şükela:  tümü | bugün
140 entry daha
  • türkiye’deki suriyeli düşmanlığı ne ise odur.

daha kadıköy’de, şişli’de oturan adam türkleri sevmez iken elin almanının sevmesini nasıl bekliyorsunuz ki ?

bugün vatandaşlık verseler ilk uçakla giderim orası ayrı.

gelişmemiş bir orta doğu ülkesinde kafir, din düşmanı bir chpkk’lı olmaktansa medeni ülkede bir yabancı olmayı tercih ederim.
  • "ırkçılık ve önyargı aslında bir avrupalı hastalığı." kısmından sonrasını okumadım. zira akşama kadar sözlükte açılan "kadın" ya da "arap" konulu başlıkları çok iyi biliyorum.

geçiniz. ön yargı ve ırkçılık bir insan hastalığıdır. insan dediğin özünde ırkçı, iki yüzlü bir yaratıktır. kendisinin (ırkının ya da cinsinin) mükemmel olduğuna inanır. aklı başında olanlar bununla mücadele eder. diğerleri ise akşama kadar öbürlerine saydırırken kendisinin gördüğü en ufak ırkçılık ya da cinsiyetçilikte ağlar.
  • düşmanlık değil ön yargı ve cehalet ifadesi daha doğru olacaktır.
  • avrupa'ya gidince sen ben bile kendi insanına biraz burun kıvırıyorsun ne yazık ki. çünkü ne yazık ki avrupa'da yerleşik yaşayan türklerin epey yüksek çoğunluğu burada bile pek sevmediğimiz davarlardan oluşmakta. e adamlar da türklerin hepsini öyle sanıyor, sanmakta da haklılar.
  • nasıl olmasın ki dediğim düşmanlıktır.

türkiye'de olan biteni görüyorlar. avrupa'daki türk insanları görüyorlar. daha geçen iki tane youtuber gördük. birisi insanları sürekli rahatsız ediyor diğeri de 14 yaşındaki kıza "bekaretini ne zaman kaybettin" diye sorup kendi aklınca avrupa'daki kültürleri küçük düşürmeye çalışıyordu. bu tür olaylara maruz kalan avrupa bizi niye sevsin?

internet çağındayız artık, internet üzerinden görüyorlar, davranışlarına bakıyorlar. çok fazla oyun oynayan birisiyseniz görmüşsünüzdür. türklerin oyunlarda yaptığı ırkçılık onlarınkinin yanında hiçbir şey. geçen gün yabancı ünlü bir yayıncıyı izliyordum. yaklaşık 20 bin insan izliyordu. chatine baktım bakmaz olaydım. bizim türkler kavga ediyor. bir kesim erdoğan'a sallıyor, bir kesim atatürk'e sallıyor, bir diğeri kürdistan kalp atıyor. daha kendi ülkemizin insanıyla sorun yaşıyoruz, avrupa bizi niye sevsin?

sürekli ağızlarından düşmeyen osmanlı, "sizi geçmişte ne s.kdik ama" nidaları, hoşgörü eksikliği, farklı fikirlere saygının olmayışı... sonra gelip ırkçılık var diye ağlamayın, önce kendinizi düzeltin.
  • yilin buyuk bolumunu cesitli avrupa ulkelerinde geciren biri olarak soyluyorum avrupalilar az bile irkcilik yapiyor. gurbetci yazarlar kusura bakmasin ama avrupada yasayan turklerin yuzde doksan besi su katilmamis essektir. 40 yil once avrupaya essek olarak gelmisler kendilerini gram gelistirmeden essek olarak yasamaya devam ediyorlar. ısin kotusu cocuklarini da essek gibi yetistiriyorlar.
  • ırkcilik dunyanin her yerinde oldugundan bence cok sey etmemek lazim.

herkes bisiler anlatmis, var diyen var, yok diyen var. turkiye'ye koreli geldiginde, adini "japon" ya da "tsunami" koyabiliyorsunuz. ya da bi yunan geldigi zaman "biz sizi denize doktuk ehehe" diyebiliyorsunuz. bu insanlar avrupalilar bize dusman diyor mesela. ama ayni sekilde bazen koreli ile karsilasinca, insan gibi ismini ve memleketini ogrenen insanlar da var. ya da bi yunanla cok yakin arkadas olabilen de var.

avrupada 4 sene kaldim, en yakin arkadaslarim irkcilik kavramindan tiksinen, insan olmanin degeriyle hareket eden insanlardi. yan komsum senelerce almanyada kalmis yasli bi ciftti. oradaki turk populasyonun cozuttugu zamanlari gormusler. bana yine haftada bir kek getirirlerdi. 4 senede tas catlasa bi iki kere random sekilde irkciliga maruz kalmisimdir. x bi fransiz ya da x bi alman da o oranda ugruyordur illa ki irkciliga.

bunu "avrupalilar turklere dusman" noktasina getirmeye gerek yok.
  • olmayandir. bunu da avrupada yillardir yasayan biri olarak iddia ediyorum.

olan sey göcmenlere karsi var olan antipatidir ve bu istisnasiz her yer icin gecerli. göcmen dunyanin her yerinde istenmeyen, ikinci sinif kimsedir. bu turkiyede de böyledir ki surekli suriyelilerle ilgili yorumlardan da bunu anlamasi güc degil.

ben hic bir zaman turkiyeden geldigim icin bir önyargi ya da dislanma ile karsilasmadim. cunku ben hic bir zaman kendimi milli kimligim, gelenek ve göreneklerimi sivrilterek ortaya koyup bunun icin catisabilecek biri olmadim.

siz eger kendi milliyetinizi, gelenek ve göreneklerinizi arkaniza itelemis, her irk, millet ve insanin ayni degerde oldugunu kabullenmis, kendini kimseden ustun görmeyen acik göruslu bir dunya insaniysaniz asla bir dusmanlikla karsilasmazsiniz. yok alamancilarmis yok kürtlermis geciniz bunlari. avrupaliya da bunlari anlatmaya calismayin. adamlar esek degil karsinizdaki de biliyor alamanci formunun tum turkiye insanini temsil etmedigini. mal gibi kendinizi ispat etmeye calisip ”bakin ben onlardan degilim” demeye calisarak kendinizi komik duruma dusurursunuz.

dunya insani olun biraz. kalkip laf arasinda karsinizdakine avrupa'daki türkiye düşmanlığı güden kürtler diyerek orospu cocuklugu ederseniz direk alamanci kumesine itilirsiniz elbette.

zira turkiye fasist bir ulkedir. kürtlere dillerinden kimliklerinden ve kulturlerinden dolayi etmedigini birakmadi. iskenceler beyaz toroslar v.s. unutuldu mu? elbette hayir. daha gecen gun adamlarin iradelerini yok sayip belediyelerine cökmediniz mi? az insan olun.

eger bir fikri kabul etmiyorsaniz turkiyede oldugu gibi karsinizdaki ile catisma moduna girmeyin. saygi duydugunuzu ama ayni fikirde olmadiginizi belirtin yeter. zor görunuyor bu denli acik göruslu olmak degil mi? ya olursunuz ya da diger alamanci comar takimi gibi banliyö mahallelerine kapanir yasar gidersiniz. hic bir yerde deger ve saygi görmeden...
  • spesifik olarak türklere özgü olmayan bir davranıştır. ülke sınırlarının kesinkez belirlenmesi ve toprak kavgaları yaşanması insanların milliyet aşkını depreştirmiş, birbirine düşmanlaştırmıştır. tarihte bize yapılanlara karşılık vermiş oluşumuz halihazırda bir düşmanlığı beslemiştir. tabi bizim dünya basınındaki görüntümüz de insanların görüşlerini etkilemiştir.
1 entry daha