şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gerçektir. avrupa'ya geldim suyu unuttum. gelsin san pellegrinolar, gitsin perrierler badoitler. avrupanın ahlaksızlığını aldım kana kana içiyorum.
  • avrupa'da suyun soda şekliyle satılmasından kaynaklı olaydır. raflardaki şişelerin hangisinin soda hangisinin natural water olduğunu anlamak zordur.

(bkz: kafam karaştı sözlük)
    (bkz: sözlük bana su bul lan allahsız)
  • bazı bölgelerde doğrudur ama dier bölgelerde yurdumdaki gibi gazsız su içilir.
  • türkiye'de normal suya yani h2o'ya yakın suya alışık olmduğumuz için başka ülkelerin mesela avrupa'nın su diye içtiği şeyi yadırgıyor olabiliriz tabi. ancak kültürel kısmını da işin içine katarsak, avrupa'nın geneli için "biz su yerine soda mı içiyoruz" gibi bir soru sözkonusu değil.

çünkü italya olsun fransa olsun çek cumhuriyeti, isviçre, almanya vs. de bir restoranda su istediğinizde gazlı mı gazsız mı diye sorarlar. "emin misin bak su mu istiyosun soda demek istemiş olmayasın" demezler. çünkü ikisi de sudur işte. biz anlamıyoruz bunu burda çünkü içtiğimiz su sebil nerdeyse. su sorunun had safhada olduğu bir dünyada 2013 yılında su bizde hala bol. buna alışmışız biz.

dolayısıyla avrupa'da gazsız su yerine gazlı su içilmesi demek daha doğru burda. yoksa su nihayetinde yani su işte ikisi de su zaten.
  • emekçiler gazlarından kurtulsunlar diye kapitalistler örgütlemiştir bu işi.
  • avrupa'da pek soda bulunmadığından katılmadığım görüş ancak soda deniilen şey gazlı su ise (sparkling water)
    katılabilirim. içine karbondioksit basılmış su içiyorlar, normal sudan çok. gerçek mineral water bizdeki gibi bol bulunaydı iyiydi tabii.
  • rusya için oldukça doğru bir önermedir. su denilen materiyal genel olarak mineralli su şeklinde karşınıza çıkmaktadır. hatta farklı mineral seviyelerinde sular bulmak mümkündür. turistik olmayan lokasyonlarda yer alan ufak çaplı bakkallarda mineralsiz su bulmak oldukça zordur. eğer siz de benim gibi gazlı su içemiyorsanız alırken ya da sipariş ederken “bizgaz” olmasına dikkat ediniz.
  • ukrayna için doğru olan önerme. doğal su diye de bir tane su içiyorlar güya, hani ara sıra yağmur yağarken su değil de çamur yağar ya hani. hah onu içiyorlar işte. sodanın alternatifine bak.
  • kesinlikle doğru bir önermedir efenim. romanya' ya geldik geleli, arkadaşım marketlerde normal suyla mineralli suyu ayırt etmek için hepsinin tadına bakmaya başladı. çünkü market çalışanlarına normal su istiyoruz dediğimizde bile yanlış su veriyorlar. eve kadar taşıyorsun 5 litrelik suyu sonra mineralli, tatlımsı bişey çıkıyo. o yüzden en güveniliri yerinde test etmek.