• yazın hiç çekilmeyen ancak adliye koridorlarında ve merdivenlerinde üzerinde taşıyan insana* geçiş önceliği sağlayan, cübbesiz çoğunluk üzerinde ambulans sireni etkisi yapan giysi.
  • cübbe veya önlük giyilen diğer meslekler hakkında konuşacak durumda değilim, sadece bizim ortamı biliyorum. ama aslında bu dediğim bütün cübbe ve önlükler için geçerli.

ya canım kardeşim siz çocuğunuza bunu giydirmeyi marifet sanacak ne yaşadınız allah peygamber aşkına ya?

tamam çocuğun avukat olmasını istemekte hiçbir şey yok.
    çocuğun işyerine gelmesinde hiçbir şey yok. (adliyeye keyfekeder getirilmesini ise saçma buluyorum ama konu o değil.)
    senin yaptığın işi bilmesi, temellerini öğrenmesi, ona bunları aşılamak... eyvallah, ana babanın bileceği iş.

fakat,

çocuğa hukuk nosyonunu cübbe üzerinden vermek ne ya allahım deliricem.

cübbe giymeye özenen çocuğa "sen de oku avukat ol sen de cübbe giy" denir. "cübbe giydin avukat oldun hadi bakalım" denmez.

cübbe giyince avukat olunmaz, çocuğa bu öğretilmez. avukat olunca cübbe giyilir. çocuğa bu öğretilir.

*
    annem babam ve dayım avukat.
    çocukluğum, babam ve dayımın masraf ortağı olduğu ofis ile annemin hukuk işleri müdürü olduğu belediyede geçti.
    evimizde sürekli bilirkişi raporları falan konuşuldu.
    hayatım boyunca dilekçe yazdım; annemin dilekçelerini yıllarca ben temize çektim.

eskiden bunun farkında varamazdım, hukukla ilgili öğrendiğim ilk şeyin birtakım hukuki terimler olduğunu düşünürdüm.

hayır o değildi. benim hukukla ilgili öğrendiğim ilk şey sebep-sonuç ilişkisiydi. çünkü ailemden ne zaman ne istesem bana bunun sebebi, olası sonuçları ve beni bu sonuçlara götüren ispat vasıtalarım soruldu.

avukatlık budur. gerçi böyle deyince biraz ukala göründüm ama napayım. lütfen kayıtlara geçsin, iyi bir avukat olduğumu iddia etmiyorum, avukatlığın bir "illiyet bağı algısı" olduğunu iddia ediyorum.

bu mesleğin altyapısını maliyeti 3 lira olan dandik bir cübbeyle oluşturmaya çalışıyorsanız orada çok temel bir sorun var.

bu arada, cübbeyi ilk kez ruhsat törenimde giydim. annemin, kendisiyle yüzlerce dava kazanılıp yüzlerce talebin reddedildiği, binlerce duruşmaya girilmiş, üzerinde 35 yıllık emeğinin kokusu olan cübbesiydi.

yepyeni bir cübbe de giyebilirdim. benimle yaşayacak ve benim kuracağım 35 yılla kokacak bir cübbe olurdu bu.

allah herkese böyle cübbeler nasip etsin, hiçbir şey anlamadığı bir ortamda elalemin layk'ını almak için giydirilmiş 3 liralık şeyler değil.
  • yazın kısa etek giyen avukatlara arkadan bakıldığında sanki çırılçıplaklarmış da sadece üzerlerinde cübbe varmış gibi bi hava veren taşıması başa bela bazılarının çok sevdiği duruşma olmasa da giydiği bir tür meslek elbisesi
  • türkiye’de kullanılan ilk avukat cübbesi ile deniz gezmiş’in avukatı halit çelenk’in duruşmalarda giydiği avukatlık cübbesi ankara barosu hukuk müzesinde sergilenmektedir.
  • kesinlikle sihirli bir kumaştan yapılmaktadır. yazın sıcak, kışın soğuk tutmakta üstüne yoktur.
  • hakim savcı cübbesinden ezik değildir. aksine pırıl pırıl, steril hakim-savcı cübbesiyle kıyaslandığında; dili olsa da konuşsa denilecek cübbedir. girip çıkmadığı yer kalmamış, ne hikayelere tanıklık etmiş, sahibiyle beraber yıpranmış cübbedir. ezik mezik değildir anlayacağınız. yeşil renk barışı ve uzlaşmayı, hukuk davalarını temsil ederken; diğer renk olan kırmızı ise kanı, insan hayatını, ceza davalarını temsil eder.

avukat cübbesi eziktir diye diretecek olan varsa; cübbesine sim döküp, sünnet çocuklarına takılan maaşallahvari bir kuşağı da omzuna attı mıydı aynı hakim gibi olur. valla bak.
  • adliyelerin baro odalarında kiralanmak üzere bekleyenleri genellikle kırk yılda bir yıkandığından yaka bölümüden itibaren leş gibi kirli olur. ozellikle kucuk adliyelerde az miktarda bulunan cubbeleri kiminle paylastiginizi gormeniz dahi mumkundur. ornegin cubbe kiralamaya gittiginizde, baro odasındaki gorevli sizden hemen yaninizda cubbeyi cikartip teslim eden sisman avukatin cubbesini daha adamın kokusu ve sicagi uzerindeyken size giydirebilir.

bu cubbe paylasimi sebebiyle basta bayan avukatlar olmak uzere bircok avukat cubbenin yakasini dik kullanmak yerine gomlek gibi geriye yatirir ki bu suretle hem olayin ruhuna aykiri hem de cirkin bir görüntü yaratmis olurlar.

kiralamak yerine kendi cubbenizi tasimaniz da mumkundur ama arabaniz yoksa (ki istanbul gibi bir yerde olmamasi trafikte delirmemek acisindan daha saglikli) durum daha da zorlasir zira o cubbeyi elinize alamazsiniz her yani pisik olur, cantaya koyamazsiniz sigmaz, sigsa da agirlik yapar.

yani cubbe her acidan zulumdur.
  • hani diktatör olunca yapılacak ufak şımarıklıklar başlığı var ya, oraya da yazabilirdim ama doğrudan cübbeyle ilgili olduğu için buraya yazayım dedim.

1- cübbe ile adliyenin dışına çıkanı değil de yemeğe veya ofisine kadar 'sokaktan cübbeyle geçerek' giden avukatları;
    2- bu cübbe ile tuvalete giren avukatları;
    3- herhangi bir baro odasından aldığı cübbeyi herhangi bir yere (bank'a) bırakan avukatları meslekten tamamen ihraç ettirirdim.
  • avukatlık stajımın bitmesine 10.5 ay kala avukat yengeden hediye gelendir. çok hevesliyim. bayramlık muamelesi bile yapabilirim kendimi zor tutuyorum sadklfhsdlf
  • cloak of wisdom olarak da bilinir.

karizma'ya +1 bonusu vardır sadece, sorsan wisdom. yazık.
hesabın var mı? giriş yap