şükela:  tümü | bugün
  • henüz mesleğinin ilk yıllarında olan avukatlarda bile gözlemlediğim olay. bana kalırsa oldukça itici bir hitap şekli. x bey, z hanım şeklinde konuşmak varken her gün papağan gibi üstat üstat diyerek dolaşmanın ne anlamı var? tecrübeli meslektaşlara özeniyorsanız eğer özenmeyin lütfen. üstatlarınız gibi olmayın kendiniz olun. böyle çok daha güzelsiniz.
  • aklıma hüstad'ı getiren olay.
  • mühendislerin birbirine 'hacı' diye hitap etmelerinin yanında solda sıfır kalan iticilik.
  • avukatlıkta uzmanlık dalları geniş bir yelpazede olduğu için; karşılıklı olarak birbirlerinden ayrıntılı bilgileri ve tecrübeleri olduğunun farkında olan, bilinçli bir hitaptır.

açık ara yaşça büyük üstadlara zaten üstat denir, maçan tutmaz. o da muhteremdir, “siz” diye hitap eder.
  • müfettişlerin birbine hitap şeklidir üstad kelimesi.
    yanlisiniz var avukatlar birbirine üstad demez pek.
    (bkz: üstad)
  • ben arkadaşıma dekan diyorum. yalnız ben avukat değilim.
  • ne desin?

a) sadıç
    b) hocam
    c) bro
    d) üstadım
    e) x bey / x hanım
  • avukatlarda nadir duydum ama müfettişlerin hemen hepsi birbirine üstad diye hitap ediyor.
  • her avukatın her avukkattan öğreneceği bir şeyin olduğuna inanırlar. iyi ki de inanırlar.
    çünkü bilirler: "en kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur".
  • mühendisim, ben de dün bir avukata "üstat..." diye hitap ettim... lan yoksa?