şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sınav hukuk fakültelerine 2001 yılı ve daha sonrasında kayıt yaptırmış olanları kapsar. daha önceden kayıt yaptırmış ama 6-7 sene okulu bitirememiş bile olsanız sınava girmezken 2001 yılında ve daha sonrasında hukuk fakültesinde okumaya hak kazanmış olursanız ne zaman bitirseniz bitirin girmek zorundasınız. 4 senede bitirseniz bile.yani şöyleki 2001 yılı girişli olarak 1996 girişliden önce okulu bitirseniz bile o, sınava tabi değilken siz gireceksiniz.. biraz eşitsizlik yok mu denilecektir elbette, ama bunun da kendince mantıklı(!) bir sebebi var.

  zamanında komisyonda bu sınavın avukatlığa geçişte uygulanması gerektiği tartışılırken 2001 ve sonrası girişliler için olması kabul edilmiştir. çünkü meclisteki bir bürokratın çocuğu hukuk fakültesine 2000 yılında girmiş ve kendisi bu sınavla uğrasmasın istenmiştir. ve işte bu doğuştan sanslı velet yüzünden biz gibiler birazcık sonradan şanslı olduk, bizden sonra üniversiteye girenler ise müzmin bahtsız sayılmıştır.
 • http://www.barobirlik.org.tr/…331_stj_protokol.aspx
  linkteki haberle birlikte; 4 yılda bitirdiğim hukuk fakültesinde* girdiğim 237 (evet ikiyüzotuzyedi. 4 sene -8dönem- ve 4 yaz okulu dahil.) sınavın ardından -şaka gibi- gelecek olan sınav.

  kanımca sene içinde yapılacağı tarihlerden dolayı da pek çok mağduriyete yol açacak olan sınav. zira her insanın mezuniyet veya staj başlatma tarihleri farklılık arz edebiliyor.

  ayrıca durum halen belirsiz, ne bir sınav hazırlığı var ne de başka bir açıklama. hangi tarihte, nerede, ne zaman yapılacağı da belirsiz. kanuna hüküm eklenmiş ama eklendiği gibi bırakılmış...
 • devletin kendi verdiği diplomaya güvenmediğinin bir başka göstergesi. bunu göz ardı tutarsak, çok iyi olacaktır bu sınav. tabi insan düşünmeden edemiyor, hukuk fakültesinde sanki insanın yeterince canı çıkmıyor da sanki göz pınarları kurumuyor da yeni bir sınav daha çıkıyor avukat olmayı düşünenlerin başına. ha 4 senede avukatlık sınavını geçemeyen de boşa okumuştur orası ayrı mesele.

  bir de şöyle bir durum var şu an. sınavı ösym yapacak, evet ösym! çoktan seçmeli bildiğimiz ösym sınavı olacakmış bu. test usülü bu sınavın avukat olabilmeyi nasıl ölçeceği merak konusu. avukatlık, yazma yeteniği, konuşma yeteneğinin yanısıra bilgi de ister. bu haliyle maalesef sadece bilgiyi ölçecek bir sınav olacak bu. tabi ösym'nin nasıl sorular hazırlayacağı da merak konusu.

  bu sınavın bir işe yaramayacağını söyleyen baroların önerisi de pek ilginç. barolar bu sınavı kendilerinin yapması gerektiğini - bu teoride doğru - kendileri yapamasa bile bu sınavdan sonra kendilerinin de bir sınav yapmaları gerektiğini söylüyorlar. e canımızı da alın kökten çözülsün bu iş. hem baro bu sınavı ösym'den alırsa "şike" iddiasının ardı arkası kesilmez.

  stajdan sonra yapılacakmış bu sınav. bir senelik "ücretsiz" stajdan sonra tam da pratiği yavaş yavaş kapmaya başlamışken teorik bir sınava daha girilecek. bu sınavın tarihleri stajla uyuşmazsa belki de uzun bir süre sınav beklenecek, belki de sınavdan kalınacak. hem beklemede hem de kalma durumunda stajyer avukatın yapabileceği hiçbir şey yok. çalışsa çalışamaz, başka bir işe girse sınava çalışamaz. ortada kalacak. belki de baro staja başlamadan önce verdiği stayjer avukat kartını geri alacak. bu da psikolojik çöküntüye yol açacak.

  avukatlık sınavı olmalı mıdır ? kesinlikle evet ama düzgün bir şekilde yapılmalı, uygulanmalıdır. doğru yapılırsa çok yararlı bir sınav olacaktır bu.
 • bu sabah ankara kızılay meydanı'nda stajyer avukatların isyan edeceği sınavdır.bakalım sesleri meclise kadar gidecek mi? giderse kim duyar? duyarsa ne yapar? merakla bekliyoruz.bu da konuyla ilgili haberdir:

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…er.aspx?id=5376377
 • eğitimde ve hukukta piyasa mantığının hakimleştirilmesine ilişkin atılan adımlardan biri daha. şimdiden avukatlık sınavına hazırlık kursları açılmaya ve hatta bu işi devlet üniversitelerinin kendileri yapmaya başladı. geçmiş olsun. yani o kurslara verecek parası olmayan emekçi çocuklarına.
  ayrıca dört sene boyunca hukuk öğrencilerinin gözlerini bozarak, bir sene boyunca da ücretsiz staj sömürüsüne tabi tutarak ölçülemeyen neyin ölçülmesi amaçlanıyor bu sınavla onu da anlamış değilim. hukuğa ilişkin bilgiyi somut olaylar üzerine uygulayabilme yeteneğini ölçecek bir optik tarayıcı varsa da beri gelsin.
  kesinlikle ve de kesinlikle avukatlık sınavına hayır
 • aslında 2001'de yasalaşan ama stajyer avukatların ve öğrencilerin yürüttüğü kampanya sayesinde beş yıl boyunca yapılamayan sınav.
 • kendisine kanun maddesinde yer bulduğundan beri hiçbir adım atılmamış, 2001'de fakülteye girip haziran 2005'te mezun olup, temmuz 2006 tarihi itibariyle stajını tamamlayarak avukat olmayı bekleyenleri aylardır belirsizlik içerisinde bekleten, kaldırılması yönündeki kanun tekliflerinin tbmm alt komisyonunda tek bir teklifte birleştirilmesi üzerine meclis gündemine 110. sırada giren, 17 kasım 2006 günü ivedilikle görüşülecek olan sınav.

  edit: adalet komisyonunca da kabul edilmiş kaldırılması... kanun değişikliğinin meclisçe kabul edilmesi ve cumhurbaşkanınca onaylanması kaldı geriye...
 • mevcut haliyle bazı sıkıntıları beraberinde getirmiş merkezî sınav.

  en temel sıkıntıyla başlarsak: avukatlık kanunu, mevcut haliyle sınava tabi kişileri, mezuniyet tarihine değil fakülteye giriş tarihine göre belirlediği için ciddi bir eşitsizliğe yol açmaktadır.

  şöyle ki, bu sene sınava girecekler itibariyle, hazırlık sınıfı okutan bir hukuk fakültesinden mezun olan kişilerden, ingilizce'sinin yeterliliğini ispatlayarak hazırlık sınıfını atlamayı başarmış olanlar, hukuk fakültesi 1. sınıfına aynı anda başladıkları diğer arkadaşları bir önceki sene hazırlık sınıfı okudukları, dolayısıyla hukuk fakültesine kayıtlı addedildikleri için sınavdan muaf iken, çok küçük bir azınlık halinde sınava tabi olmaktadırlar. yani mesela 300 kişilik bir devreden, sadece 10-15 kişi sınava tabi durumdadır.

  idare hukuku itibariyle incelendiğinde bu durumun hukuka aykırı değildir. ancak ne derece adil olduğu tartışılır.

  bir diğer husus ise sınav uygulamasını düzenleyen "yönetmelik" ile "kanun"un açık hükmü ile 1 yıl olan avukatlık stajının süresinin öyle veya böyle fiilen uzamasıdır. zira sınavın senenin belirli dönemlerinde yapılması öngörüldüğü için 1 yıllık stajını bitiren stajyer avukatın birkaç ay sınav beklemesi ve bu süreyi de stajyer avukat olarak geçirmesi söz konusu olmaktadır.

  nitekim, hakimlik ve savcılıkta staj sınavı kazandıktan sonra başlarken, mevcut düzenlemede avukatlık sınavı stajın sonunda yer almaktadır.

  işte tüm bu sebeplerle, avukatlık sınavı ile bir ilgisi olmayan şahsımın genel gözlemleri bile bu uygulamanın biraz acele biraz da temelsiz gözüktüğünü gözler önüne sermektedir ki bence tüm bu sebepler bile kanunda bir değişikliği gerekli kılmaktadır.
 • sınav uygulanmasını gören maddenin kaldırıldığına ilişkin kanun düzenlemesinin resmi gazete'de yayınlanmasının ardından şu an itibariyle uygulanmayacak olan sınav.
 • kaldırılmasıyla birlikte stajyer bünyelerde coşkuya sebep olmuş olan sınavdır kendileri...lakin ne demiş galadriel hanım; "insanoğlu tamahkardır!"
  sınavın kaldırılmasıyla coşan bünyeler, sınav ücreti olarak yatırdıkları 50,00 ytl' yi devlete kaptırmış olmanın hüznüyle buhranlar yaşamaktadır...oysa ki o para geri alınacak ve sınavın kaldırılması şerefine açılan birkaç şişe şaraba, biraya ve hatta belki de şöyle güzelinden bir şişe de rakıya kaynak oluşturacaktı...