şükela:  tümü | bugün
  • edit4: @muzlaraskina kadına ulaşmış, teşekkür etmiş, yarın polise gidecekmiş. sag olsun.
    herkese teşekkürler. iyi ki varsın sözlük.

ayrıca bu olayı fark eden ekşi duyuru'dan the last'a da teşekkürler.

https://hizliresim.com/nwqrbb

alanen namus cinayeti islersem ne ceza alırım diye soran birisi, bu bu kadar kolay mı gerçekten.

yetkili mercilere hemen haber verilmeli.

edit:

buradan paylaşılması zarardan çok yararlı olacaktır bu olayda, sadece şikayet mercii hızlı olmalı diye düşünüyorum.
    (bkz: #69556815)
    (bkz: #69556901)

edit2: emniyet görevlilerine haber verildi, harekete gecilmiş.

edit3: şimdi yetkililerle konuştum, konuyu araştırdıklarını söylediler.
  • "ne kadar ceza alacağını belirtmek doğru olmaz. buna hakim karar verir. ve dosya incelenmeden tahmini bir yorum yapmak da sağlıklı olmaz." şeklinde avukat bahattin bölükbaşı tarafından cevaplanmış sorudur.
  • aynı zamanda

--- spoiler ---
    babasi sehit olmus annesi ise vefat eden biri 8 yasinda kiz dieri 6 yasinda erkek babannesi-dedesi sag maddi imkanlari var anneanasi-dedesi sag maddi imkanlari var cocuklar kimde kalir
    --- spoiler ---

ve

--- spoiler ---
    dul anne vefat durumunda iki yetim cocugu var biri 8 yasindakiz biri 6 yasinda erkek annenin mallari banka hesaplari kime kalir dul annenin bir erkek kardesi ve birde kiz kardesi var annesi babasi da sag kayinpeteri ve kaynanasi da sag
    --- spoiler ---

gibi sorular soran şahsın sorduğu cinayet sorusu.

adım adım planlı cinayet geliyor gibi. şahsın facebook profiline isimden ulaşılabiliyor. ne yapılması gerektiğini bilmiyorum ama bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum.
  • şu sorudur.

--- spoiler ---

ablasini namus davasindan dolayi olduren bir erkek kardes ne ceza alir
    --- spoiler ---

elemanın diğer sorularına bakarsak ablayı öldürmeyi kafasına koyduğunu hatta sonra da mirasın ve cocukların kime kalacağı konusunda ayarlama yapmaya çalıştığını da görebiliriz.
  • anladığım kadarıyla şehit eşi olan ve 2 çocuğu olan kız kardeşini öldürmeyi planlıyor. malatyada yaşıyor. internet üzerinden ihbar ettim. ancak malatya'da yaşayan varsa öldürülmesi planlanan kadını korumak adına acilen polis aranarak ihbar edilmesi gereken vaka. https://www.facebook.com/…00012592964456:1500290862

trol mü, değil mi, türkiye ne hale geldi gibi sorulardan önce acilen çözülmesi gereken böyle bir durum var.

edit: malatya emniyeti aradı az önce. bir şey olmadan hemen müdahale etmek için bilgi aldılar. bulup müdahale etmeye çalışacaklar.
  • yaptığım araştırmalara göre tehdit altında bulunan kadının şehit eşi şehit uzman çavuş gökhan aslan. 3 mayıs 2016'da çukurca'da şehit olmuş. bu isimden giderek tehdit altında olduğunu düşündüğüm kadının da adını buldum. buraya yazmayı şu an uygun görmüyorum. bir şey yapmalı.
  • üye olsa idim;

"kasten öldürme

madde 81 - (1) bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

nitelikli hâller

madde 82 - (1) kasten öldürme suçunun;

a) tasarlayarak,

b) canavarca hisle veya eziyet çektirerek,

....

d) üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı,

....

k) töre saikiyle,

işlenmesi hâlinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır."

şeklinde cevap vereceğim sorudur. hatta ve hatta en az 3 nitelikli hal bir arada olacağından -tasarlayarak, töre saikiyle, kardeşe karşı- ağırlaştırılmış müebbetle götünden şırıngayla kan alırlar demek isterdim ancak yok öyle bir adalet.
  • hiçbir hukuki yaptırım uygulanamayacak kişidir. icrai hareket başlamamış olduğu için en fazla kadın koruma talep edebilir ama o da bildiğiniz gibi ülkemizde pek işleyen bir kurum değil.
  • bu, bu kadar kolay. türkiye şartlarında sıradan hatta. öyle ki, soruyu cevaplayan avukat bile görüldüğü üzere gayet doğal, sakin, olağan karşılamış soruyu.