şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yükselsin ne güzel, kızgın sirke küpüne zarar, önce birbirlerini yerler sanki alman fransızı, fransız ingilizi çok seviyor. çatırdar avrupa birliği. ellerindeki ile yetinmeyi bilmeyen açgözlüler topluluğu.birde üstün insan tavırları zaten var göç eden tüm insanları ikinci sınıf görüyorlar sanki kendi ileri görüşlerinde yozlaşmamışlar gibi,hiç sorunları olmayan mükemmel toplumlarmış gibi,
  heil hitler.
 • hedeflerinde direkt olarak muslumanlar var. nerden mi biliyorum, avrupanin gobeginde merkezi sagin kalesi olan yerlerden birinde yasiyorum.
 • avrupanın giderek karaşınlaşmasına asap yapanların bölünerek çoğalmasıyla artan harekettir. az gelişmişlerde tavandan yönlendirilen/yaratılan ve bu hareket o melmeketlerde nedense bkz. kendine demokarasi/refah/insan hakları savunucusu olan tabandan gelmekte ve acep nereye gitmektedir.
 • avrupalıların normalde sevgi pıtırcıkları olduğundan dolayı demiyorum ama göçmenlerin avrupa toplum düzenine uyum sağlamayı reddetmesi ve sistemi de sürekli sikmeye çalıştıklarından dolayı hızla yükselmeye devam edeceğini düşündüğüm siyasi taraf.
 • ıleride yaşanacak yeni bir haçlı savaşları ya da hristiyan-yahudi savaşlarının habercisi. papa francesco'nun 30 kasım'da fener rum patrikhanesinin kuruluş bayramı etkinliğine gelmesi bence bunun mesajıdır dünyaya.
 • (bkz: aşırı sağ)

  saçma sapan tanımlar yapan barzoların hakkında yazmaması gereken akım, düşünce. aşırı sağ istiyorsanız günümüz türkiyesinin 12 yıldır iktidarda olan hükümetine bakabilirsiniz. aşırı sağ odur. kendinden olmayan herkese nefret besleyen, öldürmek isteyen, medeni ülkeler ile bağlantısı olduğu için bazen öldüremeyip hapse atan ülkenin düşüncesidir aşırı sağ.

  eyfel kulesinin altında piknik yapan başörtülü bacı görmek istememek aşırı sağ mı oluyor? kültür diye bi' şey var amınakoyim.

  anders behring breivik diye bi' ruh hastası çıktı diye adı avrupada yükselen aşırı sağ oldu. aynı zihniyetteki adam yaklaşık 10 yıldır ülkenin başında, katlettiği adamlar breivik adlı ruh hastasından fazladır.

  emevi dölleri.
 • putin'in diyerek beklediği olay.
 • ben bu konunun şurasındayım;

  yükselen aşırı sağ, -iktidarda kim olursa olsun- devlet politikalarının göçmenler aleyhine ilerlemesine ve dünya'nın her yerindeki iç savaşlardan kaçan sığınmacıların avrupa ülkelerine kabul politikalarında katılaşmaya sebep oluyor mu?

  yani bu aşırı sağın yükselmesi hükümetlerin işine geliyor mu?
 • gerçeğin kendisidir. dünya yoksullaşıyor, avrupa halkları fakirleştikçe suçu kapitalizme değil yabancılara atıyor. buna karşı avrupadaki müslümanlar, türkler vb. sosyal demokrat partileri desteklerler. cuma namazında oraların chp sine oy verin diye vaaz veren imamlar vardır. işte burdan da anlaşılacağı üzere ekonomik sosyal ve tarihsel şartlar aşırı belirleyicidir.
 • bildiğim kadarıyla en yükseği %22'yle norveç'teki aşırı sağ parti. diğerleri %5-13 arasında. bu aşırı sağ partiler yüzde %5 bile aldığında abartılıyor bazen. son olarak isveç'te sosyal demokratlar kazandı ama aşırı sağcıların yükselişi haber oldu. komünistlerin toplam sayısı daha fazladır tüm avrupa düşünüldüğünde.

  not: içselleştirilmiş yabancı düşmanlığını bilemem. sosyal demokratlara verilen oylar çok bir şey anlatmaz aslında.