şükela:  tümü | bugün
  • arkadaş algıda seçicilik falan diyicem ama yok. yani var. var böyle bi durum. kendimi bildim bileli avrupa seçimlerinin sonucu hep bu şekilde duyurulageldi bizim kanallardan. en son bugün ntv'de fransa'daki seçimler için böyle dendi. iyi hoş da neden hala avrupa'yı tamamen ele geçiremedi bu aşırı sağ? dalga mı geçiyonuz siz lan bizle? ya da merkez sağla? ha bir de bunun tamamlayıcısı "sosyalistler oy kaybetti" var, onu da unutmayalım. çözemedim ben bu işi. ama gerçekten var böyle bişi. en az ender gelişen osasuna atakları kadar kulaklarımda yer etmiş durumda.
  • klasik türk medyası abartmasıdır.

1980-2000 arası büyük oranda sol yönetmiştir avrupa'yı

2000'den sonra özellikle de müslüman göçmenlerin toplumda etkisini arttırmasıyla avrupa halkı kendine böyle bir savunma refleksi geliştirdi.

bu konuda çok da haksız sayılmazlar.

türkiye'de: ''şeriat eyyi şeriat, allah tayyip'i mehdi olarak gönderdi, garı dediğin çocuk doğurur, 3. garıyı da alırık evelallah, diyen kitle avrupa'da ne kadar sol, sosyaldemokrat, komünist parti varsa oy verdiği için avrupalı seçmende bu kitleye görece daha az göz yuman sağ ve hristiyan demokrat partilere yöneldi.

*siyasal islam destekçisi avrupalıların hemen hemen hepsi bu fikirde.
    *bu kitle avrupa'ya entegre olmama devam ettikçe nazi partisi dahil her türlü aşırı sağ partiler yükselmeye devam edecektir. / bir nevi etki tepki.
  • kesinlikle olan seydir. 4chan de gordum boyle bir baslik herkes onlara oy verdim cunku gocmenler gelip en iyi sartlarda geciniyolar. devlet vergilerimizi onlara veriyor. ıs imkanlarimizi aliyorlar. muslumanlar kotu yasiyorlar falan filan diye veriyoruz diyolardi. solcu partiler besliyormus bunlari.
  • avrupa da iki gram entelektüel yok mu dedirtendir. tamam türkiye de sığır çok ama entelektüel de çok ve şu anki gibi, aşırı sağ bir parti iktidara gelse muhalif olacak çokça entelektüelimiz var. yok mu avrupa'da? ya da neden seslerini duymuyoruz? özellikle fransa'daki sonuçlar romanları oldukça mağdur edecek. nerede bu avrupa nın hümanistleri?
  • cem uzan'a hapis şoku oldu artık senelerdir!*
  • yükselerek arşa değer belki başı.
  • son seçimlerde gözüken gerçektir. ancak bunu salt ırkçılığa bağlamamak gerekir.

bu yükselişin en büyük nedeni artık miadını doldurmuş merkez-sağ ve merkez-sol partileridir bana göre. avrupa'daki en fazla ırkçılığın olduğu yerlerden birisi olan ispanya'dan örnek vermek gerekirse; son seçimlerde tatmin eden(!) aşırı sağ parti çıkmadığı için sağ seçmen sandığa gitmeyi tercih etmedi. merkez-sol partisi psoe de dallama bir lidere sahip olduğu için bu partinin seçmeni aşırı sol partiye oy verdi. yani seçmen artık o kadar sıkılmış bir vaziyette ki radikal değişiklik yapacak aşırı sağ veyahut aşırı sol partilere yöneldi.

bence şu an için korkulacak bir durum yok; çünkü bu seçimler güzel bir tokat oldu büyük partilere. umarım sol seçmen de biraz aktif olur da oylar dengelenir ileriki seçimlerde.
  • (bkz: altın şafak)