şükela:  tümü | bugün
  • doktorlar gibi avukatlara da reklam yapmanın yasak olması.

peki saul goodman? ama o abd vatandaşı ve orada yasak değil.
  • tabelaların tek tip olması bu sebeptendi. bunu aşmaya çalışıp alacalı bulacalı tabelalar yapan avukatlar türedi son zamanlarda.
  • mezun olduğumda sahip olucağım meslek olması sebebiyle bir hayli ilgiliyim bu konuyla. reklam yasağının sebebinin ne olduğunu bilmiyorum ancak bu hiç bir zaman iyi avukatları engellememiştir. hem doktorlarda olduğu gibi avukatlarda da en iyi reklam yaptığınız işler ve müşterilerinizin memnuniyetidir. bu nedenle şahsımca bir avukat için reklam zaruri olmamakla beraber olmasının da bir zararı bulunmamaktadır.
  • çok ilginç bir örneğini gördüm. isim vermiycem ülkemizin bir barosu, bilbordlara cüppe fotoğrafı ile bilgisayarınıza değil avukatınıza danışın başlıklı pankartlar astırmış.

şimdi baronun böyle birşey yapmasında ne gibi bir abes var diyeceksiniz. aslında yok çünkü baro başkanı ilanın altına imzasını dahi atmamış. ancak kafa kurcalayan kısmı şu, avukatların işler baya kötü avukatlara danışmaya gidin hem hakkınızı öğrenir daha iyi, çabuk sonuç alırsınız gibi algı çıkıyor. e aslında sıkıntı yok bundadiyebilirsiniz.

benim sıkıntı gördğüm husus şu, avukatlık saygınlığı korunmaya çalışılan bir meslek son zamanlarda, sizinde olduğu gibi herkesin kuzeni özelde veya ücra hukuk fakültelerinde okuyup baroya kaydolunca hukukçu oldum diyor. açıyor büroyu artık kim elirse hallederiz diyerek gelen işi çözmeye bir yandan da para koparmaya başlıyor. bu şekilde kendisini yetiştirme fırsatı bulamayan ama çevre faktörü ile gelen dosyalardan(icra dosyası) para toparlayan hukuk bilgini olduğunu zannediyor. saygınlığın kaybedildiği nokta buralarda başlıyor. bu genç avukatlarımız* iş olsun torba dolsun diye meslekte yapacağı hatalardan dolayı ağır ceza mahkemesinde yargılanabileceğini bilmeden sorumluluklar alıyor. neticede elbet kafa göz yarıyorlar.

nasıl ki doktorlar internetten hastalığı ile bilgilenmiş hastayı sevmiyor, avukatta sevmez zira daha kendisi bakmadı internetten.

netice itibariyle meslek çatırdıyor ve birkaç yıl sonra anlamını yitiren bir kavram olacak avukatın reklam yasağı.
  • malum şahsın ekşi sözlük'ten mahkeme kararları ile sürekli entry sildirerek dolaylı yoldan aştığı yasaktır. bu olay, anti- streisand etkisine harika bir örnek olarak akademiye geçmeli bence.

bu arada avukatların reklam yasağına karşıyım.
  • google adwords üzerinden cayır cayır reklam veren avukatlar var ancak üzerine pek bir işlem yapıldığına şahit olmuyoruz.
  • sabire meltem banko adlı avukatın sürekli olarak başlığındaki entryleri sildirmesi vesilesiyle deldiği yasak.

buna biri dur demeli.

kendisi popüler olmak ve ün yapmak için sosyal medyayı kullanmaktaydı bolca.

reklamı yasak olan diğer sektörler de ürünlerini, şirketlerini burada entry sildirerek gündemde tutabilir ve bilinirlik sağlayabilir.

meltem hanım bunu yaparken mensubu olduğu hukuku hiçe saymaktadır.
  • doktorlar, avukatlar, mali müşavirler, mimarlar vs. kendi adına çalışırlarsa yasak. sanırım mesleki yeterlilik söz konusu olduğundan ve ürün değil hizmet satışı olduğundan yasaklanıyor.

bu şahıslar kendi adına değil de şirket kurarlarsa yasak kalkıyor diye düşünüyorum. fakat sabire banko şirket kurmadan bu işi halletmişe benziyor..
  • ekşi sözlüğe bile tabak gibi reklam vererek delinen yasak. şu an bunu yazarken yukarıdan bana bakıyor mesela. pes.