şükela:  tümü | bugün
 • bu adamların büyük çoğunluğu niteliksiz işgücü eksiği olan dönemlerde türkiyede bir halta yaramayan, aç kaldıkları için ne olsa yaparız kafasıyla avrupaya giden 3.cü sınıf türk vatandaşlar. (bunu biz değil almanlar, belçikalılar, hollandalılar, fransızlar söylüyor)

  kalifiye olan ve gerçek anlamda iş çıkaracak türk insanların avrupada insan gibi yaşadıklarını gözardı etmeden türkiye içinde yaşayan insanlarda oluşan algıyı düzeltmek lazım.

  bu insanların gelişimlerini alt kuşaklarının eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı yaşadıkları ülkeler teşvik etmeye sübvanse etmeye elinden geldiğince çalışmış. fakat türk heryerde aynı bok olduğu için sistemin boşluklarından yararlanarak kolay yoldan nasıl para kazanırız derdine düşmüş. yıllarca içinde yaşadığı eziklik ve aşağılık kompleksine hiç girmeye dahi gerek yok. aklınıza gelecek ne kadar vasıfsız iş varsa ucuz iş gücü olarak kullanılırken ülkesinden uzakta hala kafa aynı kafa yaşamaya devam edip 60 yıl devirdiler. alt kuşaktan gelenler bir nebze daha iyi olsa bile aynı bokun laciverti.

  kısacası anadolu kırsalında hali hazırda bağları olan bu insanların avrupalı gibi hayal edilmesi saçma sapan bir durum. anası babası kardeşi türkiyede akp seçmeni olan bir adamın avrupa görüp kendi kişsel tercihini yapacak hale gelebilmesi için etrafında olan değişimi ve gelişimi takip etmesi lazım.

  en basit örnekle bu adamlar daha havaalanında türkiye uçağına binerken uçağa binmeyi beceremiyor. 24 a da oturacak adam körük olmayan yerlerde uçağa önden biniyor, arkadan binen 6 b ye gitmeye çalışıyor ve bunun çok daha kolay yolu olduğu anlatılmaya çalışılsada anlamıyor. kendi yaşadığı ülke sınırları içerisinde toplum tarafından dışlanma korkusuyla, kanuni düzenlemelerin eksiksiz cezai müeyide uygulaması nedeniyle o kadar kurallara uygun yaşamaya çalışıyorlarken kendi öz topraklarına adım attıkları anda içlerinde ki primatı anında ortaya çıkarıp '' oh canım vatanım'' nağrasıyla içlerinde gömülü eziklik ve sıkışmış benliklerini henüz ülkeye gelecekleri uçağın içinde ortaya dökerek aslında avrupa entegrasyonunu tamamlamadıklarını açıkça ortaya koyuyorlar. 1 ay senelik izinlerinde içlerinde besledikleri hayvanı anavatanlarına boşalttıktan sonra tıpış tıpış oturma izinlerinin olduğu ülkeye geri dönüyorlar.

  bu ülkede yaşayan büyük bir çoğunlukta avrupaya beyin göçü yerine fizik gücüne dayalı bir göçü görmezden geliyor.

  kısacası avrupalı olmak için orada yaşamak değil, kökenlerin devreye girdiği gerçeğini anlamak lazım. nasıl ki 20 milyonluk istanbul nüfusunun hepsi istanbullu değilse, avrupa ülkelerinde yaşayan türklerde avrupalı değiller. orta doğu kültürü ile avrupa vatandaşı olmak belki türkiye gibi bir ülkede göze hoş gelebilir ama avrupada yaşayan türklere aynı soruyu sorsak cevabın çok farklı olacağı ortada.

  son olarak avrupada yaşayan türklerin cahilliği çakallığı kurnazlık ve sinsilik becerileri türkiyede yaşayanlardan çok daha fazla. bunu zaten avrupa imkanlarını kullanıp kendi ülkelerinin geleceğini umursamadan anavatanlarında yaşayan insanların hayatlarını derinden etkileyen kararlarından görüyoruz.

  kaçak işçi olarak gidip şans eseri vatandaşı oldukları ülkede 9 çocuk yapan temizlik işçisi ahmet beyin evlatlarının kaç tanesi mühendis olmuş ? kaç tanesi öğretmen olmuş ? kaç tanesi türkiye için katmadeğer sağlamış ? kaç tanesi türkiye için kılını kıpırdatırmış ?

  bu arkadaşlar türk desen türk değil, avrupalı desen hiç değil. alt kimlik üst kimlik birbirine karışmış avrupa topraklarında yaşayan insanlar olarak kalmışlar, ne oraya aitler ne buraya aitler.
 • kendileri avrupa dahilinde yaşadıkları yerin kurallarına zoraki uyarlar ki bu avrupalı olmadıklarının en bariz göstergesidir. zira kendileri ülke sınırları içine girdikleri andan itibaren bastırılmış benliklerine geri dönerler ve klasik ülke insanı gibi hiçbir saygı ve kurala uymazlar.

  bu kapsamda herhangi bir sanma eylemi geçersizdir.
 • kendilerini avrupalı sanmaları daha vahimdir. implant için gelen bir hasta cümle içinde " biz avrupalılar" demesi bende mavi ekrana neden oldu.
 • kimileri de yanlarında ilk kez getirdikleri yabancı/gurbetçi arkadaşlarına "bak bak trafikte hiç kural yok burda bak aynen anlattığım gibiymiş değil mi" diyebilmek için yabancı plakalı araçlarıyla trafikte terör estiriyorlar (çoğunluğu kira veya arkadaştan ödünç alınan, kendi pejolarıyla bir iki haftalığına takas ettikleri araçlar).

  halbuki 1 saat içinde ehliyetini verir almanya'da aynı hareketleri yapsa. evden işe giderken 5 kere hız cezası yer.
 • uzun yıllar önce..
  + almanya' da nerede oturuyorsunuz.
  - berlin.
  + almancayı iyi öğrenmişsindir.
  - yok abi. ben,benim karı , hiç bilmeyiz. çocuklar az bilir. ( 20 yıldır orada oturuyor)
  + iyi bok yemişsiniz.
  aynen yaşanmıştır.
 • bizden çok çok önce nutella ile kahvaltı yaptıkları için sanılabilir. :)

  hiiç sanmıyorum. acınası haldeler. modanın başkentlerinden paris'de oturup düğününde hala iki şakağından sarkan maşalı bukleleri olanları ve de nasılsa türkiye'de önemli değil deyip yere tüküren, emniyet kemerini takmayan, kuyrukta kaynak yapanları görünce asla da sanmam. paraları burda değerli olunca kendilerini bir şey sanmaları da cabası.

  zavallılar aslında. asimile olmayalım meselesini abartınca bizden bile geride kaldılar.
 • olurmu oyle daha cok anadolulu gibiler iki kusak aradinda kalip kimliklerini olusturamayan ortalik mallari gibi.
 • 1960 ve 70 lerde meslek sahibi,burada para kazanan turkler yerine sağlıklı,dışı bile çürük olmayan türklerin köle seçer gibi seçilip kömür madenlerinde,inşaatlarda çalıştırılmak üzere götürüldüğünü ,bu ilk kuşağın "para kazanıp geri döneceğini düşündüğünü"ancak geldiğinde türkiye'de yapacak işi olmadığı için mecburen avrupa'da kaldığını biliyorum.
 • yine kıskançlıklar havada uçuşmuş. burada yaşayıp sonradan gidenleri bilemem ama orada doğmuş büyümüş nesil gayette klas insanlar. gen türk olabilir ama tarz avrupa.