şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
829 entry daha
  • bir entry'im yüzünden ifadem istendi. bu konuda beni yönlendirebilecek avukat arkadaşlar var ise çok minnettar olurum.

edit : düzeltme yapıldı
  • ücretleri ile ilgili bilgilendirme yapacagım ,paraya cok cok düşkün ,hatta cogunun parayı adaletin önüne koyan mensupları olan meslektir.

ben avukatların çalışma prensipleri ile ilgili yazmıştım,ve hala da meslek mensuplarından tehdit ve hakaret almama ragmen silmediğim entryim burada ..buyrun...#72048862

buna ilaveten şimdi avukatların ücretleriyle ilgili yorum yapacagım.

bir avukatla para anlaşması yaparsınız ve avukat bu parayı sizden daha davalar başlamadan ödenmesini talep eder,
    istediği parayı ödersiniz,

eger davanız birkac yıl sürecek bir dava ise,bakın başınıza gelecekler söyledir:

birinci yılın sonunda henüz avukatla işiniz bitmemiştir, dava sürüyordur,

fakat avukatınız sizden almış oldugu parayı yemiş bitirmiştir, dolayısıyla sizinle enerjisi ilk günkü gibi yüksek devam edebilmek icin avukatınız bu bir yıl sonunda kendisine extra para getirebilecek durumları kacırmaz ve sizden ,sizin "ödediğniz ücrete dahil "sandıgınız durumlar için başlar para istemeye,

nedir o durumlar?

karsı tarafın dava dosyası da bizim dosyaya eklendi,eee buunun icin bana ödeme yapmalısın,

icraya gittik/gidiyoruz, ,eee buunun icin bana ödeme yapmalısın,

ek koruma kararı istedik veya olanı uzatıyoruz,,eee buunun icin bana ödeme yapmalısın,

istinafa gittik /yargıtaya gittik ,,eee buunun icin bana ödeme yapmalısın,

bilirkişiye/müfettişe/pedagoga inceleme istedik, ,eee buunun icin bana ödeme yapmalısın,

....

bu liste uzar gider,

ve avukat isteyecek bir sürü bahane bulur da bulur,

amma davanız bir yılın sonunda bitmedi diyelim ve de siz avukatın tüm bu istediklerini el mahkum ödediniz, ve ikinci ücüncü yıllara gectiniz,

bu seviyede avuktınızın bulacagı para isteme bahanesi bitmiştir cünkü dosyanız istinaftadır falan ya ..ee peki ne olur bu durumda?

bu durumda avukatınızın size olan enerjisi bitmiştir,bu yüzden sorularınıza cevap vermez ,tellere kesinlikle cıkmaz,cıksa bile enerjisi yoktur kafadan sallama cevap verir dosyanıza bakmaz ve hatta durusmanıza bile girmez.

bu durumda sizin yapacagınız tek sey durduk yere avukatınıza en az 2bin 3 bin havadan para vermektir.

nasıl ki at yemlenmeden koşmazsa,sizin avukatınızın da aynı at gibi"yemlenme saati" gelmiştir, "yemlemek" gerekir,

eger ortada hicbir sebep yokken şak bi 2 bin atarsanız avukatınıza ,böylelikle avukatınızın o birkac yıl önceki ilk günlerinizdeki gibi yüksek enerjisi tekrar yerine gelir ,

yok "yemlemezseniz" ara ki bulasın,sor ki cevap versin sorularınıza..cok zor cok.

ve hatta öylesine sıkılmıştır ki sizden, sizi son anlarda tam da davanızın sonuclanmasına cok az zaman kalmışken sizi bırakmayı bile düşünür cünkü artık onun için bir zaman kaybı bir agır külfetsinizdir.
  • yukarıdaki entry ye ithafen.

1) dosyalar bazen yıllarca sürebiliyor ve bazı dosyalar 5-6 kez bilirkişiye gidiyor. anlaşmalar da zaten masraflar hariç şeklinde yapılıyor. çünkü her bilirkişi minimum 1000 lira masraf çıkarıyor. bunun masrafını tabi ki müvekkil ödeyecek.

2) dosyan istinaftaysa arayıp rahatsız etmene gerek yok. hakimlere çay kahve servisi yapıp dosyayı tartışmaya yüksek mahkemeye gitmiyoruz. dosya sıraya konuluyor ve zamanı gelince inceleniyor. bazen yargıtaydan 2 yıl dosya dönmediği oluyor. ne yapacağız sizinle telefonda konuşup. sadece vakit kaybısınız. dosyanız yargıtayda bizde değil.

3) sen mümkünse kendi davanı kendin takip et.
  • 2 yukaridaki girinin sahibi tipik bir muvekkil profili cizmektedir. para odedi diye-yemlemis miydi?- kendini avukatin ve zamaninin sahibi zannetmektedir.

bir ustteki yazar soylemis zaten masraflarin ayrica alindigini. cunku masraflar henuz davanin basinda net olarak belli degil. karar lehinize cikarsa istinafa gitmezsiniz mesela, bu durumda istinaf harclarini ve gider avansini odemezsiniz. keza bilirkisi durumu da benzerdir. davaci vekili olarak mazeretsiz durusmaya girmemesi soz konusu olamaz. mazereti varsa da adi ustunde, mazerettir.

ıcraya gittiniz, ilk basta icra harclari odendi diye bitti mi zannediyorsunuz? borclunuzun arabasina haciz koydurmak kolay ve masrafsiz. ama o araca yakalama cikartmak icin icra mudurlukleri sizden 1000-1500 tl arasi avans istemekteler haberiniz var mi? ya da bankalara/kurumlara muzekkere gonderirken her seferinde posta masrafi vermekteyiz gidis-donuslu, onu biliyor musunuz? ha avukata guvenmiyorsaniz islerinizi kendiniz takip edebilirsiniz, mani yok. ama sonra da tek kurus vermediginiz tanidik avukati sabah-aksam, haftaici-haftasonu ayirmadan aramayi kendinizde hak gormeyin.

bahsedilen paralarin cogu avukata degil devlete odeniyor harc ve masraf olarak, gidin cimere yazin bunun icin buraya degil. size bir de tavsiye, vekalet ucreti sozlesmesi isteyin avukattan, isinize gelmiyorsa calismayin.

ha kendi isteginizle calistiginiz avukata da giydirecekseniz parami icradan tahsil etmis ama bana odemedi diye giydirin, bu sebeple gidin baroya sikayet falan edin. yukarida saydiklariniz hukukun bu ulkede isleyis sekli, birakin sizden once biz sikayet edelim.

not: yazarin bahsettigi dosyasinin bir cekismeli bosanma davasi oldugu asikar. buna neden vurgu yaptigimi meslektaslarim anlayacaktir.
1 entry daha