şükela:  tümü | bugün
  • bu isin sonu yok gibi, kime gücenebileceğiz.

ben elimdeki çanta ile girmeme izin verilmeyen marketlerden bile alışveriş yapmıyorum. potansiyel hırsız muammelesi görmekten rahatsız oluyorum.

daha önce hasımlarını (mekanını kurşunlayanları) biraderi almışsınız diye girip ilk ifadeleri alınırken karakolda polislerin arasında vuran biri ile tanışmıştım, övünerek anlatıyordu.

arama yalnızca basit bir caydırıcı ve yalnızca amatörleri durdurabilir, organize bir girişimi sadece biraz zorlaştırır. yine de gereklidir, önleyici olacağından değil sözde otoritenin zaafietinin ortaya çıkmması için. adam eski sıfatını almaya çalışan eşini hakimin ve polisin önünde değil de azıcık bekleyip adliye önünde vursun diye. açık açık koruyamadılar demesinler diye.

nerede ise tüm sistemler içeriden gelecek saldırılara karşı savunmasızdır. güvelik sistemleri en rahat güvenliği sağlamakla görevli olanlarca delinir. güya her personele sıkı bir güvenlik soruşturulmasi yapılır, ya bu soruşturmayı yapanlar ? ya başlangıçta güvenilir bile olsalar, istismar edilebilecek zaafları olanlar. uygun nir yerinden sıkınca kıvranıp ele düşmeyen yoktur. hiçbir açığı olmayaninsan nile sevdikleri ile tehdit edilir. tedbirin alınmamasına herekçe değil ama ilahi murad aksi yönde değil ise önlenemez suç yoktur.

aranacak ise istisnasız herkes aranır, aranmayacak ise istisnasız hiç kimse aranmaz.

sen ayakkabılarının içinden x-ray ile midesinin içine kadar tüm yolcular güvenlik adına didik didik ara, sonra da uçuş sisteminin en güvenilir öğesi olan pilot intihar ederken yolcuları da beraberinde götürsün.
  • (bkz: şahin k)
  • fazla uzatmayın yüzyıllar önce denilmişi var.

(bkz: bekçilere kim bekçilik edecek)

(bkz: quis custodiet ipsos custodes)
  • keyifli döngü