şükela:  tümü | bugün
 • avukatlarin mahkemelerde savura savura giydikleri cubbedir. avukatlar baroya sicile kaydolup, avukatlik yapabilir ruhsatlarini aldiklari zaman bir de bu kara cubblerden satin alirlar.

  cubbenizin uzerine bir sey dokuldu, adalet sistemine sinirlenip cubbenizi yaktiniz, uzerinde tepinip durdunuz, giyilmez hale soktunuz, o zaman tekrar baroya gidip yenisini edinebilirsiniz.

  ayrica adalet sisteminde farkli taraflari temsil eden hakim, savci ve avukat cubbelerinin hepsi birbirinden farklidir.
 • yazın hiç çekilmeyen ancak adliye koridorlarında ve merdivenlerinde üzerinde taşıyan insana* geçiş önceliği sağlayan, cübbesiz çoğunluk üzerinde ambulans sireni etkisi yapan giysi.
 • adliyelerin baro odalarında kiralanmak üzere bekleyenleri genellikle kırk yılda bir yıkandığından yaka bölümüden itibaren leş gibi kirli olur. ozellikle kucuk adliyelerde az miktarda bulunan cubbeleri kiminle paylastiginizi gormeniz dahi mumkundur. ornegin cubbe kiralamaya gittiginizde, baro odasındaki gorevli sizden hemen yaninizda cubbeyi cikartip teslim eden sisman avukatin cubbesini daha adamın kokusu ve sicagi uzerindeyken size giydirebilir.

  bu cubbe paylasimi sebebiyle basta bayan avukatlar olmak uzere bircok avukat cubbenin yakasini dik kullanmak yerine gomlek gibi geriye yatirir ki bu suretle hem olayin ruhuna aykiri hem de cirkin bir görüntü yaratmis olurlar.

  kiralamak yerine kendi cubbenizi tasimaniz da mumkundur ama arabaniz yoksa (ki istanbul gibi bir yerde olmamasi trafikte delirmemek acisindan daha saglikli) durum daha da zorlasir zira o cubbeyi elinize alamazsiniz her yani pisik olur, cantaya koyamazsiniz sigmaz, sigsa da agirlik yapar.

  yani cubbe her acidan zulumdur.
 • avukat cüppesindeki kırmızı "ceza davaları"nı, yeşil ise "hukuk davaları"nı temsil eder. siyah rengin ne anlama geldiği hakkında bilgiye rastlanılmamıştır.
 • yazın kısa etek giyen avukatlara arkadan bakıldığında sanki çırılçıplaklarmış da sadece üzerlerinde cübbe varmış gibi bi hava veren taşıması başa bela bazılarının çok sevdiği duruşma olmasa da giydiği bir tür meslek elbisesi
 • cloak of wisdom olarak da bilinir.

  karizma'ya +1 bonusu vardır sadece, sorsan wisdom. yazık.
 • hakim savcı cübbesinden ezik değildir. aksine pırıl pırıl, steril hakim-savcı cübbesiyle kıyaslandığında; dili olsa da konuşsa denilecek cübbedir. girip çıkmadığı yer kalmamış, ne hikayelere tanıklık etmiş, sahibiyle beraber yıpranmış cübbedir. ezik mezik değildir anlayacağınız. yeşil renk barışı ve uzlaşmayı, hukuk davalarını temsil ederken; diğer renk olan kırmızı ise kanı, insan hayatını, ceza davalarını temsil eder.

  avukat cübbesi eziktir diye diretecek olan varsa; cübbesine sim döküp, sünnet çocuklarına takılan maaşallahvari bir kuşağı da omzuna attı mıydı aynı hakim gibi olur. valla bak.
 • avukatlık stajımın bitmesine 10.5 ay kala avukat yengeden hediye gelendir. çok hevesliyim. bayramlık muamelesi bile yapabilirim kendimi zor tutuyorum sadklfhsdlf
 • tek tip cübbe, bütün avukatların yasalar önünde eşitliğini, cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ise ceza davalarını temsil eder.

  avukatlık kamu hizmeti olduğundan cübbenin cebi, avukatlar bağımsız olduğundan düğmeleri yoktur.

  siyah rengi ise yasaların otoritesini ve adalete hizmet eden mesleğ,n ağırlığını temsil eder. adaletin rengi siyahtır. zira tüm renkler siyahın içinde erirler.

  yakasındaki altın sarı yaldız ise idarenin temsilidir.
 • hani diktatör olunca yapılacak ufak şımarıklıklar başlığı var ya, oraya da yazabilirdim ama doğrudan cübbeyle ilgili olduğu için buraya yazayım dedim.

  1- cübbe ile adliyenin dışına çıkanı değil de yemeğe veya ofisine kadar 'sokaktan cübbeyle geçerek' giden avukatları;
  2- bu cübbe ile tuvalete giren avukatları;
  3- herhangi bir baro odasından aldığı cübbeyi herhangi bir yere (bank'a) bırakan avukatları meslekten tamamen ihraç ettirirdim.