şükela:  tümü | bugün
  • adrenalin dolu olay. benim gibi yükseklik korkusu olanlar izlemesin. bacaklarımdan taşaklarıma doğru bir ürperti çıkıp çıkıp iniyor.

https://onedio.com/…durgunluk-veren-macerasi-775060
  • bende farklı olarak şunu izlerken olaylar koptu zaten.

bu kadar yüksek yerlere bu kadar soğukkanlılıkla, sakinlikle tırmanabilen bu insanların beyinlerini incelemek lazım. evrimsel sürece ters , genetik bir bozukluk içeriyor olmalı. çünkü biz nasıl bu korkuyu buradan bile yaşıyorsak, bizden milyonlarca yıl önce de atalarımız yüksekten korkarak yaşıyordu. aslında yükseklikten değil, yükseklikten yere düşmekten korkuyorlardı. bizim gibi...
    çünkü yer üstünde yılanlar vardı, zehirliydiler. yırtıcılar vardı. aslanların saldırısına uğramak kaçınılmazdı. biz de buna karşın uyumak için yükseğe çıktık... en korunmasız halimizi, uykumuzu yerden yüksekte bir yerde yatarak güvenli geçirmeye çalıştık. ağaçlara tırmandık... atalarımız, belki de arkadaşlarının gözleri önünde öldüğünü gördü. dağlardan, uçurumdan, ağaçtan veya kayadan düşen bazı atalarımız göz göre göre öldüler ve yok oldular bu süreçte. bunları gören diğer atalarımız da bu korkuya sahip oldu. ölüm korkusu...

gece gördüğümüz aniden düştüğümüz rüyalar belki de atalarımızın yarı uyanık - yarı uykulu halleriyle ağaçtan düşmelerinin kalıntısıydı. düşüyormuş gibi olma hissi buradan geliyordu. bu korkunun kalıntısıydı.

ama gördüğümüz, izlediğimiz gibi, bizim bilinçaltımıza işlenen bu korkular bunlarda yok. halbuki ölüm çok yakın... en ufak bir hatada ölecekleri çok net.

ama tabi k i doğal seçilim diye bir şey var. bu riski alan insan bunun karşılığını da görürler. ve soyları tükenir. yok olurlar...

beyinlerinde o eksik olan şey neyse, bu korkuyu yaşamalarını engelleyen durum neyse, onların evrimsel süreçte elenmelerine ve soylarının tükenmesine sebep olacak... doğa kanunları ve hatta fizik kanunları bile bunu kanıtlar... bu kadar yüksekten düşersen: ölürsün.
  • işim gereği kulelerde iş yapıyorduk bir zamanlar. tekniker arkadaşlara bu işin şakası olmadığını akşam sizin yolunuzu bekleyen insanlar olduğunu hatırlattım hep. iş güvenliği ekipmanlarını kullanın, kendinizi iyi hissetmiyorsanız kulelere de çıkmayın diyordum. bu tip insanları görünce sinirlerim tepeme çıkıyor.