şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir şey var nedenini anlayamadığım bir şekilde misal ben mühendisim müh. ya da psikoloğum psk. sosyoloğum sos.falan yazmam gibi bir şey.
    bir amiral düşünün mesela yazıda unvan belirtiyor. kısaltması o değil biliyorum ama ironi yapıyorum.

(bkz: am. mete yılmaz)

adam whatsapptan komikli mesaj atıyor; cuma bayram kutluyor :

av. metin... dr. ali ....diye, bir yerde kendini tanıtıyor dr. bilmem ne diye. tabii ki doktor ve avukat olmak çok önemli ama bence bunu takıntı haline getirenler mesleği kişiliğinin önüne geçirenler insanlar, doktora yapıp dr. diyen de tıp doktoru olan da aynı, tanışalı 5 saniye olmuş adam bana:

-ben av. murat diye tanıtıyor kendini adam bana,

-aaa süper icralığım ben de gel kanki çözelim şu işi diyeceğim sanki tanıştığımda, tanıştığında ismini söylemeden av ve dr yazan tipler çok iticisiniz.
  • dr ok, cünkü lazim oldugunda hemen bulunabiline. ama av.'a noluyorsa artik, sanki kavga edince hemen acil av lazimmis gibi. bence gerek yok. av. siz bi susun aq. dr. sen devam et.
  • ya mali müşavirlerde de olsaydı bu takıntı ki yok da diyemem hani.

+ben ymm şevki topuz
    - ne memesi lan!@?#
  • özellikle doktorların instagram hesaplarına bakınca bu takıntı görülebilir. şu zamana kadar kullanıcı adında dr. yazmayan doktor görmedim.

acaip bir takıntı. neden yapıyorsunuz cidden?
  • meslek ile unvan farkı anlaşıldığında son derece normal bir durum olduğu da anlaşılabilir. bu takıntı değildir. unvan, muhataba göre söylenir ki arkadaş ortamında da kullanmıyorlardır diye tahmin ediyorum.
  • tinderda dolaşıyorum, hemen altta avukat yazıyor avukat olanların neredeyse hepsi. ulen nişantaşı üniversitesi ya da aöf den iki yillik adalet okuyup dgs kasıp dikey geçişle kibrista hukuk bitiriyor pek çoğu, ezberle geç derslerle ve dandik universitelerde. ben öss'ye girdigimde 1.5 milyon ogrencinin ilk 20bini hukuk fakultelerine -ozeller dahil- yerlesebilirken, 100bin siralama uzeri 2 yillik bolumlere kalirken bugun universite sinavlarinda hukuk 60-90 bin civari bir noktaya gelmis. yani az turkce az da mat1 yap giriyorsun. ponçik ponçik avukatlarımız oluyor sonra.
    insanlarda önlenemez bir unvan merakı var. 'ben oldum' demenin ve hava atmanın yolu ancak gerçekten havalı olmuyor. ne iş yaptığınız kimsenin umrunda değil ve çok komik duruyor, çiğ bir hareket.
    buğday başağı doldukça eğilirmiş. bu başak boş ki göğere göğere unvan sıkıyor.

edit: ne 90'i 190bin' e dayanmış avukatlık. el faaaaaatihaaaa
  • dyt'lilerin de eklenmesi gereken takıntıdır.
  • adam gibinadam olan mühendislerin bu gibi takıntıları ve egoları yoktur. dünya üzerinde en sevdiğim insanlar da mühendislerdir. bu sadece ufacık detaylardan biri.
  • bizim orada bir veteriner var. plakası 34 vet ..

sürekli de boynunda stetoskopla geziyor. (bkz: facepalm)
  • paragöz olmalarından kaynaklanır. nefes alan her canlı potansiyel bir müşteridir onlar için.