şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tas motoru, spiral kesici, flex vs. seklinde isimlerle anilan kullanilan diske gore islevi degisen alet.
  taslama motoru kullanilirken dikkat edilecek guvenlik onlemleri kisaca soyledir.
  * alet kullanilmadan once fis,kablo, sap ve tetik kontrol edilmelidir.
  * uygun capta disk ve mutlaka koruyucu siper kullanilmalidir
  * diskler sadece urun anahtari kullanilarak takilmali ve kullanim oncesi disk yuzeyi gozle kontrol edilmelidir. catlak, kirik, sekli bozulmus diskler kullanilmamalidir.
  * kullanicak kisi motora sarabilecek bollukta kiyafet, taki, kravat gibi aksesuarlar kullanmamalidir.
  * cihaz kullanim alani yakininda yanici, parlayici ve patlayici madde bulunmamalidir.
  * sadece yetkin operatorler tarafindan kullanilmalidir.
  * eger kesim yapilacaksa is parcasi yerden yukseltilerek sabitlenmelidir.
  * mutlaka koruyucu gozluk, kulaklik, çıkan partiküllere uygun maske ve ortamin gerektirdigi k.k.e kullanilmalidir.
  * makina ureticinin belirttigi gerilimde, topraklanmis, mutlaka kacak akim rolesi bulunan elektrik devresine baglanmalidir.
  * disk degisiminden sonra kullanilmadan once 1 dakika kadar bosta calistirilmalidir.
  * cihaz kablosu ve uzatmalar takilma tehlikesi yaratmayacak sekilde duzenlenmelidir.
  * is parcasi ve ortam uygun sekilde aydinlatilmali ve havalandirilmalidir.
  * is parcasinin sicak olabilecegi icin vucuda temasindan kacinilmalidir.
  * yapilan is bittikten sonra diskin durmasi icin mudahele edilmemelidir.
  * cihaz kullanilmadigi zaman fisi cekilmelidir.
 • el aletlerinin tartışmasız en tehlikelisidir sağda solda satılır matkap misali kullanan bilmez tehlikesini taşa bakmaz alır kullanır her türlü işi yapar ama bu meret ölümcüldür 10.000 devirle dönen taş patladığı anda nerenizi koparacağı belli değildir.
 • medeniyetler kuran aynı zamanda da medeniyetler yıkan muhteşem alettir. kaynak makinesinin kadim dostudur. çoğu dıy'cının vazgeçilmez aletidir.
 • inşaat, imalat ve teknik servis dünyasının joker cihazıdır. küçücük bir gövdeye 11.000 rpm devir yapan bir motor koymak zaten dehşet bir risk, ama gel gör ki bu alet olmasa bildiğin bütün teknik işler durur. valla bak ciddiyim.

  son zamanlarda devir ayarlı modelleri piyasada daha yaygın olarak satılmakta ve belki de kaç tane acil servis yaralanmasının da sebebi olmaktadır.

  metal ve diğer sert parçalarla çalışırken devir ayarını düşürmek bildiğin ölüme davetiye çıkarmaktadır, neden mi? çünkü bu aletin en büyük özelliği çeliği, sacı ve her türlü metali cayır cayır kesmesidir, ama bir şartla: maksimum devirde! işin sırrı yüksek devirde zaten, yoksa taşlama diskinin o kadar da fonksiyonu yok. adam youtube'da kartondan disk yapıp dünya kadar malzemeyi kesti.

  devir ayarını düşürürsen ne olur? hiiç, fizik kurallarıyla başbaşa kalırsın ve malesef kendileri ile pazarlık olmuyor. kesici disk yeterli hızda dönmezse ya malzemeye sarar fırlatır, ya malzemeyi parçalar, ya da allah korusun en kötüsü kesici disk parçalanır ve şarapneller bir tarafına girer.

  kısaca toparlayalım:

  1 - amatörsen, elin kolun güçsüzse, bu aleti bırak kardeşim bir kenara, hadi kardeşim, inad etme.
  2 - kesici diski, metal kesme işlerinde "asla" açılı olarak kullanma. disk, kestiğin parçaya daima dik açı yapacak şekilde kullanılır. bu sebeple aslında en güzeli, avuç taşlama makinesi sabitleyici istasyon kullanmak ve kesme işlemini yaylı kol yardımı ile yavaş yavaş ve "maksimum devirle" yapmaktır.
  3 - devir ayarlı avuç taşlama makinelerinin düşük devri yalnızca zımpara, cilalama/polisaj işleri içindir. bunun dışındaki tüm kesme işleri için maksimum devir kullanılmalıdır.
  4 - avuç taşlama makinesinin koruyucu siperini çıkarmak, "ben salağım eöööeee" demek ile aynıdır.
  5 - koruyucu gözlüğü zaten söylemiyorum bile, ayrıca uzun süreli işlerde kulak tıkacı da kullanırsanız, iş bittiğinde bana dua edersiniz.

  marka olarak para çoksa makita al ve torunlarına bırak. bütçe fazla değilse bosch'un mavi serisi şahane şekilde iş görür.

  ucuz çin malı taşlama makinelerinden uzak dur. hatta sadece taşlama için değil, tüm power tool'lar için uzak dur. kendini seviyorsan, yaptığın işi seviyorsan.

  hadi kolay gelsin.
 • canavar denir bu alete. başka ismi yok valla halk arasinda.

  başligi degistirerek kesme, zimpara, cila yapilabilir.

  zimpara ve cila cok tehlikeli degil ama kesme işi baya baya tehlikeli. nice ustalar kolunu bacagini yariyor canavarla.
  bu aletle içli dışlı olup da kolunda 10cmden az dikiş olan usta olmayabilir.

  alacaksaniz devir ayarli alin. cilayi zimparayi dusuk devirde yapin. kesme işini ise mutlaka koruyucuyla yapin. kask, eldiven, kollara kalin kiyafetler olmazsa olmazlar.
 • zımpara aparatı ile efsane zımpara yapılıyor. yüksek rpm li olduğu için çok hızlı temizliyor tahtayı hem de en ince ayrıntısına kadar.
  yeni başlayan bir diy ci olarak bu aleti ilk başlarda kullanmaya korkuyordum, demir kesmede yine kullanamıyorum ama zımpara özelliği ile efsanelerim arasına girdi.
  muhterem 3lü
  dekupaj, şarjlı matkap, avuç taşlama