şükela:  tümü | bugün
 • ab ülkelerinden ispanya ve yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede yüzde 20'lerin üzerinde çok vahim bir hal almaya başlayan genç işsizlik oranı. new york times'da da bu konuda güncel bir makale hazırlanmış.

  http://www.nytimes.com/…pe.html?pagewanted=all&_r=0
 • ab gündeminde son dönemde ciddi bir şekilde yer buluyor. konu ile ilgili ilk zirve haziranda berlin'de düzenlenmişti.
  üç yıl içinde genç işsizlerin istihdamı için ayrılacak 45 milyar avronun önemli bir miktarını avrupa sosyal fonu ve avrupa yatırım bankası karşılayacak.
  ab içinde genç nüfus içinde işsiz oranı yüzde 24'ü geçmiş durumda. avro bölgesi'ndeki genel işsizlik oranı ise yüzde 12.
 • avrupada bizden çok diye hemen sevinmemek lazim zira oradaki gibi hesaplandiginda turkiyede yüzde 40 civarindadir inanmiyorsaniz ali tezele hesaplatin.
 • turkiye`de durum daha vahim aslinda. bu genclere bir isim verildi: neet (not in education, employment or training). 15-29 yas araligindaki bu insanlarin avrupa`da sayisi ozellikle krizle birlikte artmis durumda. fakat oecd raporuna gore her konuda oldugumuz gibi bu konuda da oncuyuz ulke olarak (bkz: http://www.oecd.org/…urkey_eag2013 country note.pdf)
 • oecd ülkelerindeki 15-24 yaş arası genç nüfusun işsizlik oranlarını karşılaştırdığımızda türkiye’nin bu ülkeler içerisinde en yüksek orana sahip 7. ülke olduğunu görüyoruz. 2017’de avrupa birliği ülkelerinin genç işsizliği oranı ortalaması %16,8 ve oecd ülkelerinin ortalaması %11,9. bunlara karşın türkiye’deki genç işsizliği oranı %20,6 olarak kaydedilmiş.

  geçtiğimiz yıl avrupa ülkeleri içerisinde en yüksek genç işsizliği, %43,6 oranla yunanistan’da yaşanmış. 2018 yılı işgücü istatistikleri de açıklanmaya devam ediyor. trading economics’e göre, ülkelerin genç işsizlik oranı eğilimini görmek mümkün. kosova, 2018 yılı ilk çeyreğinde %54’lük bir oran ile avrupa’da en yüksek genç işsizliğine sahip ülke konumunda. ancak avrupa’da kosova hariç, genç işsizliğinin %50’yi bulduğu başka bir ülke yok.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…bazi-ulkelerde-50-yi-buldu