• sicilyada değildir.
  • bulgaristan'da değildir.
  • (bkz: oslo)
  • kuzeye çıkmadan, fiyatları hakkında en ufak bir fikri olmadan atılıp tutulacak şehirlerdir şüphesiz. paris ne aga allahsen ya.

edit: avrupanın 'en' pahalı şehri tanımlamasına gidip 11. sıradaki paris'i yazıp sonra da paris'in pahalı olmadığını iddia etmediğimi iddia edenleri de göstermiştir.*
  • tabii ki (bkz: zurih)

ya da aslında isviçre'de herhangi bir şehir.
  • gördüğüm yerler açısından londra'da, barselona'da ortalamaydı benim açımdan. tabi ultra lüks inanılmaz pahalı mekanları, ortamları var bu şehirlerin ama gezmeye gittiğinizde veya 3 4 ay gibi kısa sürelerde bu şehirlerde kaldığınızda gidip piccadilly'nin göbeğinde bir pub'da da içseniz veya gidip barselona'da sahilde catwalk'ta da eğlenip içip sıçsanız lan olm ne çok para gitti lan diye düşünmüyorsunuz. ortalama bence eğer abartıp bokunu çıkartmazsanız. ama dediğim gibi özellikle londra'da anasının nikahını isteyen mekanlar var harbiden duyduklarımdan sonra ağzım açık kalmıştı. roma'ya pahalı dediler bilmiyorum gidip yerinde incelemek lazım. benim için pahalı şehir amsterdam'dır. bence ciddi anlamda pahalı. erdinger aşkım yüzünden sıradan dandik bir mekanda, draft erdinger'e 7.5 euro vermişliğim var ki hala düşündükçe canım yanar. bu arada türkiye'yi de ben bu kategoriye sokarım kendimizi avrupa'dan sayarsak. ağız tadıyla eğlenmek, yemek yemek içki içmek gibi konularda çoğu avrupa şehrini fiyatlarıyla domaltır.

edit: şehir denilmiş fark etmemişiz. özellikle istanbul'un, izmir'in de 3 5 mekanını da sayarsak avrupa standartlarını direk yakaladığını hatta geçtiğini düşünüyorum.
  • oslo'dur. bir adet suya 20 tl vermişliğim vardır. hatta kopenhag'ın çok pahalı olduğunu bilen sakinleri bile "norveç pahalılık konusunda danimarka'yı donunda sallar" derler.

iskandinavya'dan sonra isviçre bile ucuz gelir insana. londra, paris falan cennet zaten.
  • (bkz: moskova)
  • (bkz: zürih) yada (bkz: zürich)

almanyada bir ay yetindiğim parayı bana bir haftada bitirtmiş sonrada telefonda babama para yolla nolur eve gelcem ben diye yalvarttırmış bir şehirdir.

ama değdi bence o ne güzel şehirdi öyle ...
  • dubrovnik listeye rahat girer.
    pizza 50 tl
    çorba 15 tl
    domates 10 tl
    otobüs bileti 6 tl
    makarna 30 tl
hesabın var mı? giriş yap