şükela:  tümü | bugün
  • trt'deki avrupadan futbol'un jeneriğinde yanlış hatırlamıyorsam everton formasıyla uzaklardan doksana attığı gol sonrasında havada parende atarak sevinen bir abi gösterilirdi.. mavi formanın reklamı nec'ti..

yanılmıyorsam jenerikte bir de, italya ligi'ndeki bir maçtaki, üst direkten dönen yarım voleye havada makas atmak suretiyle atılan gol gösterilirdi*.. golü atan takım ac milan gibi kalmış aklımda..

jenerik müziğinin sözlerini de yazayım tam olsun: dın (az bir boşluk) dındın (az bir boşluk) dındın (az bir boşluk) dındıııııııın.. (bundan sonrası hızlı) dıııııııın dın dıııııııın dın dııııııııın dın dıııııııın..
  • trt 2 de perşembe akşamları yayınlanırdı. ilkokulda izlerdim, yaklaşık 14-15 sene geçmiş izleyeli ama unutmadım. tansu polatkan ı hatırlar gibiyim, bu programda da muhakkak emeği geçmiştir.
    şimdilerde bu programın ntv de veya diğer kanallarda da farklı versiyonları var ama hiçbiri trt 2 deki avrupa dan futbol un yerini tutamaz...
    bence günümüzde türkiye ligi dahil kendisini izletilebilir kılan tek lig ingiltere ligi dir, yani murat kosova nın da deyimiyle işte premier lig bu dur. ama o zamanlar trt 2 deki avrupa dan futbol u izlerken olay italya ligiydi, seria a ydı... maradona lı napoli nin gullit li milan la kapışması, sonrasında çoğu genç sporsever in asla bilemeyeceği bir derbi olan sampdoria-genova derbisi, donadoni ler,lentini ler, bergomi ler... sampdoria demişken kalesini pagliuca nın koruduğu, ortasahasında sonraları juventus a transfer olacak attilio lombardo nun yer aldığı ve forvetini gianluca vialli - roberto mancini ikilisinin oluşturduğu efsane takımdan bahsetmemek olmaz. hele ki güvenç kurtar ın kocaelispor unu andıran seria a ya yeni yükselmiş parma nın sansasyonel performansını asla unutmam, nevio scala yönetimindeydi, forvetinde de alessandro melli vardı.
    bir de ben bu programı izlerken o zamanlar ispanya liginde tenerife diye bir takım vardı. denizlispor gibi son hafta şampiyonu belirlerdi. real madrid in ligin son haftasında tenerife deplasmanında puan kaybına uğrayp şampiyonluğu kaybetmesine ben de üzülmüştüm. niye bilmiyorum ama üzülmüştüm işte, ki artık benim futbol görüşüm tamamiyle los galacticos un ve de türevlerinin kaybetmesi üzerine kurulu...
    yani son olarak şunu diyebilirim ki, avrupa dan futbol çeşitli kanallarda sayısı artıp değişime uğradıkça ben de değişmişim, bunu gördüm. nerde o hugo sanchez in rövaşataları, nerde o ronald koeman ın füzeyi andıran frikikleri ve nerde o eski günler...
  • hangi ligden, hangi takımların maçında atılmıştı gol hatırlamıyorum, ama jenereğinde hayatımda gördüğüm en güzel ve ilginç gollerden birini bulunduran trt2'nin değişmez programlarındandı... golü kısaca anlatmak gerekirse, gelen ortaya ilk futbolcu neredeyse ceza alanı çizgisinden rövaşata yapıyordu, kaleci uzanmasına rağmen yetişemiyor, direkte patlıyordu top, direkten dönen topa altıpas üzerinde ikinci futbolcu ilkiyle aynı güzellikle rövaşatayı patlatıp golü atıyordu... hala aklımdadır.
  • eskiden perşembe akşamları trt2 de yayınlanırdı. en heyecanla beklenen lig italyan ligiydi. malum, gullitli bertili costacurtalı dönemler. şimdi kanallar çoğaldı, türevleri arttı.
  • premier league başta olmak üzere, pazar günleri gerek ntvde olsun gerek trtnin 1'inde 2'sinde 3'ünde olsun, kamera açıları ile, stadyum ambiyansı ile futbol zevkini, damarlarınızda hissetiğiniz nadide olgu.

çogu zaman seri halde gösterime giren golleri izlerken, "ohaa...ohaaaaa, yuuhhh gole bak" şeklinde birbiri ardına gelen tepkilerinize dizgin vuramazsınız. hiç bitmesin ister, acaba "gelecek haftanında özetlerini verir mi bunun üstüne" deyip doyamadığınız, "resital" olarak sınıflandırılmış, mastürbatif görüntüler.
  • trt'nin yaptığı perşembe programı ile 1997'den itibaren ntv'nin yayınladığı programın adı aynı olmasına rağmen aralarında önemli bir fark vardır.

ntv'nin yayınladığı program european soccer show adını taşıyan img'ye ait olan programdır.

trt'nin programı ise o dönemlerde trt'ye gönderilen özet bandlarının bir karmasıdır. gerçi bir dönem european soccer show içeriği trt'de yayınlanmıştır. ama football italia gibi programların bantları da zaman zaman trt içeriğinde yer almıştır.

tabi ki ikisi de geçmişte kalmıştır şimdi.
  • futbola ilgi duyan 80ler gençliği için bulunmaz hint kumaşından hallice bir programdı. ilker yasin, rahmetli hüseyin başaran ve tansu polatkan'ın dönüşümlü sunduğu programda avrupa liglerinin özet görüntüleri verililr hatta her ülke ligi için de ayrı bir jeneriğe ve müziğe sahipti. misal serie a jeneriğinde roma caddelerindeki bir trafik polisini bile hatırlıyorum.
    sonraları yayın saati olacak o kadar ile aynı saate denk geldiğinde peder beyle az kavga etmezdik seyredebilmek için. şimdi elimizin altında internet her saniye bir maç seyretme şansına sahibiz ama o günler çok başkaydı be...
  • çocukken beni hafta sonları 18:10 - 19:00 saatleri arası ntv'ye kilitleyen program.. ne de güzel olurdu..
  • trt efsanelerinden. bir önceki haftanın maçlarını bile verseler; o zaman böyle internetti, özel kanallardı bok püsür olmadığı için feci değerliydi o doksan saniyelik maç özetleri.

ayrıca trt 2'de perşembe akşamları izledikten sonra haftasonu sokaklara fırlayıp bir stan collymore, bir fowler, bir cantona, bir kanchelskis olmak çok zevkliydi.

tıpkı şampiyonlar ligi'nin ilk zamanlarının daha zevkli olması gibi, futbol programlarının da maziden kalan versiyonları güzel oluyor belki; bilemedim şimdi.
  • trt'deki versiyonunun jeneriği geçen seneye kadar aynı olan program ki on sene civarı bir süreden bahsediyoruz burada.serie a gerçekten de belli bir dönem hiçbir kanalda görüntüleri izlenemediğinden de olsa gerek büyük bir iştahla beklenirdi. her ligin ayrı ayrı jeneriği de vardı ki premier league başlarken peter reid'i brother reklamlı city* formasıyla ısınırken görürdük, serie a başlarken roma manzaraları eşliğinde enstrumantal bir şarkı çalardı ki bugün hala ismini ararım ararım bulamam.

edit : kadim dostum bilsay yazici'ya teşekkür ederek bahsi geçen jenerik müziğinin pachelbel olduğunu belirtmekten şeref duyarım.