şükela:  tümü | bugün soru sor
 • maalesef her geçen gün farklı bir haber ile şahit olduğumuz durum. ayrıca uzmanlara göre ekonomik kriz derinleşirse durum daha vahim bir hal alabilir.

  http://www.dha.com.tr/…aldiri-sondakika_245592.html
 • maalesef ciddi bir tehlike...
  kapitalizmin yarattigi bir tablo göc.
  insanlar ülkelerini; acliktan, yoksulluktan, savaslardan, baski ve zulumden dolayi terk edip avrupa yada baska yerlere yerlesiyorlar...
  ama gittikleri ulkelerde de hos degil hor karsilaniyorlar.
  iç politikada kullaniliyorlar.seçim malzemesi yapiliyorlar.
  sanki herseyin nedeni yabancilarmis, göcmenlermis gibi, gunah keçisi olarak goruluyorlar.
  oysa göçmenlik bir sonuctur.kimse bunun nedeni, kaynagini dusunmuyor.

  avrupa refah seviyesinin yuksek olmasindan dolayi bir cazibe merkeziydi. ancak eski cazibesi kalmadigi gibi her an yabancilar acisindan tehlikeli olmaya baslayan bir yer oldu...
  en son belçika'da yasanan, kinadigim ve uzuldugum saldiri sonrasinda belçika'da irkcilik, yabanci dusmanligi yukselise gecti...
  ancak bu saldiriyi butun yabancilar yapmadi.
  ve hicbir yabancininda onaylayacagini sanmiyorum.
  ki saliriyi yapan sahis, belçika dogumlu, kendi anadilini bilmeyen, bir belçikali gibi yasayan birisi.ama fatura yabancilara kesildi...

  ancak hukumet asagidaki kararlari aldi.ama açiklamalar, tartismalar irkcilikla dolu.
  "- kaçak ekonomi ile mücadele edilecek. suçluların gelirleri katı bir şekilde takip edilip, sorunun nasıl ve verimli bir şekilde çözüleceği bulunmalı.

  - 10 kezden daha fazla yargılanmış suçulara özel bir politika geliştirilmeli.

  -şartlı serbest bırakılan hükümlüler hakkında bilgilerin daha iyi aktarılması sağlanmalı

  -suçun işlenmeden önlenmesi ile ilgi daha fazla çaba gerekli. caddelerde daha fazla polis ve güvenlik görevlisi bulundurulacak.

  önümüzdeki hafta meclis içişleri ve adalet komisyonları toplantı yaparak liege saldırısını değerlendirecek.
 • http://www.sabah.com.tr/…opayla-dovulerek-olduruldu

  --- spoiler ---

  danimarka'da ırkçı bir grubun saldırısına uğrayan türk genci dövülerek öldürüldü.

  --- spoiler ---
 • euro 2012'de de fazlasıyla su yüzüne çıkan olay. uefa, didiniyor engelleyebilmek adına ama avrupa'da işler hep daha kötüye doğru gidiyor. özellikle ırkçılığa, önyargıları, şiddete dönüşmeyen nefreti de eklediğimizi düşünürsek işin daha yaygın olduğunu görebiliriz.

  http://www.youtube.com/watch?v=e0f259wcery
 • bu konuda yazılmış iki öğrenci makalesi için;

  http://politikaakademisi.org/?p=2372

  http://politikaakademisi.org/?p=1124
 • tahmin edilenin çok üstündedir ve esas sıkıntı insanların yaptıklarının ırkçılık olduğunu bilmemeleridir. hatta öyle ki, dil üzerinden çok olmasa da, din, etnik köken, sakal/tüğ/bıyık dışında renge dayalı içselleştirilmiş ırkçılık söz konusu.
 • daha çok zencilere yapılan ırkçılıktır. memleketin ülken çok farketmiyor beyazsan pek sorun olmuyor. birazda türklere gıcık oluyorlar.
 • avrupada yapılan ilk ırkçılıklar,14. y.y. ortalarında italyanın şirin mi şirin tatil beldesi olan venezia da yapılmış olup, oldukça kel kafalıdırlar,en sevdikleri besin ise dut pekmezi ve de eti burçaktır.
 • an itibariyle en siddetlisinin araplara, hintlilere ve türklere yapildigi irkciliktir. zenciler ise cok farkli bir boyutta irkciliga maruz kalmakla birlikte bundan pek de sikayetci olmadiklari, hatta memnun olduklari söylenebilir. (bkz: bir seks objesi olarak zenci)