• lichess de satranç oynarken sıkça karşılaştığım durum. avrupalıya özgü değil bu yalnız. dünya ülkelerinin çoğunda türkiye hazımsızlığı var. elin kanadalısı, çeki, ulan allahın şili tanzanya kongolusu bile o hissi veriyor
  • yazılanları tek tek okumadım ama türkiyede türklerin yaptığı türklük düşmanlığının yanında esamesi okunmaz. kendi dilinden kültüründen nefret etmeyi başka bir millette göremezsiniz. hele bi’ biz türklüğü sevelim türk olalım bakalım o zaman bize düşman gözüyle bakabilecekler mi? nasıl ki kendisi ile barışık olamayan kişiler toplumda yer edinemez, kendi ile barışık olamayan toplumlar da dünyada yer edinemez.
  • karsilasmadigim durum.
  • osmanlı’nın zamanında iyi sikememesinden kaynaklanır. fethettiği avrupa topraklarında taş üstünde taş gövde üzerinde baş koymayıp kılıçtan geçirip kiliseleri yıkıp camiye çevirip avrupa kapılarını asyaya kapamış oldaydı üstün bir millet olurduk. köprüye kuş yuvası yapmayı düşünecek kadar ince düşünen bir milletin hümanizm kasan devlet adamlarının hataları sonucu bu hale geldik. sömürgecilik yarışına hiç değinmiyorum bile. dünya devletlerinin yüzde 90 ı avrupalının altından geçmiştir fakat türklerin; üzerimizden geçerler endişesi ile yıllarca pısırık davranmaları sonucu bu kin ve nefret oluşmuştur. osmanlı çağa ayak uydurup; sanayi,teknoloji, hukuk gibi kavramlar üzerinde kafa patlatsa idi dünyanın ekonomi ve güç anlamında ilk 3 devletinden biri okurduk. ben ülkemi seviyorum arkadaş akşam sahilde 2 bira yuvarlayıp yuvarlak götlü rus hatunun 3 gün sonra gideceği için denizi kucaklar gibi yüzmesinden ve gidecek olmasından sonra ki gün sıcacık denize yine girme şansım olmasını seviyorum. bırakın sevmesinler türkleri çokta sikimde amına koyyim.
  • hiç şaşırmadım avrupaya gittiğimde fransada yaşayan bir türk abimizle konuşmuştuk bu durumu.o zamanlar 17-25 aralık olayları vardı.onun dediklerini şöyle kısaltmam gerekirse, tüm pis işleri türkler ve araplar yapıyor.fuhuş,uyuşturucu,vergi kaçakçılığı falan adam neden sevsin bizi.bir de yabancı anlamıyor neden bunun yapıldığını, neden çocuk doğurup doğurup işten çıkıp yardımlarla yaşamaya çalışmayı falan.burda bir köprü yıkıldı direk iskan bakanı istifa etti ülkemde hiçbir sorun yokmuş gibi şeyler oluyor demişti.
  • avrupa'da yaşayan biri olarak spesifik bir düşmanlık yok türklere karşı. bir iran, ırak, suriye halkından bir tık hallice olarak görüyorlar bizi. rte'yi bir çok kişi diktatör olarak tanımlıyor. ırkçılık yapacak adam kendi ülkesinden olmayan herkese karşı ırkçılık yapıyor burada. ha nedir pkk'yı irish republican army gibi halk kahramanları sanan insanlarda var malesef. zuhal demirgibi belçika'da siyasi rolü olan kürt asıllı pkk sempatizanları tarafından yaşananlar yalan yanlış avrupa halkına aktarılmakta, pkk'lılar pembe sıçan kişiler olarak lanse edilmektedir. hayır aachen'da bir pkk mitingine denk geldim, öyle evlatlarım olsa eldiven ile sevmem, rezil saçma sapan tipler hepsi(yakışıklılık-güzellik mevzusu değil bazı insanların yüzüne yansır içindeki pislik).

amerika'da hala deveyle çöllerde dolandığımızı sanan insanlarla da karşılaşmıştım fakat bu başka zamanın başka başlığın konusudur artık.

peşinen not: ira'nın verdiği bağımsızlık mücadelesi ile pkk'nın ülkeyi bölmeye çalışmasının aynı olmadığının nedenini açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum.
  • 30 senedir almanya’da yaşayan biri olarak görmediğim düşmanlık.

siz avrupa’nın göbeğinde ortadoğulu gibi yaşamaya kalkıp, onların değerlerine aykırı davranırsanız düşman olurlar tabii.
  • bu konuda bizi diğer pakilerden, hintlilerden, iranlılardan, araplardan ayıran en önemli özelliğimiz kendimizle ilgili egzotik bir hikaye anlatmamamız bence..

avrupalı düzenini bozan adama eğer bir hikayesi varsa tahammül ediyor ya da sempati duyuyor, “tuhaf herifler ama hint ayrı bir alem, onlar başka bir dünyada yaşıyor zaten” dedirt(e)miyoruz zira yaptığımız geyik viyana kuşatması, sizde tuvalet yokken bizde hamam vardı, rakı çok güzel, deniz kum güneş minvalinden uzaklaşmıyor, hep bir rekabet içindeyiz..

anadolu’da bizden önce yaşamış kültürleri benimseyip sahiplenebilseydik, onların bize de ışık tuttuğunu anlayabilseydik başka bir jargonumuz olacaktı, halbuki geçenlerde almanya’dan dönen arkadaşıma havaalanı taksicisi “almanya bitti birader” muhabbeti yapabiliyor..

almanya bitmiş, bu derece bir illüzyonda yaşıyoruz..

son kurduğumuz devletle birlikte batıdan daha iyi olma iddiasıyla yola çıktık ve ilk yıllar o halimizden pek de beklenmeyen aşamalar kaydettik, ama sonrasında geminin yönü batıdayken, içindekiler doğuya dönünce ne kuş ne deve olabildik, üstüne bir de almanya bitti birader muhabbeti yapınca iyice itici oluyoruz..

öyle olunca zaten konfor alanında kendisinden olmayanlardan çok tedirgin olan pirpirikli avrupalılar “oeh be!!” demeye başlıyor, ağzımızla kuş tutsak yaranamıyoruz..

bin yıl önce geldik ama hala kendi coğrafyamızı benimseyemedik, kök nedeni bu bu işin..

suçu daha çok kendimizde aramamız lazım, yoksa adamlar fransa’yı yendiğimizde champs elysee’de tura çıkmamıza bile ses çıkarmıyor..
  • birden fazla boyutu olan olay:

1) avrupa'da türk'e karşı nefret olmasa da genel bir önyargı mevcut. adamların şu ana kadar gördükleri ve kafalarındaki "türk" imajını besledikleri iki ana grup var: birincisi almanya'daki "alamancı" türkler, ikincisi de avrupa'daki türkiye düşmanlığı güden kürtler. ancak son 5-10 yılda yurtdışına göç kararı alan kalifiye türkleri görünce gerçekten şaşırıyorlar. balkan göçmeni sarışın türklere "but you don't look turkish" muhabbetinden bahsetmiyorum. istersen esmer bir türk ol ama oturup kalkmanla, iş çıkışı arkadaşlarına bir birada eşlik etmenle, ettiğin muhabbetinle çok şaşırıyorlar ve buzlar çoğu zaman eriyebiliyor.

2) ırkçılık ve önyargı aslında bir avrupalı hastalığı. bunu yenemiyorlar, ama bu sebeple de en çok ırkçılıkla mücadele çabası da bu kıtadan çıkıyor. bu bir gerçek. iş yerinde pekala ırkçılığa veya ayrımcılığa maruz kalabilirsiniz ama genelde sizi savunacak yasalar ve sendika temsilcileri oradadır. yıpransanız da bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz.

3) iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmak da lazım. türkiye'de yaşayan türkler, kendi çevrelerindeki türkleri ne kadar seviyor acaba? türkler türkleri sevmezken, yabancıdan ne bekleyebilirsin ki? avrupa'da işi gücü yerinde olan normal türklerin arasında bile arıza tipler çoğunlukla. bu arızalar genel olarak: kurallara uymama, yasak yerlerde sigara tüttürme, bir araya gelip bağıra çağıra gülme, aşırı duygusal olma, herşeyi kişisel algılama, hemen parlama, çabuk sinirlenip karşı tarafı tehdit etme, kadınlarla düzgün ilişki kuramama, önüne gelen kadına asılma... bu böyle gider. bütün bu saydıklarım da "normal" diyebileceğimiz türk gruplarında yaygın olarak görülen sorunlar. bunlar yetiştiğin çevre ve aile kaynaklı olduğundan bir günde çözebileceğin sorunlar değiller elbette.

avrupalı dediğin adam karakter olarak soğukkanlıdır, hesaplıdır, kurallıdır. senin şablona uymayan hareketlerini görünce senden uzaklaşır, ikinci üçüncü şans vereyim iyi bir abiye benziyor demez. yukarıda bir yazar yazmış, alman komşusuna kendisine gelen türk misafirleri tanıştırınca sadece ok filan demiş komşu. ırkçılıktan ziyade "niye tanıştırdı ki şimdi?" diye düşünmüştür de ondan. avrupa'ya gidiyorsanız eğer bizdeki gibi sıcak ilişkiler beklemeyin. hüsrana uğrarsınız.

4) son olarak tarihi gerçekler. avrupalının kendisine konum olarak en yakın düşmanı 1.rusya 2.türkiye'dir. ruslar hakkında da atıp tutarlar, sevmezler vb. ama türkler bir de din olarak da farklı olunca iş tamamen değişiyor. türkler papa'nın birleşme çağrısı yaparak savaştıkları kavim. biricik konstantinapol'ü ele geçirip istanbul yapan kavim. atina, sofya gibi yakın yerleri demiyorum bak; roma'dan viyana'ya, oradan varşova'ya, hep osmanlılar korkulu rüya olarak anlatılagelmiştir. son dönemde de avrupa ile sağlıklı ilişkiler kuramamamız ve sürekli atarlanma halinde olmamız da bir başka neden tabi.
  • düşmanlık demeyelim de tiksinme diyelim... düşmanlık farklı bir şey. yobazlarda alevilere karşı olan gibi mesela. zarar verme motivasyonu içerir.

avrupalılarda, genel olarak, türklere zarar verme motivasyonu yok. kimse "naziler" filan demesin. o kolay kolay denk gelebileceğin bir şey değil. ülkü ocakları gibi bir şey yok yani burada.

bunlar türklerin çok cahil, ahlaksız, pis insanlar olduğuna inanmışlar. o yüzden de olumsuz bir hissiyatları var ama düşmanlık denecek bir şey görmedim. ha doğrudur, yanlıştır bilmem, tartışmam da. ama düşünenin de düşündürenin de...
hesabın var mı? giriş yap