şükela:  tümü | bugün
  • üyesi olduğum oğuzların bozok kolunun yıldızhanoğlu soyuna bağlı türk kalabilmiş bir türk boyu. daha sonra uzunca anlatacağım.
  • bundan bize ne olması ?
    adam bir de üşenmeyip başlık açmış buna.

(hangi boydan olduğunu bile bilmeyen ve merak etmeyen yazar beyanı)

edit: özelden "atatürkte bu boyadan" yazan insanın açtığı başlık,imla kurallarını bile öğrenememiş.
  • avşar kanunları gibi hülya havşar hanımefendiyle ilgili zannettiğim başlıktır. ne bileyim işte, ideal gadın boyu hülya bacımızınkini geçmemelidir gibi. ebek.
  • temsilcisi malum hanfendidir.
  • hülya avşar'ın mensubu olmadığı * adı daha ziyade afşar olarak geçen boy. en kalabalık oğuz boylarından biridir.
  • günümüzde halen yaylak-kışlak yapanları mevcuttur. (kaynak benim)

osmanlı’yla olan kavgalarına dair (bkz: kalktı göç eyledi avşar elleri), doğrudan ilgili mi değil mi bilmem ama, dedelerimden beri tüm akrabalarım turancılık ilkesinden nefret ederler ve anadolu’nun bağrında sol görüşü ölümüne benimsemişlerdir. öyle ki; malum kesimi “itçi” diye tabir ederler. *

dinleri kağıt üstünde islamiyettir. buna karşın (küçükken anlam veremediğim, büyüyünce kaynağını anladığım) orta asya’dan kalma inanışlar ve esas türk gelenekleri halen geçerliliğini korur.

bu aktardıklarım elbette türkiye’de yaşayan tüm avşar’ları kapsamamaktadır. ben sadece doğduğum yerde gördüklerimi aktardım.

bu oğuz boyunun mensubu olmaktan memnunum.