şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık olarak 4000 kilometre ile - tek başıma* - deneyimlediğim olay. her ne kadar ulkemde çok fazla otostop çekmesemde bir anlık gaza gelip ilk otostopumu prag'tan* varşova'ya* yaptım. 700 km'lik bu yolu yaklaşık 12 saatte 6 araba ile tamamladım. ardından bu virüs* vücudumun her yerini sardı ve devamını da elbette getirdim.

kimi zaman lastiğe hava basmayı bilmeyen kişilerle - ciddiyim - seyahat ederken kimi zamanda tarkan'ın şımarık şarkısıyla eğlenceli bir şekilde yol aldık. çoğunlukla güneşin altında, highway'lerde ise benzin istasyonları ve mcdonalds çıkışlarında beklemekle geçti vakit. her ne olursa olsun otostop ile yolculuk yapmak en iyi ulaşım yolu olarak benim için yerini koruyacak. allah flixbus yolcuğundan korusun hepimizi. ulaşım yollarının küçük bir sıralamasını yaparsak: otostop > bla bla car > uçak > yürümek > yürümek > hiçbir yere gitmemek > flixbus

genel olarak highway'lerde otostop çekmek yasak. bir kereden bir şey olmaz diyip denemeye kalkmayın yoksa ceza yemeniz - ben yemedim *- kaçınılmaz. çevre yolları ve highway'e bağlantı yolları üzerinde şansınızı deneyebilirsiniz. en önemlisi kendinizi highway'e atabildiyseniz benzin istasyonları ve mcdonalds gibi ikisi bir arada olan yerleri tercih edin. daha çok insan daha çok şans!

otostop çekerken ilk etapta hitchwikisitesinden yardım alabilirsiniz. genel olarak belirtilen yerler güzel otostop noktaları oluyor. bir süre sonra harita üzerinden sizde karar verebilir duruma geliyorsunuz zaten.

prag - varşova yolculuğu sonrası varşova - berlin, varşova - krakow, krakow - wroclaw ve birçok kez havalimanlarından şehir merkezlerine otostop çektim. en garip olan ülke - gözlemlediğim kadarıyla - polonya diyebilirim. kimi zaman 15 dk beklerken kimi zaman 1.5 - 2 saat beklemem gerekti. şunu da söyleyebilirim ki araç bekleme süresi 2 saati hiçbir zaman geçmedi.(sadece arabalarla seyahat etmeme rağmen)

malum euro olmuş 7 tl ekonomik durum * öğrencileri fena etkiledi. avrupa'daki havalimanlarından şehir merkezlerine olan servis, ulaşım araçları da 7 euro ile 15 euro arasında gidip gelmekte. haliyle otostop en iyi seçenek olarak yerini korumaya devam ediyor.

paris beauvais havalimanından çıktıktan sonra havalimanı çevresinden biraz - 100 - 200 metre - uzaklaşmanız gerek yoksa polis ablalar gelip buranın otostop için yasak olduğunu belirtebilir. dediğim gibi sadece 100 - 200 metre ilerde otostop çekerek şehir merkezine gidebilirsiniz.

brüksel havalanı otopark çıkışında direkt olarak otostop çekebilirsiniz. burası en kısa sürede araç bulduğum yer olarak konumunu koruyor. fas'lı bir taksici abimizin taksimetreyi açmadan götürmesi *

barcelona el-prat havalimanı burada ise t2 otoparkının çıkışında otostop çekebilirsiniz. genel olarak araç kiralayan kişilerin sizi alması yüksek ihtimal. koordinat isteyenler için: 41.305750, 2.079054

not: zamanla güncelleme gelebilir.