şükela:  tümü | bugün
  • ancak ve sadece ankara'dan alınabilen vize türü. mülakatların zorlu geçtiği yönünde bir genel kanı mevcuttur. bir takım teknik bilgi için http://www.immi.gov.au/immigration.htm

*
  • eger ab , abd vs vatandasi i seniz 30 saniyede netten aldiginiz vize.

bkz (eta)

(bkz: eta/#13736574)
  • sponsor bulsanız bile yine sponsora ait son 3 aylık hesap dökümünü isterler ancak üç aylık hesap dökümünden kurtulmanın tek yolu ailenizden birinin banka kredisi çekerek size sponsor olduğunu beyan etmesidir,bu yolla 1 hafta içinde vize alabilirsiniz. vizeyi aldıktan sonra tüm banka kredisini geri ödeyerek kapatabilirsiniz.

edit: kendi çektiğiniz kredi bir işe yaramamaktadır,illa ki sponsor kredisi istemektedirler.
  • konsolosluğu her aradığınızda size net bir tarih vermeyip ama yinede yakın zamanda çıkabilir diye ümit veren tiplerden alacağınız vize. turist vizesi alacaksanız işiniz basittir. benim gibi nişanlı vizesi alacaksanız, sponsor, sicil kaydı, 1800 avustralya dolarının yanı sıra ilişkinin kanıtı için mektup, fotoğraf, e-mail ve bunun gibi birçok zamazingo isteyeceklerdir.

not: ben 6 ayda alabildim vizeyi. daha azını ümit etmeyin.
  • 9 kasım tarihinde bir dosya dolusu evrakla başvurduğum vizedir. burayı okuyana kadar da umutluydum ama ne yalan söyleyeyim entryleri görünce telaşa kapılmadım değil. daha hızlı çıkar diye davet mektubu ile başvurdum. davet mektubunu yazan arkadaşımın kimliği yetmedi,babasının çalıştığı yerden orda çalıştığına dair antetli kağıtta ıslak imzalı bir belge istediler. bunlara ilaveten verdiğim evrakların listesini yazmıyorum bile. buna karşılık da aynı vizeye ispanyol arkadaşım online olarak başvurdu ve "operation expense" başlığı altında yaklaşık €54 gibi bir ücret ödedikten 3 gün sonra da vizesini aldı. bense hala parmak hesabıyla kaç gün olduğunu sayıyorum.

edit: sanırım entry girmemi bekliyormuş sevgili konsolosluk çalışanları. bugün beni arayıp bir telefon mülakatı gerçekleştirdiler. çok klişe soruların yanı sıra oldukça yaratıcı sorularla da karşılaşmadım değil. şimdi pasaportumu bekliyorum. elime gelir geçmez de basit bir parmak hesabıyla kaç gün sürdüğünü siz sevgili sözlük ahalisiyle paylaşmayı planlıyorum.

edit 2: tam 8 günde elime geçmiştir.
  • benim durumumda, konferansa sunum yapmak icin giderken dunya kadar belgenin yanina; yazdiginiz makalenin kopyasini ve yapilan isle ilgili bir ozet istediler. ustune telefon acip, makalede yer alan diger isimlerin de gidip gitmeyecegini sorup, ondan sonra vizeyi vermislerdi. ayriyetten, sure bildirip bildirmedigimi hatirlamamakla birlikte, vize uc aylik ve tek girislik duzenlenmisti.
  • turistik vize için sitesinde ne yazıyorsa o belgeleri getirmek yeterlidir. aksi belirtilmediği sürece evrakların hepsi türkçe'dir. evrakların teslimini posta ile yapabileceğiniz gibi bir yakınınız da yapabilir. size gelecek davet yazısının aslı yerine faks çıktısını da kabul ettiklerini söylemektedirler. çok fazla müracaat olmadığı için randevuyu yakın bir zamana alabilirsiniz ve vize başvurusunun sonuçlanması birkaç günde olabilir.
  • sadece almak icin istedikleri belgeleri okumakla icime sikinti cokturen vize cesidi.
    turist olarak gideceginizde toplamaniz gereken belgelerin yazdigi pdf'i buradan indiribilirsiniz.
  • öğrenci vizesi için her belgesini tamamladığım halde başvuramadığım vize. gerekli paranın banka hesabında 3 ay durması gibi boktan bir şart koymuşlar para var başvuramıyoruz. hayır kime sorsan var ama 3 aydan beri duran bir hesap yok arkadaş. olmadı mı olmuyor.
  • aslinda cok zor alinmayan bir vizedir, sahsen ilk basvurdugumda aldim kendim , bir ay icerisinde hemde, oyle asiri derecede zorluk cikarmadan verdiler.

sanirsam hangi tur vizeye basvurmanizla alakali , eger benim gibi ogrenci vizesine basvurduysaniz, ki avustralya ve diger ingilizce konusulan ulkelerin yabanci ogrencilerden kazandiklarini goz onunde bulundurusak cok kolaydir. eger calismaya gelicekseniz , o biraz daha zordur, sponsorluk belgesi , egitim belgeleri vs.