şükela:  tümü | bugün
  • nedense sürekli başıma gelen bir durumun tespitidir. baştan uyarıyım elbette iyi kalpli, az bişey de olsa medeniyet görmüş, insanlara nasıl yaklaşacağını bilen avukatlarımız elbette var ama genelinde aşırı bir kabullenmeme açlığı var ve bu açlığı tatmin etmek egolarının da bu kadar yüksek olduğunu düşünüyorum. söze geldiklerinde kimse bizi satın alamaz derler. fakat paralarını vermediğin veyahut geciktirdiğin bir anda dava , konuşma ne durum da olursa olsun hiç bir şekilde ne bir şey açıklarlar , ne de ilerleme kaydederler. peki bu iş durumunda olan başka insanlar var mı elbette ki var. bu satırları okurken hepimizin aklına gelen meslek. peki bu sorunun kaynağı ne diye sorarsanız, yaşıtları lisede sosyal bir hayat yaşarken, iyi bir gelecek kaygısıyla, aile baskısıyla, 'eziklik psikolojisiyle' ders çalışıp, penceresinden hiç dışarı bakmadan hukuk fakültesini kazanan insanlar bunlar. üniversitede yaşıtları festival festival gezerken , bu insanlar harıl harıl ders çalışıyordu. her şekilde diğer bölümü okuyan arkadaşlar da mezun oldu bu arkadaşlar da mezun oldu. iibf'yi bitiren adamdan 2000 tl fazla kazanmaya başladılar fakat gençlikleri heba olmuştu. ve bu yaşanmamışlıkları kazandıkları fazla parayla kapatmak istediler. burada da başarısız olduktan sonra o hiçlik egosunu tatmin etmek için insanlara aşağılayıcı bir dil, yukarıdan bakmalar , küçük dağları ben yarattım havasıyla gezmeler...
    herkesin okuduğu bölüm, yaptığı iş kendine göre zordur. buna herkesin saygısı var, uluslararası ekonomi okuyup 15 sene içinde ceo olan adamda bile sizin kadar ego yok arkadaşlar.

tekrardan söylediğim gibi kişi veya kişileri hedef almadım. bir meslek grubunun yüksek çoğunluğuna ait değerlendirmelerimdir.
    edit: imla
  • türkçe bilmeyen insan tespiti.
    avukatlar aşırı egolu mu sanmam. bir insan aşırı egoistde mesleğine de bunu yansıtır. doktor da olsa yansıtır. belki bazı davranışlarımızdan dolayı bu çıkarım var ama yanlış.
    geçen gün bana hukulkla igili sorulan bir soruya (müvekkilimden falan değil) bilmiyorum diye cevap verdiğim için yediğim paparayı hatırlayınca kimin egoist olduğunu anlamak zor. .ayrıca parasını vermediğinde soruyu cevaplamıyorlar falan diyorsun da sevgili güzel kardeşim ben bu işi anamın babamın hayrına yapmıyorumki sen bana bir işlemin parasını vermediğinde ben senenin sonunda alacağım para için cebimden para harcıyorum. sen para vermeden başka bir hizmet alabiliyor musun? hakim değilimki ben özel sektörde çalışıyorum. bugün özel bir kliniğe de gitsen sana hastalığını söylemek için bile başta paranı alırlar mı? evet.

daha çok insanlar biz hukuk bilince bürokrasi bize daha hızlı işliyor sizin 10 günde yaptığınız işlemin süresi bize 5 güne iniyor veya önümüze gelen herşeye bir bakış atmakla sorunu tespit edeceğimizi falan sanıyorlar. beklentileri avukatlara karşı yalancı lan bunlar olan insanlar için beklenebilir bir tespit. sanki yalancı olmayan ve ticaret yapan bir insan var. ya da yalancı olmayan esnaf var gibi.
  • egolu olmaları gayet tabi hakları. düşünün türkiyede 106.000 kişiden birisiniz. nasıl ayrıcalıklı olmazsınız. *
  • iki saattir "kabullenmeme açlığı" derken ne anlatılmak istenmiş olabilir diye düşünmeme sebep olmuş başlıktır. ayrıca; doğrusu, "avukatların egoları yüksek bireyler olmaları"dır. ve katılmadığım tespittir.

ego; avukata, ceo'ya, mühendise has bir şey değildir. ego, insanların hepsinde vardır. ego, benlik bilincidir. özgüveni yüksek insanın egosunun yüksek olması da gayet normaldir.

sanırım burada anlatılmak istenen burnu büyüklük. öyle bile olsa bu genellemeye de katılmıyorum. çok mütevazı avukatlarla da çalıştım. zaten bu bahsedilen mantıkla gidilecek olsa; en burnu büyüklerin doktorlar olması gerekiyor, avukatlar değil.

kişisel tecrübeler, ön yargıya dönüşür. bir avukatla yaşanmış olumsuz bir tecrübeyi tüm avukatlara mâl etmek anlamsızdır. insanın böyle bir yargıya varabilmesi için bütün avukatları tanıması gerekir. sadece birkaç avukatın dış görünüşüne bakarak böyle bir yargıya varılamaz. avukatlık bir maskedir. o insanların cübbesiz yaşadıkları normal bir hayatları da vardır. kuzenim avukat mesela, bürosuna gittiğimde kuzenim değilmiş gibi hissediyorum. herhangi bir müvekkiline soracak olsam eminim benim tanıdığım kişiden çok farklı birini anlatacaktır. o yüzden çok da ön yargılı olmamak gerekiyor avukatlara karşı.
  • asılsız iddia. bir ton avukat arkadaşım var. hepsi de aşırı iyi. ortalama insandan daya iyiler hatta. egolu avukat hiç görmedim.
  • doğruluğu olmayan iddaadır. dış görünüşleri, yürüyüşleri, kıyafetleri, duruşları sebebiyle dışarıdan bakan insanların avukatlar için ''kibirli'' demesi doğal. ancak konuştuğunuz, iletişim kurduğunuzda hiç de öyle olmadığını görürsünüz.

yaptıkları iş ciddi olduğundan dolayı hal ve hareketleri ister istemez ona şekillenmiş olabilir ama kişisel ilişkilerde de geneli çok pozitif. ben bir zararlarını görmedim ne yalan söyleyeyim.
  • adaletin hukuki yollarla sağlanamadığı ülkede neyin egosu? anlayan bana da anlatıversin. mesleğinde her şey sistematik bir şekilde düzgünce ilerler ego yaparsın hakkındır ama durum böyle değil maalesef.