121 entry daha
  • "ırkçılık ve önyargı aslında bir avrupalı hastalığı." kısmından sonrasını okumadım. zira akşama kadar sözlükte açılan "kadın" ya da "arap" konulu başlıkları çok iyi biliyorum.

geçiniz. ön yargı ve ırkçılık bir insan hastalığıdır. insan dediğin özünde ırkçı, iki yüzlü bir yaratıktır. kendisinin (ırkının ya da cinsinin) mükemmel olduğuna inanır. aklı başında olanlar bununla mücadele eder. diğerleri ise akşama kadar öbürlerine saydırırken kendisinin gördüğü en ufak ırkçılık ya da cinsiyetçilikte ağlar.
  • nasıl olmasın ki dediğim düşmanlıktır.

türkiye'de olan biteni görüyorlar. avrupa'daki türk insanları görüyorlar. daha geçen iki tane youtuber gördük. birisi insanları sürekli rahatsız ediyor diğeri de 14 yaşındaki kıza "bekaretini ne zaman kaybettin" diye sorup kendi aklınca avrupa'daki kültürleri küçük düşürmeye çalışıyordu. bu tür olaylara maruz kalan avrupa bizi niye sevsin?

internet çağındayız artık, internet üzerinden görüyorlar, davranışlarına bakıyorlar. çok fazla oyun oynayan birisiyseniz görmüşsünüzdür. türklerin oyunlarda yaptığı ırkçılık onlarınkinin yanında hiçbir şey. geçen gün yabancı ünlü bir yayıncıyı izliyordum. yaklaşık 20 bin insan izliyordu. chatine baktım bakmaz olaydım. bizim türkler kavga ediyor. bir kesim erdoğan'a sallıyor, bir kesim atatürk'e sallıyor, bir diğeri kürdistan kalp atıyor. daha kendi ülkemizin insanıyla sorun yaşıyoruz, avrupa bizi niye sevsin?

sürekli ağızlarından düşmeyen osmanlı, "sizi geçmişte ne s.kdik ama" nidaları, hoşgörü eksikliği, farklı fikirlere saygının olmayışı... sonra gelip ırkçılık var diye ağlamayın, önce kendinizi düzeltin.
  • avrupalı arkadaslarım tarafından çok duydum.
    müslümanlar'ı ve türk'leri yaşanan olaylardan dolayı öcü gibi görüyorlar.
  • turk dusmanliginin yaninda bizi araplarla bir tutup hun ve barbar insanlar olarak gormeleri de isin icinde olan bir durum
  • öyle bir düşmanlığın olmadığını kişinin kendi gericiliği ve malığı yüzünden oluşan - oluşturulan algılardır.. ha hiç yoktur demiyorum, her ülkede bi %10-15 cıvarı aşırı milliyetçi, yabancı sevmez, uyuz, gerizekalı tipler vardır ama geneli kim olduğuna bakar, bütün gün filancı memeleketin filancı yerinde gettosunda oturup tek kelime dilini bilmeden yaşamına devam ediyorsan, adamda ona göre muamele ediyor haliyle. misal ülkeye geleli 20 yıl olmuş, marketten bişey isteyecek hali yok..

ama avrupada yaşayan biri olarak şunu diyeyim türkler bugün araplara, somalililere, pakistanlılara, iranlılara vs nazaran çok daha kıymetli konumda, çok türkün bi sürü alman, hollandalı, isveçli vs arkadaşı vardır ama araplar ve diğer müslüman ülkelerden gelenler için bu pek söylenemez, yok denecek kadar azdır. o yüzden azda olsa kıymetimiz yavaş yavaş anlaşılmaktadır..
  • spesifik olarak türklere özgü olmayan bir davranıştır. ülke sınırlarının kesinkez belirlenmesi ve toprak kavgaları yaşanması insanların milliyet aşkını depreştirmiş, birbirine düşmanlaştırmıştır. tarihte bize yapılanlara karşılık vermiş oluşumuz halihazırda bir düşmanlığı beslemiştir. tabi bizim dünya basınındaki görüntümüz de insanların görüşlerini etkilemiştir.
  • avrupada bir yabancıyım, buradaki şahit olduğum olaylar sonrasında rahatça diyebilirimki türkiye de kesinlikle ırkçılık diye bir olay yoktur.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap