şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde adaletin işlememesinin en büyük sebeplerinden biridir. bir kişi sizi 300 lira dolandırdıysa o küçük dolandırıcılığın cezalandırılması için 2000 lira civarı bir tutarı avukata ödemeniz gerekiyor. 3000 liralık bir mal zararına uğratıldınız diyelim, avukat sizden 10 - 15000 lira isteyebiliyor.

astarı yüzünden pahalıya gelmesin diye dava açmadığınızda da insanlar "yaptığım yanıma kâr kalacak" diyerekten aynı kötü davranışlarına devam ediyor.

avukat tutmak zorunluluk olmasa bu fiyatları kabul ederdim belki ama hukuk sistemi şikayet edip, ifade vermenizle işlemiyor ne yazık ki. savcının ve hakimin hukuki konularda ikna edilmesi gerekiyor. bunu da avukatlık sıfatı olmadan kendi başına yapabilecek insan sayısı çok az.

avukatların işi kolay değil. elbette rahat yaşayabilecekleri, emeklerinin karşılığını alabilecekleri miktarda para kazanmaları lazım ama sistem bu şekilde olduğu sürece zenginler haklı çıkmaya, haklı çıksalar da kaybettikleri paranın daha fazlasını avukata vermeye devam edecek.

ekleme: arkadaşlar verilen yanıtlarda "sen de tutma o zaman, siz eğitilmezsiniz" gibi saldırgan tavırlı yazılar var. eğer avukatsanız ve bu konuda yanlış düşündüğümü düşünüyorsanız uygun bir dille derdinizi anlatın lütfen. ben de hatam varsa düzelteyim. mesaj kısmından gayet nazikçe bilgilendiren avukatlar oldu. onlara da teşekkür ederim. bir avukat olaraktan böyle saldırgan bir tavır takınırsanız hem insanlar işin arka yüzünü öğrenemez, hem de bu konuda haksız da olsalar sizin hakkınızdaki düşünceleri değişmez. aksine daha da antipati kazanırsınız.

ekleme 2: bu başlığı açmamdaki amaç avukatları kötülemek değil. avukatların mesleğine büyük saygım var. ben yaşanılan mağduriyeti dillendirdim sadece. mağduriyetin avukatlardan değil, sistemden olduğunu güzel bir şekilde açıklayan bir çok avukatla konuştum mesaj kısmından. linç etmek için çaba harcamayın arkadaşlar. bilginizi başlık altında paylaşın, insanlar sorunun neyden kaynaklandığını anlasın.
  • o zaman avukatsız yapın işinizi sizi kim tutuyor? onlarda belli ödemeler yapıyor sonuçta. dosyaydı icra takibiydi puldu derken bir dolu şey oluyor. bunu isteyince herkes rererö yapıyor. şu ülkede öğretmen, doktor, avukat vs. ne hor görüldü ya.
    şöyle bir ekleme de yapayım. sizin o ohh bunlarda havadan para kazanıyor dediğiniz insanlarda zamanla yıpranıyor. sırf para verdi diye gece gündüz yada cumartesi pazar, saat bilmeksizin arayanı mı dersin, danışma ücretini vermeden bilgi alıp başka avukata gidip üstüne birde kazıklanıp sonra yeniden gelip “kaybettik ya ne yapsak?” diyeni mi dersin. yaşamadığınız için yıpratıcı olan tarafını bilmiyorsunuz. insanlarla uğraşan, iletişim kuran her meslek zordur. herkesi kendiniz gibi uyumlu sanmayın, iki kuruş dosya masrafı parası verdi diye köpek gibi davranan da var. gece 1de 2de arıyor adam. pazar günü 7de arıyor ne oldu bizim iş diye. takındığı tavır desen emir verir gibi.. insanımız da aşırı melek değil üzgünüm ama acı gerçek.
    avukatında menfaatçisi var, doktorunda.. 5000-10000 isteyen de var durumunun el verdiği kadarıyla en asgarisini isteyende. işin bu kısmı insanlıkta bitiyor.
  • araştırmanız lazım , bir dilekçe için 750 tl isteyen avukatta var 250 isteyende 100 lira alıp bereket versin diyende çok.
  • avukat tutmak bir zorunluluk değil. adliye önleri arzuhalci kaynıyor arzuhalci de pahalı dersen google bir tıka bakar. yok ille de avukat isterim diyorsan parasını ödeyeceksin. avukat istiyor ve maddi açıdan sıkıntılıysan da adli yardım büroları var onlara başvurabilirsin. ama

sizin derdiniz başka siz en kaliteli hukuki hizmeti alıp para ödemek istemiyorsunuz zor geliyor avukata para vermek. iki satır şey yazdın ne yaptın ki sanki diyip geçmek çok daha kolay çünkü.
  • bedavaya staj yapmalarına göz yumanlara batan para.
  • okudum, sikmek hakkım mesleklerinden bir diğeri.
  • avukat tutmayın o zaman? öyle bir zorunluluğunuz yok. kendiniz söylemişsiniz, avukatsız hakkımı savunmak çok zor diye. insanlar o hale gelene kadar binbir emek sarfediyor. gözünüz hala milletin kazandığı parada.
    bu ülke de okur doktor olursun, o kadar para alacak naptı derler..
    okur avukat olursun taş attı da kolu mu ağrıdı napacak o kadar parayı derler..
    öğretmen olursun onlarda yata yata para kazanıyor derler..
    yazık gerçekten ya. asla eğitilmezsiniz.

ekleme: ayrıca avukatlık serbest yapılan bir meslek. her ne kadar ayıp kabul edilse de piyasayı düşüren bir sürü meslektaş demeye dilimin varmadığı avukat var. arayın bulursunuz. asgari ücret tarifesinde belirtilen rakamların yarısından bile az paraya iş takip eden insanlar gördü bu gözler. size anca öylesi yaraşır.
  • kesinlikle katılıyorum. gerekirse 1500 sayfa okur dilekçemi, şikayetimi kendim yazarım. ben 30 sayfa ingilizce makale yazıp tek kuruş almayacağım, bu av. unvanından vazgeçemeyen (tabela hukuk-av. hahaha) berkeler benden 1 sayfa türkçe yazı için 1000 tl isteyecekler... hadi oradan! mesleğiniz çoooktaaan ayağa düştü. ha bu söylediklerim uzun süren davalar için geçerli değildir.

avukatlık asgari ücretleri bu ülke averaj gelirine uygun değildir. bunu kimseyle tartışmam. dar gelirli insan da ezilmeden büzülmeden haklarını danışıp savunabilmeli. kimse de başkasının geliri artsın diye söylenmesin. öyle hayal dünyası, şirinler köyü yok. hukuk tıpkı sağlık gibi sosyal bir meseledir, ve bunun çözümü tek başına devletten beklenemez.

ed. 1 mesleğini hakkıyla yapanları tenzih ederim zira eğitim kalitesi yükseldikçe iş etiğinin de yükseldiğine inanırım. eğitim irfanı da etiği de beraberinde getirir ya da getirmelidir.

ed. 2 avukatlık sınavının getirilmesini, eğitim seviyesinin arttırılmasını da en çok işini bihakkın yapan hukukçular istemelidir.

ed. 3 av. ön eki bu devirde gerçekten komik duruyor.

ed. 4 adını verdiğim üniversiteden genç arkadaşlar gücenmişler., bunu da zarifçe dile getirmişler o ilk aklıma gelendi. kimseyi kırmak değil niyetim, meslekteki çakallara sözüm. kalp kırdıysak affola. bu zarafet gelecekten ümitvar olmamıza sebep.

ed. 5 avukat gerekir filan demişler. ailemde gs hukuk mezunu, esin, white & case, pekin hepsinde çalışmış; esin in tepelerinde olan genç nesil üyeler de kırk yıl saha tecrübesine sahip olanlar da vardır, vakit bulamazsam onlara danışırım. merak buyurmasınlar. ama kimseye hak etmediği parayı vermem, gerekirse kendimi yorar işimi yaparım.
  • hukukçu dediğin adamlar zaten mafyanın, dolandırıcının, hırsızın okul okumuşu, düzgün giyimlisi ve sırtını devlete dayamış olanı. buna hakim, savcı da dahil serbest avukat, kamu avukatı da...
  • abartılı falan değildir o zaman tutma avukat kendi dilekçeni kendin yaz , 2000 lira vermemek için 20 bin lira kaybet bana göre hava hoş unutmadan stajer avukatlara asgari ücret verilsin .