• avukat savunan bir şahıstır. suçluyu da savunur suçsuzu da... suçlu olup olmadığını bilmediği bir insanı bile savunabilir. maaşlı çalışıyordur, çalıştığı şirket hileyle düzenbazlıkla uğraşıyordur, onu bile savunur. bu bağlamda avukat insani duygularını ortadan kaldırabilen tam bir görev insanıdır. en acayip mesleklerden biridir avukatlık ve avukat asla güvenilmemesi gereken bir insandır nazarımda.
 • street fighter'daki hareketlerden biri sırasında duyumsanabilecek efektlerden herhangisi; kesme hareketi...

  aduket, yu-ket, nezaket gibi...
 • tarihin ilk avukatlarindan biri icin (bkz: cicero)
 • eskiden, verilen hukuki hizmet karşılığında para konuşmanın ve para vermenin ayıp ve onursuzca olduğu kabul edilen,şimdi ise kanunların da sayesinde (serbest çalışan avukat tacir statüsündedir) olayın paraya döküldüğü mesleği icra eden kişi.
 • ciyak kedi'nin (eek the cat) bir bölümünde; büyü için malzeme hazırlayan cadı ve yardımcısı konuşmaktadır (aşağı yukarı):
  -evet, malzemeler nedir?
  -kurbağa bacağı...
  -var.
  -yarasa kanadı...
  -o da tamam.
  -avukat kalbi...
  -elimizde hiç yok, ne yapacağız şimdi?
  -hahahah. korkma tatlım; şaka yaptım. öyle bir şey yoktur zaten!
  amerikalılar'ın nedense dişçiler, postacılar ve avukatlar konusunda takıntıları var.
  avukatın iyisi de (dürüst, namuslu, yalan söylemeyen veya en azından söylememeye çalışan, kanunlara uyan...) olur, kötüsü de. önemli olan iyi olanını bulmak veya avukat olan kişi bizsek iyi olmaktır.
 • "avukatlik, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir.
  avukat, yarginin kurucu unsurlarindan olan bagimsiz savunmayi serbestce temsil eder. "
  (avukatlik kanunu madde 1)
 • insanların genelikle vazo kırıldıktan sonra gelmesi nedeniyle son derece zor, stresli olan, erken yaşta ülser, gastrit, kalp hastalıklarına sebebiyet veren, iyi yapıldığı takdirde kişiyi ihya, kötü yapıldığı takdirde kahya eden, beyaz yalanların bolca kullanıldığı, çok fazla okuma ve koşturma gerektiren, sorumluluk duygusu bulunmayanların uzak durması şart olan, göz numarası büyüten, saç ağartan, müvekkili dövmek haricinde davanın kaybedildiğini söylemenin getireceği zararlardan kurtulmanın bir başka yolunun malesef olmadığı (halbuki her davanın bir kazanı bir kaybedeni vardır), yüksek derecede kendini ifade edebilme, ikna, ve anlama becerisi gerektiren, pratik zekalı olmanın son derece yararlı olduğu, mensuplarının oldukça önemli bir yüzdesinin küp gibi içki ve sigara içtiği, fikri takip özelliği aranan meslek üyelerine verilen isim.
 • hukuk bilinci oluşmamış bir toplumda*yeterince önemsenmeyen ama işi düşen kişinin de yalakalık yapmaktan kendini alamadığı hukuk uzmanı.
hesabın var mı? giriş yap