısının bariz hatalı olarak hesaba katıldığını belirtmek isterim.

kardeşim muhallebiler kendi kendine mi oluyor? tatlı ustası yok mu bu dükkanın? ayrıca bir de kasaya bakan kız var. birkaç bölümde görüldü sadece ama dursun o kızı işten çıkaralım kâra geçeriz dediği zaman, volkan o kız bu dükkanın ananesi veya folkloru gibi bir şey diyor. buradan da kızın yıllardır o dükkanda çalıştığını anlıyoruz. zaten 7. bölümde volkan bu kızın da dahil olduğu 4 çalışanıyla toplantı yapıyor. e en az 2 usta eklesen 6 eder ki mutfakta çalışan illaki daha fazla kişi vardır.

hesabı yapan arkadaşım esnaflık düşünmüyordur inşallah.
  • yanlış hesap. cironun yarısı sertaçtan oluşmaktadır. daha doğrusu yıllık tüketilen malların yarısı sertaç'a gitmektedir, yani karşılıksız hizmet. bu ayrıntı nasıl gözden kaçırılmış anlamadım, hiç yakıştıramadım james.
    (entryi okumadım sadece göz gezdirdim. aslında durumum vardı, vaktim de vardı ama hevesim yoktu...)
  • (bkz: jamesharden)

gelmiş iki gözümün çiçeği...

güzel hesaplamalar ve ince düşünceler. teşekkür ederiz.
    hemen altına işkur linkleri yapıştırılmış ama emek ve mizah kokuyor. böyle saçma sapan şeyleri düşünmeyi sevdiriyor kendileri.
  • sadece gelir vergisi hesaplanmasının eksikliğe sebep olduğu cirodur. bu kazançtan ödenecek kdv var, dükkanın muhasebecisine verilen aylık gider var, merkezi yerde olması ve çok kazanması sebebiyle ister istemez bir avukatla da anlaşıp hukuki işlerde yardım da almışlardır. tabelası var mıydı dükkanın hatırlamıyorum ama tabela vergisi de var. bir sürü kalem var daha bunlar aklıma zar zor gelenler üstelik bildiğim konular da sayılmaz pek. o yüzden tahsin baba cimri demeden önce iki kez düşünelim lütfen. sertaç'ın her gün duble kazandibi yeme masrafı da cabası.
  • çok ağır yanlış içeriyor.
    toplam günde 156 müşteri, her biri 10 tl hesap ödüyor ama 10872 tl günlük ciro nasıl oluyor? mümkün mü?
    3 masa hesabını ederken kafa karışmış.
  • kasadaki kızın unutulması bir miktar kalbimi kırdı. ayrıca sacitin girişimiyle dükkanda organik dondurma ve 157. bölümden sonra da sacit ve tacettin'in ortak girişimi baklava ve muhallebinin birleşimi "nişantaşı tatlısı" ( emine hanimin laz boregini andiran baklava tatlısı) satışına başlanmış, yüksek hasılat elde edilmiş, hatta evlere servise kadar geliştirilmiştir.
  • kadir topbaş diye geldim tahsin sütçüoğlu çıktı. bu vesileyle r.i.p. gazanfer özcan.

(bkz: saray muhallebicisi)
  • adam oturmuş şunun için mesai harcamış ciddi ciddi. diğerleri de yanlışları olduğunu belirtmiş ve analizler falan. vallahi şaşkınım
  • bir dükkanın da fındıkzade'de olduğu unutulmuştur.
  • hesap yanlış.
    30x3=90(3 masanın saatlik ödediği hesap tutarı)
    108(üç masaya gün boyunca oturan toplam müşteri sayısı)x90=9.720 lira. böyle bir hesap yapılmış ama 13(günlük dükkanın açık kaldığı süre)× 90=1170 lira olmalıydı. zaten en başta günlük 156 müşteri geldiği ve kişi başı 10 lira harcandığı söylenmiş yani günlük brüt gelir 1560 lira olmalıydı.
hesabın var mı? giriş yap