şükela:  tümü | bugün
 • tanım: tartışmasız gerçektir.

  son zamanlarda artan avukat başlıklarına bakıyorum da
  sözlüğün çoğu avukat ya da avukat olmaya çalışan öğrenci galiba
  bu başlıklarda dikkatimi çeken ise;
  en ufak soruyu bile çarpıtıp “daş mı yiyelim, biz o kadar emek verdik. yapabiliyosanız siz yapın.”
  gibi sözlerle kendilerini haklı çıkarmaya çalışmaları.
  gelelim meseleye ortada kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek var.
  silinen başlıklarda, adı geçen kişiye hakaret içermeyen ya da aynı ada sahip başka kişilerle alakalı olan entirilerin yazarları hiçe sayılarak başlığın tamamı siliniyor.
  ee avukat kardeş belki orada senin de yazın var madem o kadar okudun emek harcadın senin yazdığın yazının çöp olmasına bile itiraz edemiyorsun.
  hadi kendini düşünmedin bizi düşün biz cahil hukuk okumamış kişilerin haklarını savunsana
  işin ucunda para olmayınca adaleti sağlamak gereksiz bir uğraş mıdır?
  ekleme: yine başlık altına “dur şurayı cımbızlıyayım da konuyu bulandırayım” tayfası gelmiş
  işte bu tip insanların entirileri, sırtını hükümete dayamış bir meslektaşları tarafından çöpe gönderilir. bunlarda okuduk biz emek verdik diye anca bize çemkirirler.
 • %20 pay verilmediği içindir.
 • mecbur olmadıkları içindir. avukatın görevi de adaleti sağlamak değildir.
 • tamamen geçersiz bir argüman üzerine açılmış başlık.

  "madem doktor olarak emek verdiğini ve bir ücrete hak kazandığını savunuyorsun, o zaman neden sağlık hizmeti imkanları kısıtlı olan yerlerde insanların ölmesine göz yumuyorsun?" bak bakalım bu geçerli bir argüman mı?

  "ne alaka ya?!" demedin mi şimdi bunu okuyunca?

  ben de "ne alaka ya?!" dedim işte.

  böyle gereksiz demagojilerle, bir takım duygular üzerine oynayarak, utandırma/suçluluk duygusu aşılamaya çalışarak boş boş konuştuğunuzda, yine boş boş konuşmuş oluyorsunuz. aklı olan insan bunu anlayabiliyor. aklı olmayanlar da "aynen amk!" nidalarıyla birbirinin cinsel organını okşuyor.

  "işin ucunda para olmayınca adaleti sağlamak gereksiz bir uğraş mıdır" demişsin ya güzel kardeşim, avukatın görevi adaleti sağlamak mıdır? avukat, vekalet ücreti karşılığı (bak bu kanunen zorunlu hem de) müvekkilini temsil eder, o kadar!

  böyle boş duygusallıkları bırakın artık.
 • (bkz: avukat adaleti sağlasın)

  ulan adaleti de avukat sağlayacaksa hakimler ne iş yapacak?

  kaldı ki benim hatırladığım kadarıyla daha önce malum sarışın kişinin malum başlığı yine silinmiş ancak iki defa, silinen başlık tamamen geri getirilmiş ve buna da başlıkta yazısı olan avukatların mahkeme kararına itirazları neden olmuştu.

  o gün bu konu hakkında bir başlık açtın mı? tabi ki açmadın.
 • ekşi sözlüğün avukatlarına birer nick verilsin onlar da başlık açıp seslerini bu başlık altında çıkarsınlar. başka yerde ses çıkardıkları yok belli ki..
 • avukatın adaleti sağlama görevinin olmadığını, avukatın taraf olduğunu,
  çoğu zaman kendine ve ailesine ayıracak kadar bile zamanı olmadığını, yani önüne gelene dava açıp şikayet edecek kadar vakti ve parası olmadığını,
  esasında "avukatlığın" bir meslek olduğunu, bu meslekten her meslek gibi para kazanıldığını, yani senin anlayabileceğin avukatın bir sivil toplum kuruluşu olmadığını,
  avukatın yargı yolllarına kafasına göre başvuramadığını, "vekil" sıfatıyla hareket ettiğini,
  anlamayan, anlayacak bilgisi ve kapasitesi olmayan bir "benim puanım aslında hukuaaaaa yetiyodu"cunun açtığı başlık.

  (bkz: yazarların cahillik seviyesini gösterdiği başlık)
  haaa bu arada çok dertleniyorsan entrylerinin silinmesine; git bir avukat tut, yapsın başvurunu, acayip derin bilgiler içeren, insanlığa faydalı entrylerini geri alsın.
  ücretini vermiyorsan da git kendin başvur; hani çok biliyon ya avukalık hukukunu; onu bilen bunu hayli hayli bilir.
  aç da azcık oku, sonra gel burada birilerini suçla.
  (bkz: kara cahillere dert anlatmak)
  (bkz: allah rızası için biri şunların üzerine avukatlık kanunu atsın)
 • avukatın adaleti "zorlama" görevi olduğunu bilmeyen ve avukatlığı arzuhalcilik (ya da manavlık) gibi bir meslek olarak görenlerin cevaplar yazdığı başlık.

  avukatlar neyse de, benim esas bozulduğum nokta adalet yerlerde can çekişirken hakimlerin-savcıların ses etmemesi. yani yargının tüm unsurları.

  tabii adalet talep etmeyen, hukukun ve demokrasinin önemini bilmeyen vatandaşların ülkesinde normaldir. sonra ağlamayın "neden diktatörlükle yönetilen kukla ortadoğu ülkesi" olduk diye.
 • niye bu kadar şaşırıldığını anlamadığım gerçek. sözlük avukatları aman ağzımızın tadı bozulmasın politikası ile hareket ediyorlar, bunu artık bilmeyen yoktur herhalde. adamlar zaten kendileri siliyor entry'leri sırf kimsenin davasıyla uğraşmamak için, başkası silmiş çok mu umurlarında?
  hakaret davası, tehdit davası vb ile uğraşmamak için olaya kökten çözüm getirdiklerini sanıyorlar ama yanlış giden şeyler böyle düzeltilemez. insanları susturarak ya da bazı şeyler olmamış gibi davranarak sadece kendimizi kandırırız. sözlük avukatlarına selamlar, entry imha etmeye devam.