şükela:  tümü | bugün
  • aşağıda okulları açan ve açmayan ülkeler bulunmakta.

https://twitter.com/…tatus/1305970353542496256?s=19

makedonya okulları 1 ekim tarihinden itibaren açıyor.

uzaktan eğitimin faydasına öğretmenler bile inanmıyor kaldıki çocuklara faydası olsun.
    bilinçli( paralı) veliler bir şekilde açığı kapatırken diğer çocuklar sokaklarda adeta yok oluyor.

meb okulları açma işini niçin ağırdan alıyor anlamak çok zor.

buradaki karantina bağımlıların gazına mı geliyor bilemedim kaldiki bunlar da okulların avrupa'da zorunlu açıldığını görünce türkiye'de okullar pis yeaa demekten başka argümanları kalmadı.

acilen bu okulların açılması gerekli. zorunlu tutulmayabilir. lakin çocuklar okulda daha güvenli.
    bir nesil sokaklarda yok olup gidecek yoksa.

edit: bakıyorum da okul açılmasın diyenlerin elinde artık tek argüman sınıf mevcutları.
    gerçekten hayret ediyorum.

edit: burada hala okul açılmasın diyenlerin dünyadan haberi yok. biraz çocuk parklarını dolaşsın derim.
    çocuklar iç içe dip dibe nasıl oynuyorlar.
  • okullar kapaliyken okullarin maliyetinin dusmesi, karliligin tavan yapmasi. kim zikler egitimi, onemli olan paradir.
  • okullar açılsın, vaka sayısı tavan yapsın, hastanelerin kapasiteleri tamamen dolsun, sonra gelip burda ağlayın neden okulları açtınız diye.
    nasrettin hoca fıkrası gibi ülke.
  • sen bedava maskeyi bile veremiyorken, onlar öğrenci ve öğretmenlerine maske vermekle kalmayıp düzenli korona testi yapacaklar. sınıflarda her öğrenciyi tek kişi oturtacaklar, öğrenci çakışmalarını engellemek için saat, ve giriş - çıkış ayarlamaları yapacaklar. hadi sen de yap, başlasın okullar.

edit: saatlerdir ekşi'ye bakmadım, baktığımda mesaj kutum patlamak üzereydi. herkese teker teker cevap veremeyeceğim. sadece genel olarak şöyle söyleyeyim

1- ben maske falan almadım, çevremdeki hiç kimse almadı; ki defalarca e devletten falan form doldurdum, ha alanlar vardır mutlaka, ama biz almadık. ayrıca ben bedava maske versin bile demedim hiç, devlet kendisi övünüp duruyordu vermesi ile ilgili.
    2- korona testi yapmaktaki sıkıntı zaten her gün herkes tarafından dile getirilen bir olay. bir okulda vaka çıktığında, o okulun bütün çalışan ve öğrencilerinin sorunsuz teste tabi tutulacağını her halde bu platformda kimse düşünmüyordur-politik görüşü ne olursa olsun çünkü bunun politika ile değil, mevcut şartlarla ilgisi var aynı zamanda. mesela şu siteye bakalım almanya ile ilgili. diyor ki; ludwigslust'da korona görülen bir okula 55 okul çalışanı ve 205 öğrenciye iki kere test yapılmış ve karantinaya alınmışlar. bizde hadi büyük şehirleri geçtim, küçük yerlerde yapılabilecek mi böyle şeyler? nitekim çocuklar cumhurbaşkanlığı sarayı çalışanı da değiller! bu konuda mehmet ceyhan'ın konuşmalarını dinleyin isterseniz.
    3- ben de online eğitimi istemiyorum, hatta çok işe yaradığını da düşünmüyorum. tersine eğitim yüz yüze olmalı, çocuklar bir biri ile kaynaşmalı, ilişki kurmalı ama mevcut şartlar altında yapılabilecek çok fazla şeyin de olduğunu düşünmüyorum. ankara'nın göbeğinde bile bir devlet okulunda, pandemi yokken de temizlik malzemeleri ıvır zıvır için hep velilerden para alınırdı, şimdi düşünemiyorum. doğru dürüst tuvaleti olmayan okullar var, sabunu suyu geçtim. herkes kolejde okumuyor.

sonuç: bu zor bir durum zor bir dönem, a partisi için değil, b- c -d partisi, yani kim başta olsaydı da zor bir dönem ama mevcut yetersizliklerimizle de üstüne gitmenin alemi yok. bu ' mevcut yetersizliklerin' neden olduğu ve nasıl çözülebileceği ise bu başlığın konusu değil, onu ayrıca tartışırız.
  • online eğitim sayesinde tasarruf ediyor devletimiz daha ne olsun.
    okul binalarına harcanacak paradan tasarruf ediliyor,
    öğretmene verilecek ek ders ücretinden tasarruf ediliyor,
    eğitim seviyesinin tehlikeli olabilecek seviyelere yükselmemesi sağlanıyor,
    bir taşla üç kuş. hastalık bahane.
  • binalarda elektrik, su ve bakım giderlerini sıfırlıyor, ek ders ödemiyor, ücretli öğretmen çalıştırmıyor daha ne olsun? saraya para lazım sokturtma pokumanınada okuluna da diyorlar işte!
  • evet bir karin agrisidir gidiyor, meb acacak gibi yapip acamiyor. uc sonuc cikar:
    1. o zaman bizdeki veriler gercek degil.
    ya da/ve
    2. fiziki imkanlar olarak bambaskayiz.
    ya da/ ve
    3. yogun bakimlar zaten tam kapasite dolu.
  • ne kadar da eğitim düşkünü bir toplum, nasıl da çocukların geleceğini düşünen insanlar...
    bunu gündeme getirip okullar açılsın diye ortalığı yıkan profil, doğurduğu çocuğun bakımı ve eğitimiyle ilgilenemeyen, netflix izlerken televizyonun önünden geçmesin diye okula yollayıp kafa dinlemeye çalışan aşortmanlı velilerden başkası değil. sağlık çalışanlarının götü kırıldı hastanelerde, her ülke kendi çapında önlemini aldığı kadar normalleşmeye çalışıyor. tedbirleri, teknolojisi el verdiğince adım atıyor; burada takmaya maske bulamazken okullar açılsın diyorlar. izletmiycez size o netflix'i. oturun çocuğunuzun eğitimiyle evde ilgilenin. eğitim, ailede başlar.
  • covid konusunda örnek alınacak son ülke avrupa ülkeleri. ayrıca bizim okullarımızda sınıflar çok daha kalabalık ve bırak öğrencileri öğretmenlerde bile bir çok bilinçsiz, hatta virüsün varlığına inanmayan insanlar mevcut. dolayısıyla ben açılamama kararını doğru buluyorum. bu bilgi çağında uzaktan da çok kolay eğitim verilebilir.