şükela:  tümü | bugün
  • hukuk dünyamızın kanayan bir yarasına çözüm bulunması. malûm başlıkta yıllardır tartışılıyordu. cüzdandan diğer kimliği çıkarmak derdinden kurtuldular.

--- spoiler ---

avukatlık kanunu’na rağmen, avukatlık kimliklerinin, bankacılık işlemlerinde resmi kimlik olarak kabul edilmemesine dayanak gösterilen, "suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmelikte" 14.12.2017 tarihinde yapılan değişiklikle, avukatlık kimliğinin resmi kimlik sayılmasında engel olarak görülen düzenleme kaldırıldı.
    --- spoiler ---

https://odatv.com/…-mujdeli-haber-1712171200_m.html
  • önceki yıllarda zaten kullanmalıydık hakkımız gasp edildi diyen avukatları rahatlatmıştır.

benim çözemediğim madem bu kadar büyük dertti mesleği avukatlık olan bu insanlar ya da baro konuyu mahkemeye taşıyarak sorunu çözemedi de illa söz konusu "yönetmelikte" değişiklik yaptırtmayı tercih ettiler.

sade vatandas aidatlar için gitti hakem heyetine bir sürü uygulamayi değiştirdi avukatlar uygulamayı mahkemeye taşıyıp da degistirtemediler.

üzülüyorum bir bankacı olarak.
  • ulan hâlâ kanun yönetmelikten büyük diyenler var. arkadaş memur kendisine en yakın düzenleyici işlemi uygular, kendisine en yakın olanı bankacılıkla ilgili yönetmeliktir. avukatlık kanununu banka memuru niye dikkate alsın. çıkarılan bir yönetmelik kanuna aykırı ise bunu denetleyecek olan banka memuru değil, danıştaydır. memurun düzenleyici işlemleri denetlemek gibi bir şansı mı var?
  • bazı avukatların sırf avukat kimliğini sevinçle ve çocukça bir neşeyle göstermek adına şubeye gittiğini düşünüyorum. hani internet bankacılığı bile kullanmaz bunlar; o kadar seviyorlar avukat kimliklerini göstermeyi. bakın avukat kimliğim vay benim...

ösym kayıt bürosunda dahi gördüm avukat kimliğini göstererek işlem yapmaya çalışıp, dakikalarca tartışanını. biz de kendilerini bekliyoruz işte. tartışmaları bitsin de sıra bize de gelsin diyerek. bu konuda çok hassaslar doğrusu. yıllardır avukat kimliklerini tartışıp duruyorlar. sanırım gece avukat kimliklerini öpmeden yatmıyorlardır.

tebrikler, çok özelsiniz. avukat kimliğiniz var. bence alelade, sokakta bir avukat kimliğini göstermek isterse, sade vatandaş bu kimliğe bakmak ve avukat beyi/hanımı mutlaka takdir edip, övmek zorunda olmalı. bence sırada bunun üzerine gitmelidirler.
  • avukat kimliklerinin, bankacılık işlemlerinde resmi kimlik olarak kabul edilmemesine dayanak teşkil eden suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmelikte 14.12.2017 tarihinde yapılan değişiklik ile, avukatlık kimliğinin resmi kimlik sayılmasında engel olan düzenleme kaldırılmıştır. ilgili değişiklik ile, metinde geçen ve banka işlemlerinde kimlik tespiti için kullanılabilecek belgeler olarak belirtilen "nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport" ibarelerinin yanına “ile üzerinde t.c. kimlik numarası bulunan ve özel kanunlarında resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri” ibaresi eklenmiştir.

karar sayısı : 2017/10938
    ekli “suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik”in yürürlüğe konulması; maliye bakanlığının 13/10/2017 tarihli ve 25025 sayılı yazısı üzerine, 5549 sayılı suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanunun 27 nci maddesine göre. bakanlar kurulu’nca 30/10/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.

ilgili yönetmelik artık şu şekildedir:
    <<suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik
    madde 1- 10/12/2007 tarihli ve 2007/13012 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkında yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendine “pasaport” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile üzerinde t.c. kimlik numarası bulunan ve özel kanunlarında resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri” ibaresi eklenmiştir.
    madde 2- bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    madde 3- bu yönetmelik hükümlerini maliye bakanı yürütür.>>

http://www.istanbulbarosu.org.tr/…ik-niteliğindedir
  • evet artik bankada da bak ben avukatim diye hava basarak hesap actirabilirsiniz.

(bkz: zannedersem tek eksiginiz)
  • sadece avukatları değil bir oda bünyesinde faaliyet gösteren tüm meslek erbabını kapsayan değişikliktir.
    yani bir avukat gibi bir smmm veya mühendis de oda kimliğiyle bankada işlem yapabilir demektir.

çok mu gerekliydi?
    onu avukatlar düşünsün.
  • 14 aralık 2017 tarihinde yapılan değişiklikle sadece üzerinde tc kimlik numarası bulunan avukat kimlikleri değil, aynı zamanda yeni çıkarılan "tc kimlik kartı" gibi kimlikler de bankacılık işlemlerinde kimlik tespitinde geçerli olan belgeler arasına girmiştir. yönetmelik metnine eklenen “ile üzerinde t.c. kimlik numarası bulunan ve özel kanunlarında resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri" ifadesinin getirdiği bir diğer yenilik de budur.

üzerinde tc kimlik numarası yazmayan eski avukat kimlikleri ise banka işlemlerinde kullanılamayacaktır.