• aklıma hüstad'ı getiren olay.
  • mühendislerin birbirine 'hacı' diye hitap etmelerinin yanında solda sıfır kalan iticilik.
  • avukatlıkta uzmanlık dalları geniş bir yelpazede olduğu için; karşılıklı olarak birbirlerinden ayrıntılı bilgileri ve tecrübeleri olduğunun farkında olan, bilinçli bir hitaptır.

açık ara yaşça büyük üstadlara zaten üstat denir, maçan tutmaz. o da muhteremdir, “siz” diye hitap eder.
  • ben arkadaşıma dekan diyorum. yalnız ben avukat değilim.
  • ne desin?

a) sadıç
    b) hocam
    c) bro
    d) üstadım
    e) x bey / x hanım
  • avukatlarda nadir duydum ama müfettişlerin hemen hepsi birbirine üstad diye hitap ediyor.
  • her avukatın her avukkattan öğreneceği bir şeyin olduğuna inanırlar. iyi ki de inanırlar.
    çünkü bilirler: "en kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur".
  • mühendisim, ben de dün bir avukata "üstat..." diye hitap ettim... lan yoksa?
  • arkadaşlar yukarıda anlatmış zaten. hukuk derya denizdir. kimin hangi konuda ne kadar iyi olduğunu bilemezsiniz. o sebeple gencide yaşlısıda bu hitabı kullanır.

ayrıca kibarlıktır, diyaloğu daha uygun bir seviyeye getirir.

yazılanları okuduktan sonra anlamını bilince itici gelmeyecektir.
  • kurumsallaşmış büyük çaplı hukuk bürolarında ve in-house çalışanlarda pek hatta hiç görülmez. genelde bildiğimiz, klasik anlamda avukatlık yapanların, devlet üniversitesi hukuk fakültesinden mezun olup ceza'ya ya da vergi'ye falan yönelenlerin hitap şeklidir. farklı dünyalar diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap