şükela:  tümü | bugün
 • sen bedava maskeyi bile veremiyorken, onlar öğrenci ve öğretmenlerine maske vermekle kalmayıp düzenli korona testi yapacaklar. sınıflarda her öğrenciyi tek kişi oturtacaklar, öğrenci çakışmalarını engellemek için saat, ve giriş - çıkış ayarlamaları yapacaklar. hadi sen de yap, başlasın okullar.

  edit: saatlerdir ekşi'ye bakmadım, baktığımda mesaj kutum patlamak üzereydi. herkese teker teker cevap veremeyeceğim. sadece genel olarak şöyle söyleyeyim

  1- ben maske falan almadım, çevremdeki hiç kimse almadı; ki defalarca e devletten falan form doldurdum, ha alanlar vardır mutlaka, ama biz almadık. ayrıca ben bedava maske versin bile demedim hiç, devlet kendisi övünüp duruyordu vermesi ile ilgili.
  2- korona testi yapmaktaki sıkıntı zaten her gün herkes tarafından dile getirilen bir olay. bir okulda vaka çıktığında, o okulun bütün çalışan ve öğrencilerinin sorunsuz teste tabi tutulacağını her halde bu platformda kimse düşünmüyordur-politik görüşü ne olursa olsun çünkü bunun politika ile değil, mevcut şartlarla ilgisi var aynı zamanda. mesela şu siteye bakalım almanya ile ilgili. diyor ki; ludwigslust'da korona görülen bir okula 55 okul çalışanı ve 205 öğrenciye iki kere test yapılmış ve karantinaya alınmışlar. bizde hadi büyük şehirleri geçtim, küçük yerlerde yapılabilecek mi böyle şeyler? nitekim çocuklar cumhurbaşkanlığı sarayı çalışanı da değiller! bu konuda mehmet ceyhan'ın konuşmalarını dinleyin isterseniz.
  3- ben de online eğitimi istemiyorum, hatta çok işe yaradığını da düşünmüyorum. tersine eğitim yüz yüze olmalı, çocuklar bir biri ile kaynaşmalı, ilişki kurmalı ama mevcut şartlar altında yapılabilecek çok fazla şeyin de olduğunu düşünmüyorum. ankara'nın göbeğinde bile bir devlet okulunda, pandemi yokken de temizlik malzemeleri ıvır zıvır için hep velilerden para alınırdı, şimdi düşünemiyorum. doğru dürüst tuvaleti olmayan okullar var, sabunu suyu geçtim. herkes kolejde okumuyor.

  sonuç: bu zor bir durum zor bir dönem, a partisi için değil, b- c -d partisi, yani kim başta olsaydı da zor bir dönem ama mevcut yetersizliklerimizle de üstüne gitmenin alemi yok. bu ' mevcut yetersizliklerin' neden olduğu ve nasıl çözülebileceği ise bu başlığın konusu değil, onu ayrıca tartışırız.
 • okullar açılsın, vaka sayısı tavan yapsın, hastanelerin kapasiteleri tamamen dolsun, sonra gelip burda ağlayın neden okulları açtınız diye.
  nasrettin hoca fıkrası gibi ülke.
 • ne kadar da eğitim düşkünü bir toplum, nasıl da çocukların geleceğini düşünen insanlar...
  bunu gündeme getirip okullar açılsın diye ortalığı yıkan profil, doğurduğu çocuğun bakımı ve eğitimiyle ilgilenemeyen, netflix izlerken televizyonun önünden geçmesin diye okula yollayıp kafa dinlemeye çalışan aşortmanlı velilerden başkası değil. sağlık çalışanlarının götü kırıldı hastanelerde, her ülke kendi çapında önlemini aldığı kadar normalleşmeye çalışıyor. tedbirleri, teknolojisi el verdiğince adım atıyor; burada takmaya maske bulamazken okullar açılsın diyorlar. izletmiycez size o netflix'i. oturun çocuğunuzun eğitimiyle evde ilgilenin. eğitim, ailede başlar.
 • görsel
  bu şekilde sınıf ortamı olan ülkelerle,

  görsel
  şu şekilde sınıf ortamı olan ülkeyi kıyaslama durumu.
 • onu 3 çocuk 3 çocuk diye propaganda yapmadan evvel düşünecektin. avrupa ülkelerinin genç nüfusu kaç, senin kaç? ne kurduğun online eğitim sistemi bu kadar yükü kaldırıyor, ne okullarda çocukları izole edebiliyorsun. 20 yıldır siyasi çıkarlar uğruna nüfus planlaması yapılmadan üretilen milyonlarca çocuk. al götüne sok şimdi.
 • 20 milyon öğrenci hangi avrupa ülkesinde var amk salağı seni neymiş makedonya da açıyormuş 2 milyon nüfusu var lan makedonya'nın ahmak herif.
 • covid konusunda örnek alınacak son ülke avrupa ülkeleri. ayrıca bizim okullarımızda sınıflar çok daha kalabalık ve bırak öğrencileri öğretmenlerde bile bir çok bilinçsiz, hatta virüsün varlığına inanmayan insanlar mevcut. dolayısıyla ben açılamama kararını doğru buluyorum. bu bilgi çağında uzaktan da çok kolay eğitim verilebilir.
 • her önüne gelen bakkal hesabı, kendince istatistik çıkarıyor. avrupa'nın en kalabalık ülkelerinde öğrenci sayısı 15 milyonu geçmiyor. türkiye'de ilk ve ortaöğretim ile yükseköğretime kayıtlı yaklaşık 27 milyon öğrenci var. öğretmeni, akademisyeni 3 milyonu aşkın da bir eğitmen ordusu var. basit, hızlı ve verimli bir şeklide 30 milyon kişiyi izole edebilecek daha kestirme bir tavsiyeniz var mı? ha bu devletin kolayına geliyor, orası ayrı.
  bizler de okullar açılsın istiyoruz fakat kendimizce argümanlar türetip insanları tahkir etmiyoruz.
 • yurtdışında çocuğu okula giden bir veli olarak bildireyim.
  üç hafta oldu okul açılalı ve her hafta ayrı bir ders programı veriyorlar.
  hiçbir sınıfın giriş-çıkış saati, teneffüs zamanı aynı değil.
  nasıl ayarlamışlar, nasıl yapmışlar bunu bilmiyorum ama farklı sınıfların birbiri ile denk gelmemeleri cidden güzel iş?
 • kapitalizmin kurucusu abd'de bile görülmeyecek şey olan özel okul sahibini eğitim bakanı, özel hastane sahibini sağlık bakanı, oteller zinciri sahibi turizm bakanı olan ülkede normal durumdur.

  öğretmen maaşlarından şikayet eden bir özel okul sahibinin eğitim odaklı ne karar alması bekleniyor?