şükela:  tümü | bugün
 • soruların hangi kesime sorulduğunu merak ettiren anket.
 • (bkz: iron rita)
 • kktc'imiş. %4'le almanya'yı görmemle büyük ve içten bi hassssiktir çektim onu da ayrıca belirtmek isterim. yıllardır bana metroda, sokakta, apartmanda, markette kasada, kısacası gördükleri her yerde ağız burun büken alman'lara sormamışlar her halde komşularını. sırf doğu berlin'de %80'in altın inmez o rakam.
 • işlerine gelince türkleri avrupalı yapan gelmeyince dışında bırakanların hazırladığı haritadan öğrendiğimiz ülkedir.
 • araştırmalara konu olan ırkçılık, ülkenin yasaları tarafından cezalandırıldığı ve buna göre ifade de çerçevelendiği için bu konuda sağlıklı bir fikir edinmek zor. ırkçı mısınız sorusunun yanıtı biz zaten hep belgesel izliyoruz ile paraleldir.

  diğer taraftan ırkçılık veya ayrımcılığı ölçmenin en sağlıklı yolu, adli ve idari vaka/cezalara bakmaktan geçer fakat orada da ülkelere göre mevzuat ve emsallerin farklı olma durumu mevcut. kaldı ki araştırılmayan vakalar kayda geçmiyor.

  deneyimlerime göre derecelendirmek gerekirse, yasal çerçevenin koruyuculuğuna rağmen ırkçılığın en yüksek olduğu ülke olarak 1 numaraya danimarka'yı yerleştiririm.
 • türkiye değildir. bir defa ilgili harita ırkçılıkla değil zenofobi ile ilgili. ayrıca almanya'da bu oran %4 görünüyor, bu da yaklaşık almanya'daki türk nüfusuna tekabül ediyor. yani almanya'da komşusu farklı etnik kökenden olsun istemeyen alman yok. çok gerçekçi değil mi? anketi kim yapmış, kaç kişiye sormuş, soruyu ne şekilde sormuş o da belli değil. yani ciddiye alınacak bir tarafı yok. türkiye'de ırkçılık mutlaka problemdir, ama türkiye avrupa'daki en ırkçı ülkedir demek kesinlikle yanlıştır. avrupa'da türküm diyen adamın suratına boka bakıyor gibi bakar ortalama insanlar. kimse kimseyi yemesin.
 • ırkçılıkla alakası olmayan bir anketin sonucunda türkiye bir şekilde çok ırkçı diye betimlenmeye çalışılmış. anketle ilgili çok fazla eksik var ayrıca. hurra gidip 100 kişiye sordun diyelim ama hangi 100 kişi bu? bu anketi yapan site nedir, neyin nesidir? nasıl bir bilimsel değeri vardır? bu anket nasıl yapıldı? kimlere soruldu?

  bununla birlikte, ben türkiye'de ırkçılığın sadece kürtlere ve birazda ermenilere karşı yapıldığını düşünüyorum. kürtlere karşı yapılmasının sebebi malum terör olayları. ondan önce kim kürt kim türk kimse bilmezdi ve ayırt etmezdi. ermenilere karşı ise oldukça az genelde faşistler tarafından yapılan ırkçı hareketler mevcut.

  yani kısaca dünya'nın dip noktasındaki en iğrenç ülke olabiliriz ama ırkçı değiliz diye düşünüyorum. ayrıca avrupa'nın türkiye'yi kafasına göre anketlere aldığını kafasına göre almadığını rahatlıkla görebiliriz.
 • biz avrupalı değiliz ki diye sıyrılacak ifade.