şükela:  tümü | bugün
  • geçen gün başımdan geçen bir olayı anlatayım;
    bir avukata ihtiyacım doğdu hemen sağa sola danışıp ilgili konuda başarılı olan bir avukatı bulup telefon açtım.
    -merhaba, benim şu konuda sizin bilginize ihtiyacım var.
    +tabiki hemen bir randevu set edelim
    -konudan bahsetmemi istermisiniz biraz
    +randevu tarihinde detaylı bir şekilde görüşürüz.
    -tamamdır. şu gün şu saat şu yer nasıl?
    +benim için uygundur. bu arada benim saatlik ücretim bu kadar sizin için 1 saatlik randevu set ettik lütfen şu hesaba ücreti deposit edin.
    -tamam amk.

randevu günü geldi;
    -ne içersiniz
    +bir su alayım
    -tamam

derdimi anlatmaya başladım, avukat hanım sadece not alıyor.

-konu bu kadar nasıl ilerleyeceğiz ne yapmam gerekli?
    +efendim şimdi bu konu ile ilgili birkaç mail atmam gerekli daha sonra maillerden aldığımız neticeye göre öncelikle şu.. ardından da bu.... nu yapmamız gerekli. umarım konu mahkemeye taşınmaz ama konu oraya da giderse merak etmeyin. bizim firmamız bu konularda uzman bir ekip den oluşuyor.
    +tamam
    -şimdi siz yine aynı hesaba şu kadar daha para yatırmalısınız. bu mailleşmeler için harcayacağım zaman için. merak etmeyin eğer daha az zaman harcarsam paranızın kalan kısmını iade edeceğiz. parayı gönderdiğiniz hesap trust hesap olduğu için merak etmenize gerek yok.
    +tamam ozaman ben şimdi gideyim size biraz daha para yatırayım. acaba bu konum için sabit bir ücret üzerine anlaşabilirmiyiz?
    -hayır biz o şekilde çalışmıyoruz. bu arada bu saatlik ücret benim için olan ücret eğer daha jr bir avukat isterseniz hemen arkadaşıma yönlendireyim. işi o takip etsin.

mafya gibiler girdinmi bir kere çıkamıyorsun!!

(bkz: edit): değerli arkadaşlarım, “mafya gibiler” ile başlayan cümlem gereksiz olmuş özür dilerim.
    fakat şahsıma yapmış olduğunuz hakaretler sizin kalibrenizi gösteriyor, bu açıdan sizin yerinize ben utandım. lütfen yapmayın ayıptır.

(bkz: edit) 2: konuyu merak edenler olmuş açıklık getireyim.
    iş yerlerimden bir tanesinin bulunduğu yerde ticari açıdan oluşan olumsuz şartlar neticesinde, diğer kiracılar ile bir araya gelerek kiraları belli bir süre ödememe kararı aldık ve ödemedik.
    bir süre sonra landlord bana bir avukat mektubu gönderdi ve mektup da biriken kira miktarını belli bir tarihe kadar ödememi istedi.
    burada yapılacak 2 şey var;
    -miktarı o tarihe kadar ödemek.
    -avukat mektubuna bir hafta içerisinde cevap vermek.

ikinci seçenek için, acilen karşı tarafa mektubu yazacak bir avukat bulmalısınız. avukat işini bilen ve tecrübeli birisi olmalı ki; sizin adınıza iyi negotiation yapabilsin. çünkü bu seçenek de parayı ödemiyorum diyemezsiniz kontıratınız var. avukat sizin adınıza mektup da, kardeşim biz bu parayı ödemedik çünkü şu oldu bu oldu yazacak ve ardından landlord a bir ödeme planı sunacak. avukat iyi niyetli birisi ise sizi güzel bir haftalık ödeme planı ile sonuca ulaştırır ve siz ödemelerinizi yapar kurtarırsınız, konu kapanır.

avukat iyi niyetli değilse; size, karşı tarafın sizin taleplerinizi kabul etmediğini belirtir ve mahkeme yolu açılır.

iki çeşit avukat vardır,
    lawyer
    attorney

avukat sizi mahkemede temsil edemez attorney eder ve bu adamlar çok pahalıdır.

avukat ne yapar; evrak işleri ve yazışmaları yürütür. ilgili mektup ları yazar. bu nedenle çok pahalı değillerdir.
    bu nedenle; ingiltere usa gibi ülkelerdeki avukatlık büroları avukat istihdam etmez, benim bulunduğum ülke gibi ülkelerde binlerce avukat dan oluşan şirketler kurarlar. çünkü kanun benzer veya aynıdır. bu şirketler hem lokal de hizmet verir hemde ingiltere deki şirkete hizmet sağlar. ingiltere deki adam bu hizmeti başka bir ülkeden aldığını bilmez gerek de yoktur. sonuçta mektup yazılacak.

not: ben avukatın parasını önden ödedim bunu da yazıda belirttim arkadaşlar. kadın sadece not aldı beklentim süreç hakkında daha detaylı bilgi vermesiydi.

(bkz: edit) 3 ; soranlar olmuş ben adams&adams ile çalışıyorum.
  • (bkz: amerika'dan bildirildi.) türkiye'de böyle avukatlık sistemi olan 2-3 firma vardır. arkadaşa da bu tarz bir firma denk gelmiş sanırım. onun dışındaki neredeyse tüm avukatlar sabit ücret üzerinden anlaşır.

t: amerikan tarzı çalışan bir büroya gitmiş müvekkil adayının dramı.
  • özel üniversitelerin sektöre avukat pompalamasıyla kısa sürede rekabet artacak ve avukatların zor durumdaki insanları sömürme anlayışı sekteye uğrayacaktır . size tavsiyem durumunuzla ilgili şuan için daha az soygun politikasıyla çalışan bi avukat bulun ...
  • "ilgili konuda başarılı olan bir avukat" ile çalışmak isteyenler için normal olan bir talep. insanlar yıllarca boşuna çalışıp kendi alanında uzman olmuyorlar.
  • lan bu insanlar ne yiyecek.

avukat olduguna bin pisman avukattir.

edit: assagida bir yazar bahsetmis "dandik avukatlat damlamis ne yiyecegiz diye".
    belirtmek isterim avukat degilim.
  • bir sorun teşkil etmemektedir. piyasada istediğiniz her fiyat aralığında avukat bulabilirsiniz. istediğinizi seçip onunla anlaşın.
  • adaletin siktiği yetmiyor birde avukatlar sikiyor (bazen)
    (bkz: gelen vuruyor giden vuruyor)
  • (bkz: psikologların saatlik ücret talebi)
    (bkz: marangozların bedava sandalye vermemesi)
    (bkz: mühendisin bedava kroki çizmemesi)
    (bkz: eczacıların ilaç için para talep etmesi)

saçma oldu dimi? bence de.

bedavacı halkımızın şikayetçi olduğu hak ediştir. başını kaşıyacak vakti olmayan avukatın gün içinde size ayırdığı koca 60 dakikanın maddi karşılığıdır.
  • şöyle bir parodidir;

- adalet mi lazım? kilosu yüz liradan hemen arkadaşa ayarlayın.
    - ha size küçük boy mu gerekiyor? şöyle ikinci kalite mal var isterseniz, ona da 80 lira olur.
    - adaleti burada mı alırsınız yoksa şemsiyeye mi saralım?

avukatın hizmet sağlaması ayrı bir konu olmakla beraber, adaletin parayla satılması işidir. zaten avukatlık kurumuna ihtiyaç duyuluyor olması bile düzenin adaletsizlik üzerine kurulu olmasının önemli bir delilidir. hal böyleyken kusurun kaynağını avukatta görmek de yanlıştır.

- abi senin geçen bir dava vardı ne oldu o?
    + ya sorma iyi bir avukat bulamadık kaybettik davayı.

davanın sonucunun adalete değil, avukata bağlı olması durumunun neticesidir.

edit: hemen de dandik avukatlar damlamış "e tabii ne yiyecek bu adamlar" diye. niyetin adalet olmadığı yeterince açık. iyi madem şu anda "hederik" diye bir kurum uyduruyorum, bundan sonra işe giderken mutlaka herkesin uğraması gereken bir kurum bu. saatlik ücreti var. hederikoloji diye üniversitelerde bölüm açacağım, 4 yıl da okutumu bunları. boşuna mı o kadar emek edip okudu da diploma aldı bunlar? ücretini ödeyeceksiniz tabii!!

şu anki düzen içinde avukatların ücret alması tabii ki normal; fakat burada iki konu var;

1- düzenin kendisi normal değil?
    2- avukatlar genel olarak fırsatçı insanlardır, hak ettiğini değil, koparabildiğini almak ister. bu da emekle değil, cingözlükle alakalıdır.
  • hekimin muayene ücretinden farklı olmayan, ülkemizde çok uygulanmayan taleptir.