şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde ohal kararnameleriyle gelen avukat görüşünü dinleme izni ya da birini savunduğu için tutuklanan avukatlar ile sekteye uğratılan yükümlülük.
 • türk hukuku'nda avukatlık kanunu'nun 36. maddesinde düzenlenmiştir.

  attorney-client privilege ya da testimonial privilege sır saklama yükümlülüğünün karşılığı değildir. sır saklama yükümlülüğü, avukatın müvekkilinden mesleki ilişki sebebiyle öğrendiği bilgileri ifşa etmesini yasaklar. ifşa halinde avukat yaptırımla karşılaşır.

  attorney-client privilege olayı ise yargı merciilerinin avukatı herhangi bir müvekkiline ait mesleki ilişki sebebiyle edinmiş olduğu sırları paylaşmasına zorlayamacağını ifade eder. avukat, müvekkiline ait mesleki sır niteliğinde bilgi paylaşmak zorunda değildir, bunu paylaşmaması herhangi bir suç teşkil etmez. aynı 1. derece akraba aleyhine tanıklığa zorlanamama gibi. türk hukuku'nda cmk ve hmk bu olayı ayrı maddelerle düzenler.
 • bazen masum bir insanın 26 yıl boyunca hapis yatmasına neden olabilir.

  alton logan, 1982 yılında chicago'da bir cinayet sebebiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış. cinayetin asıl faili andrew wilson da avukatlarına cinayeti kendisinin işlediğini ve alton logan'ın aslında suçsuz olduğunu itiraf etmiş. ancak avukatlarının bu bilgiyi ancak kendisi öldükten sonra kullanabileceklerini söylemiş. 2008 yılında andrew wilson ölünce de avukatları 26 yıldır ellerinde olan imzalı ifadeyi açığa çıkarmışlar ve alton logan da hapisten çıkmış. sonrasında da chicago'ya açtığı dava sonucu 10.25 milyon usd tazminat almış. bir çarpıcı nokta da andrew wilson'un 1982'de 2 polis memurunu öldürmekten dolayı ömür boyu hapse mahkum edilmesi ve bu 26 yıl boyunca kendisinin de hapishanede olması.

  i served 26 years for murder even though the killer confessed
 • valla ben eşe dosta anlatıyorum isimsiz olarak, biraz eğlenelim ama değil mi